HD 4600 sisteme Hackintosh kurulumu nasıl yapılır?

ersanmrtoglu

Picopat
*i5 4440.
*16 GB DDR3 1600 MHz RAM.
*Onboard ekran kartı (HD 4600)
*1 TB hard disk.

Merhabalar,
Yukarıda belirttiğim özelliklere sahip Windows 10 kurulu bir bilgisayarım var. Elimde ayrıyeten bilgisayara takılı olmayan taşınabilir 120 GB SSD var. Bu SSD'ye hackintosh kurmak istiyorum fakat açılışta işletim sistemi seçerek devam etmek istiyorum. Bu süreçte bana yardım edecek biri var mı? Hangi sürümü, nasıl kurmalıyım?
@@405668 Desteklerinizi bekliyorum 😊

Son düzenleme:
*i5 4440.
*16 GB DDR3 1600 MHz RAM.
*Onboard ekran kartı (HD 4600)
*1 TB hard disk.

Merhabalar,
Yukarıda belirttiğim özelliklere sahip Windows 10 kurulu bir bilgisayarım var. Elimde ayrıyeten bilgisayara takılı olmayan taşınabilir 120 GB SSD var. Bu SSD'ye hackintosh kurmak istiyorum fakat açılışta işletim sistemi seçerek devam etmek istiyorum. Bu süreçte bana yardım edecek biri var mı? Hangi sürümü, nasıl kurmalıyım?
@@405668 Desteklerinizi bekliyorum 😊
Merhabalar, sisteminizin desteklenen veya desteklenmeyen donanımlarını belirtmeye çalıştım, aşağıda gözüküyor olması lazım.

İşlemci: İşlemciniz destekleniyor gibi duruyor ve 4. nesil ve sonrası Intel işlemcilerde UEFI olduğu için işe yarayabiliyor. Onun dışında işlemciniz uyumlu. Config için de işlemcinizin kod adı olan "Haswell" yazılı configleri kullanacaksınız.

RAM: 16 GB RAM gayet yeterli gibi duruyor. MacOS zaten kendisi az RAM tüketen bir işletim sistemi olduğu için yeterli olacaktır.

HD 4600: Bu ekran kartının desteği var gibi gözüküyor ama bazı kullanıcılar bunu tanıtmakta zorlanmış gibi. Onun dışında bu sahip olduğunuz ekran kartı bir sorun çıkarmayacak gibi duruyor.

Hard disk: Sahip olduğunuz diskin modeli ne olduğunu bilmediğim için uyumlu mu değil mi pek kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Onun dışında zaten "çoğu" hard disk macOS ile uyumlu oluyor.

SSD: Hard disk ile aynı şekilde kesin bir şey söyleyemeyeceğim çünkü diskin modelini tam olarak bilemiyorum ne yazık ki. Onun dışında taşınılabilir bir diske macOS kurulabileceği için bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Kısacası sisteminiz ile Mojave - Catalina - Big Sur uyumlu olur gibi duruyor. Belki Big Sur sürümünde biraz ekran kartı tanıtması ile uğraşabilirsiniz ama onun dışında bir sorun çıkacağını sanmıyorum. İmaj olarak Technopat'dakileri kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Peki;
1- Kurulum açısından ve performans açısından önerdiğiniz sürüm hangisidir?
2- Safari vb. uygulamalarda şifremi paylaşacağımdan dolayı güvenlik sorunu yaşar mıyım?
3- Örneğin Big Sur sürümünü yükledim. Önümüzdeki süreçte Monterey kullanıma sunuldu. Güncelleyebilecek miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Peki;
1- Kurulum açısından ve performans açısından önerdiğiniz sürüm hangisidir?
2- Safari vb. uygulamalarda şifremi paylaşacağımdan dolayı güvenlik sorunu yaşar mıyım?
3- Örneğin big sur sürümünü yükledim. Önümüzdeki süreçte monterey kullanıma sunuldu. Güncelleyebilecek miyim?
Asıl ben teşekkür ederim. Sorduğunuz sorulara cevap vermek isterim.

1. Kurulum açısından Catalina sürümü gayet uygun olacaktır sisteminiz için. Onun dışında eğer desteği hala devam eden ve güncel bir işletim sistemi isterseniz Big Sur sürümünü de kullanabilirsiniz.

2. Apple tarafından yapılan Safari tarayıcısının gizliliğe çok önem verdiğinden dolayı pek bir sorun çıkartacağını sanmıyorum ama onun dışında sonradan Opera gibi tarayıcılar yüklerseniz bilgileriniz farklı bir şekilde yönetilebilir.

3. Eğer sisteminiz uyumlu olmaya devam eder ise elbette dilediğiniz sürüme kadar güncelleme yapabillirsiniz. Sadece güncelleme yapmak istiyorsanız garanti olsun diye EFI dosyanızı yedekleyip kext - OpenCore güncellemesi yaparsanız bir sorun çıkacağını sanmıyorum güncellemede.

Sizin gibi detaylı cevap veren ve ilgili kişiler gerçekten nadir. İnternette bu işlemi ücretle yapanlar gördüm.

Güncellikten ötürü Big Sur'u tercih edeceğim. Hazırlıklara yavaştan başlıyorum. Kurulum sürecini buraya aktaracağım. 😇

Bu linkte bulunan imajı indirmeye başladım.

Sizin gibi detaylı cevap veren ve ilgili kişiler gerçekten nadir. İnternette bu işlemi ücretle yapanlar gördüm.

Güncellikten ötürü Big Sur'u tercih edeceğim. Hazırlıklara yavaştan başlıyorum. Kurulum sürecini buraya aktaracağım. 😇

Bu linkte bulunan imajı indirmeye başladım.
Tamamdır. Config dosyanızı doğru seçmeyi unutmayın : ).

.raw dosyasını indirdim. Fakat dediğiniz config dosyasını bulamadım :( Benim gibi dahili gpu kullananların eklemesi bir kod varmış bu da sanırım bu dosya üzerinden oluyor.
O kod eğer sonradan ekran kartı tanıtılmaz ise sonradan konulması gerekebilir ama onun dışında onun bir sorun çıkarmaması lazım. Onun dışında "OC EFI" adlı flaş belleğinizin içinde olan partisyona girip EFI > OC kısmından isminde "Haswell" olanı seçin. Onun dışında yazdırmada bir sorun da çıkmış olabilir.

Dosyayı kullanacağım diske mi taşıyacağım bu süreci anlamadım :) bilgisayar konusuna fazlasıyla aşinayım fakat bu işlemleri hiç yapmadım
elimde sadece .raw dosyası var. haswell kısmına nasıl ulaşacağım herhangi config dosyası vs yok

Dosyayı kullanacağım diske mi taşıyacağım bu süreci anlamadım :) bilgisayar konusuna fazlasıyla aşinayım fakat bu işlemleri hiç yapmadım
Hayır EFI dosyanızı sonradan isterseniz diskinize aktarabilirsiniz. Bunun dışında config için yapacağınız işlem sadece "Haswell" işlemci ile ilgili olan configin adını "config.plist" olarak adlandıracaksınız (uzantı ile birlikte). O imajı da "Win32DiskImager" gibi programlar ile flaş belleğinize yazdırmanız lazım.

Geri
Yukarı