Çözüldü HD 3450 sistemde no video ınput lag hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WhatsTheMatter

Hectopat
Bu hataya dair forumdaki ve forum dışındaki yazıları okudum ve benim yaşadığım duruma bir benzerlik göremedim. O yüzden yeni konu açıyorum.

Hata şöyle gelişiyor: Önce bilgisayarı, sonra da monitörü açıyorum. Monitörde "no video ınput" yazısı çıkıyor ve uyku moduna geçiyor. Aynı işlemi yaklaşık 5-10 dakika veya belki 1 saat yapmaya devam ediyorum, en sonunda bilgisayar normal olarak açılıyor.

Bunun haricinde internet'te dolaşırken ekran donuyor, fareyi hareket ettiremiyorum. Resetlersem yine yukarıdaki döngüye giriyorum. Günde belki birkaç kez olan bir şey. Oyun oynayan biri olsam belki daha sık olur, bilmiyorum.

Birkaç gün önce sistem dosyaları bozuldu ve sistem açılmıyor diye bilgisayarı teknik servise verdim. Format atıldı, düzeldi. HDD olsun RAM olsun, hepsi canavar gibi çalışıyor dedi adam. Kasanın içini ve fanı da temizlemiş. Makineyi eve götürdüm, no video ınput hatası aldım, monitör ve VGA kablosunu adama götürdüm, oradaki makinelere taktı, ikisi de sağlam dedi. Eve gidince VGA kablosunu ekran kartı girişine tak dedi, taktım, hata çözüldü. Lakin birkaç gün sonra tekrar olmaya başladı.

Sistem ve donanım özelliklerim şöyle:
OS: Windows 7 (Windows 10'a geçtim, hata devam edince W7'ye geri döndüm. Hem zaten ekran kartımın eski olmasından ötürü W10 driver'ı yoktu, ama W10 Update servisi ne hikmetse otomatik olarak uygun bir driver bulmuştu galiba)
Monitör: Philips 192E1SB.
Kablo: VGA.
Ekran kartı: ATI Radeon HD 3450.

Not: Daha önce kasayı hiç açmadım ama açmam gerekirse açabilirim sanırım.
Hata devam ediyor. Yardımcı olmak isteyen var mı?

ÇÖZÜLDÜ
Arama motorlarından gelenler için bu problemi nasıl çözdüğümü yazıyorum:

Daha önce kasayı hiç açmamama rağmen bu sefer cesaret edip açtım. Hassas ve narin davranmaya çalışarak RAM'leri çıkardım, oksitlenme ihtimali varmış diye alt kısımlarını (sarı renkli yerleri) silgiyle yavaşça sildim. Sonra diğer kablo ve devrelere değmeden RAMleri tekrar taktım. Şu an için problem düzelmiş gözüküyor. Not: Kasayı açmadan önce her türlü riski göze alarak kasayı açtım. Siz daha önce açmadıysanız, açtıktan sonra oluşabilecek tüm zararların hesabını yaparak açmalısınız. Ayrıca başta Power Supply(Güç) kablosu olmak üzere bütün kabloları çekmeden elinizi kasaya sokmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı