Hazırlıkta YKS'ye çalışılabilir mi?

Terlikadam

Kilopat
Daha fazla  
Eşit ağırlığım, sınava ilk kez 2021'de girdim ve 180 bin civarı sıralama yaptım. Bu seneyse ham 29 bin yaptım, OBP etkisiyle 42 bine kadar çekti. İstediğim başarı bu değildi ama hem aile baskısı hem sene kaybı hem de gelecek yıl girsem ne yapabilirim maksimum düşüncesi aklımı çeliyor. Açıkçası çok enerjim de kalmadı ama bir yandan da kalıp istediğim sıralamayı yapmayı çok istiyorum ama mezun şansım pek yok çünkü ailem kesinlikle en azından üniversiteye kayıt yaptırmamı istiyor ama orada da bildiğiniz gibi OBP sıkıntısı oluşacak. Derece yaparsam OBP çok da etkilemeyecek belki ama değer mi değmez mi konusunda çok kararsızım. Hazırlıktayken nasıl YKS kasabileceğim konusunda da açıkçası pek fikrim yok. Bu yüzden sizin düşüncelerinizi de merak ettim. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu seneyse ham 29 bin yaptım, OBP etkisiyle 42 bine kadar çekti.
OBP yarıya düşeceği için OBP önümüzdeki sene çok daha kötü yerlere çekecek sizi.
Derece yaparsam OBP çok da etkilemeyecek belki ama değer mi değmez mi konusunda çok kararsızım.
Asıl derece yaparsanız OBP çok etkileyecek çünkü ham olarak derece yapan insanların OBP'si hep çok yüksek oluyor o yüzden sizi baya geriye atacaktır.

OBP yarıya düşeceği için OBP önümüzdeki sene çok daha kötü yerlere çekecek sizi.

Asıl derece yaparsanız OBP çok etkileyecek çünkü ham olarak derece yapan insanların OBP'si hep çok yüksek oluyor o yüzden sizi bayağı geriye atacaktır.

Mesela benim opb 65, bayağı geriye atıyor sıralamaya bağlı olarak. Yani 1. bile olsam 70'lere atıyor. OBP etkisi azalması lazım bence. Örneğin 20bin olunca 16 bin geriye atıyor 36bin oluyor sıralamam.

Asıl derece yaparsanız OBP çok etkileyecek çünkü ham olarak derece yapan insanların OBP'si hep çok yüksek oluyor o yüzden sizi baya geriye atacaktır.
Şunu kastetmiştim 100k yaptığınızdaki gibi sizi 50k geri atmayacak sonuçta diyelim 500 yaptınız hamda 2k'ya atar 2k'da bana yeter ama o ham sıralamayı yapmak cidden çok çok zor ve 42 binden oraya kadar çekebilir miyim bilmiyorum bir seneyi de çöpe atmak kimse istemez sonuçta.

Tesadüfe bak benim de OBP 65 :D yani evet lisede çalışmadık fakat bunun bedelini geleceğimizle ödemememiz gerekiyor. Fakat OBP etkisi azalırsa da bu durumda lisede ders çalışan öğrenciler kızabilir. Bilmiyorum karışık bir durum.

Haklısın ama özel okullarda OBP satılıyor bence OBP etkisi azalmalı.

@Terlikadam bu sınav aslında ekstra bir şey istemiyor, atom parçalamıyoruz sonuçta. Ders çalışan kazanır çalışmayan kazanmaz. Güveniyorsanız ve ders çalışacağınızdan eminseniz yapabilirsiniz. Hele EA öğrencisi iseniz her türlü yaparsınız.

Haklısın ama özel okullarda OBP satılıyor bence OBP etkisi azalmalı.
Hem o hem başka sebeplerde var. Yani herkes dört dörtlük bir ortamda yetişmiyor. Çoğu liseli gencin gerek mahalle gerek aile ortamı sebebiyle ders çalışacağım kafasına giremiyor o yüzden liseyi salıyor fakat sonra pişman olsa bile geçmişte çalışmadığı için geleceği düşük OBP ile cezalandırılıyor.

Hem o hem başka sebeplerde var. Yani herkes dört dörtlük bir ortamda yetişmiyor. Çoğu liseli gencin gerek mahalle gerek aile ortamı sebebiyle ders çalışacağım kafasına giremiyor o yüzden liseyi salıyor fakat sonra pişman olsa bile geçmişte çalışmadığı için geleceği düşük OBP ile cezalandırılıyor.

Cidden çok saçma şu OBP olayı. Onun yerine sınavı adam gibi hazırlayıp gereken miktarda eleyici koysalar zaten sıralama güzelce belirlenir.

Yeni konular

Geri
Yukarı