Hazır sistemlere zam geldi

Her şeyin dolar olduğunu sanıyorsun yani? Yurt dışından parçaların dolar fiyatına bakıp TL çevir bakayım Türkiye'de satılanlar ile arasında ne kadar fark olduğunu görürsün.

Kur yüzünden zaten fiyatlar yüksek üstüne satıcılarımız binlerce TL ekleyip piyasada satıyor.
Parçaların geldiği arabanın benzini bile Dolar'la. Her şey Dolar.

Ben iktidara kim gelirse gelsin bir şey değişeceğini sanmıyorum yöneticiler kendi cebini düşünüyor halkı değil adam gibi biri başa geçmediği sürece halimiz hep aynı hep aynı.
"İktidara şu gelirse her şey değişir" diyemiyorum ama bizi yönetmekten aciz kişilerin elini kolunu sallayarak 20 sene başımızda kalmasına da razı kalamıyorum. En azından ders almalı ki yanlış yaptığında halkın tepki verebileceğinden korkmalılar. Ama halk tepkisiz kaldıkça işler rezil boyuta doğru gidiyor.

Kimse tek suç halkta demiyor. Ancak insanların açgözlülüğü yadsınamaz bir gerçek. Daha 2 hafta önce PC toplarken 17599 tl ye stokta 1 adet kalan MSI Ventus 3x RTX 4070 kart ben aldıktan hemen sonra aynı satıcı tarafından 18600 tl ye yine 1 adet stokla konuldu. Birkaç gün bu şekilde takip ettim ve her seferinde 1 adet stokla şu an 21000 dolaylarında satıyor bu kartı. Bu sadece basit bir örnek. Şimdi soruyorum sana dolar kuru 2 hafta içerisinde %16 mı arttı? Veyahut ben aldıktan birkaç dk. sonra üstüne 1000 tl daha fiyat koyacak ne yaşandı? Sence bunlar normal şeyler mi yani?
İnsanların açgözlülüğü olabilir. Doğasında var. Ancak bunu kontrol edecek kanunlar ve kanunun uygulayıcıları da var. Siz onlara laf söyleyemeyip, doğrudan "halk açgözlü" derseniz, bunu imkanı yok kabul etmem. Yeteri kadar aynı suçlamayı duyuyoruz sürekli. Neden? Çünkü en kolayı halkı=insanları suçlamak.

1 dolar 20 TL bandına yaklaştı. Bu durum sizce de normal değil mi? Bir de hangi sitede hazır sistemlere zam geldi? Onu da belirtin lütfen.

Yaklaşmadı, tam 20 😅 🫡

1685101234598.png

İnsanların açgözlülüğü olabilir. Doğasında var. Ancak bunu kontrol edecek kanunlar ve kanunun uygulayıcıları da var. Siz onlara laf söyleyemeyip, doğrudan "halk açgözlü" derseniz, bunu imkanı yok kabul etmem. Yeteri kadar aynı suçlamayı duyuyoruz sürekli. Neden? Çünkü en kolayı halkı=insanları suçlamak.
Serbest piyasa, nasıl bir kanunla bunun önüne geçebilirsin ki? Ha geçersin geçmesine ama o zaman da komunizme doğru gideriz.

Önüne geçilecek bir durum yok, dolar zaten ortada. Herkes kafasına göre fiyat koysun bir de, sonra daha da pahalı olsun her şey. Daha da söylenelim pahalı diye. RTX 4060 Ti 15K'den satışa koymuş (13'e düşürmüş şimdi baktım) Teknobiyotik ve tek satıcı o gözüktü. Bu diğer satıcıların fiyatınıda etkileyecek bu sayede fiyat yüksek kalacak. Fırsatçılık budur. Normalde 8K'den çıkacak deniyordu güya, adamlar 16 GB versiyonu fiyatına çıkardı 8 GB olanı.

Serbest piyasa, nasıl bir kanunla bunun önüne geçebilirsin ki? Ha geçersin geçmesine ama o zaman da komunizme doğru gideriz.
Bayağı uzun yazmıştım da, gereksiz gerginliğe sebep olacağını düşündüğüm için sildim.
Ülke kötü yönetiliyor, değiştirilmesi gerekiyor acilen. Söyleyeceklerim bu kadar.

Son düzenleme:
Her şeyin dolar olduğunu sanıyorsun yani? Yurt dışından parçaların dolar fiyatına bakıp TL çevir bakayım Türkiye'de satılanlar ile arasında ne kadar fark olduğunu görürsün.

Kur yüzünden zaten fiyatlar yüksek üstüne satıcılarımız binlerce TL ekleyip piyasada satıyor.
Vergi denilen şeyi hatırlatayım isterseniz. Yabancı ülkelerdeki vergi ile bizimki bir değil.

Geri
Yukarı