Hazır sistemi mi? 7600X yükseltme mi?

Quboy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Genel olarak oyun oynadığım hazır sistemimi değiştirmek istiyorum. Sistem parçalarını yükseltmek ile yeni bir sisteme geçmek arasında kaldım. Yardımlarınızı bekliyorum. Baştan söyleyebilirim herhangi bir parçada kozmetik kaygım yoktur. Önceliğim fiyat performans olmasıdır.
Şu anda sistemim şu şekilde:
AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
Gigabyte 1660 Super ekran kartı.
Gigabyte B450M S2H anakart.
2x8 GB G.Skill Ripjaws 3600MHz RAM.
Corsair Spec Delta 650W kasa.
1 adet 500GB NVMe SSD.
1 adet 250GB M.2 SSD.
1 adet 500GB hard disk.
Yükseltme olarak şöyle bir şey düşündüm.
Anakart:
Gigabyte B650m S2H
İşlemci:
AMD Ryzen 5 7600x
Ekran kartı:
Galax GeForce RTX 4070 EX Gamer White
RAM:
G.Skill Ripjaws S5 32 GB 6400 MHz DDR5 Ram
Öncelikle bu sistem sağlıklı çalışır mı? Mevcut kasamdaki 650W PSU bu sistemi destekler mi?
Şu anda tüm bu parçaları en ucuz sitelerden satın alsam yaklaşık 38.000TL gibi bir değer yapıyor. Bu fiyata sistem yükseltmek mantıklı mı? Yoksa hazır kasa mı alınmalı?
Eğer hazır kasa diyorsanız yaklaşık bu bütçelere bu performansı verecek hazır kasa bulmak mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.

7500F ile eli yüzü düzgün bir B650 alırsan daha stabil çalışır aynı bütçeye. Anakartı hepten çöp bırakmaya gerek yok 7600X'e hak etmediği farkı vermek için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

7500F ile eli yüzü düzgün bir B650 alırsan daha stabil çalışır aynı bütçeye. Anakartı hepten çöp bırakmaya gerek yok 7600X'e hak etmediği farkı vermek için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartın performansa etkisi minimum diye biliyorum. (yanlışım olabilir.) O yüzden anakart seçimimdeki etkeni "tüm bu parçaları taşıyabilecek en ucuz anakart" olarak belirledim.

Zaten yükseltme değil yeni sistem toplamış oluyorsun. Genellikle FPS oyunu oynuyorsun sadece işlemci yükseltmesi kafi olur.

Genel olarak hikayeli ve sağlam grafikli oyunları oynamayı tercih ediyorum. (FPS hiç oynamıyorum)

Anakartın performansa etkisi minimum diye biliyorum. (yanlışım olabilir.) O yüzden anakart seçimimdeki etkeni "tüm bu parçaları taşıyabilecek en ucuz anakart" olarak belirledim.

DDR5'de işler biraz daha farklı, anakart önemli hatta bana kalırsa işlemciden bile daha önemli şu anda.

İleride tekrar işlemci yükseltmesi yapacağın vakit hazır olması iyi olur, bu soket en az 3 jenerasyon işlemci görecek. 7500F ile 7600X neredeyse aynı işlemciler o farkı anakarta yatır.

Genel olarak hikayeli ve sağlam grafikli oyunları oynamayı tercih ediyorum. (FPS hiç oynamıyorum)
O zaman yapabilirsiniz hocam ama bu yaptığınız yükseltme değil sistem toplamak zaten. 7500f ile 7600x arasında ciddi bir fiyat farkı yoksa tercih edilebilir, hem dahili grafik birimi var. Anakart MSİ tercih edilebilir. BİOS'u daha sağlıklı geliyor.

O zaman yapabilirsiniz hocam ama bu yaptığınız yükseltme değil sistem toplamak zaten. 7500f ile 7600x arasında ciddi bir fiyat farkı yoksa tercih edilebilir, hem dahili grafik birimi var. Anakart MSİ tercih edilebilir. BİOS'u daha sağlıklı geliyor.

1500 TL civarı oynuyor. 7500F alıp yanına B650M DS3H ya da MSI B650M-P çekebilir o parayla.

A620M-H hepten ölü anakart, ki AM5 soketi bu tenekeyle geçirmesi çok zor.

1500 TL civarı oynuyor. 7500F alıp yanına B650M DS3H ya da MSI B650M-P çekebilir o parayla.

A620M-H hepten ölü anakart, ki AM5 soketi bu tenekeyle geçirmesi çok zor.
Bir ara 500 lira gibi fark vardı diye hatırlıyorum eskiden. Performans olarak hemen hemen aynı işlemciler. Değmez o zaman. Ya da 7600 , 6200 liraymış. Belki ileride ofis bilgisayarı gibi ekran kartsız kullanma planı varsa değerlendirilebilir. Öbür türlü ekran kartı olmadan görüntü vermeyecek.

Geri
Yukarı