HD-5450 ekran kartı hız aşırtma

Osman Tuç

Hectopat
Daha fazla  
Hepinize merhaba arkadaşlar şimdiden. Overclock hakkında bir fikrim yok ama yararı olduğu için yapma isteğim var. Öncelikle sistemim uygun mu, nasıl yapacağım onu merak ediyorum. Sistemim fotoğraflardaki gibidir. Yardım edenlere şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Dosya Ekleri

• s.PNG
    s.PNG
    9,6 KB · Görüntüleme: 47
  • ss.PNG
    ss.PNG
    3,3 KB · Görüntüleme: 30
  • ssss.PNG
    ssss.PNG
    3,7 KB · Görüntüleme: 49
  • ssssss.PNG
    ssssss.PNG
    5 KB · Görüntüleme: 28
Sistemimdeki Sapphire Radeon R7 240'ı MSI Afterburner üzerinden overclock ettim fakat ekran kartını elime alma riskini göze alarak yaptım. Bunun sebebi çok açık, ekran kartının teknik özelliklerinde normalde overclock desteği yok. 730MHz olan çekirdek hızını 950MHz ve yanlış bilmiyorsam 800MHz olan bellek hızını da 1000MHz yaptım. Biraz ek voltaj vermem gerekti fakat kartın normal kapasitesine göre 5-6FPS'lik fark aldım, sistemden sisteme değişebilir fakat eğer ekran kartını riske etmeyi göze alırsanız MSI Afterburner üzerinden benim yaptığım gibi değerleri yavaş yavaş yükselterek, stabilite testleri yaparak overclock etme "şansınız var". Kesin edebilirsiniz demiyorum belki de kartınız müsaade etmeyebilir fakat yine de ihtimaller dahilinde.

Ekran kartına OC çok bir şey kazandırmıyor 3-4 FPS en fazla o da frekansları çok zorlarsan. K ibareli bir işlemci lazım ona OC için.
Peki 275TL bütçe ile 2.el veya sıfır ürün olarak hangi işlemci önerirsiniz ?
Sistemimdeki Sapphire Radeon R7 240'ı MSI Afterburner üzerinden overclock ettim fakat ekran kartını elime alma riskini göze alarak yaptım. Bunun sebebi çok açık, ekran kartının teknik özelliklerinde normalde overclock desteği yok. 730MHz olan çekirdek hızını 950MHz ve yanlış bilmiyorsam 800MHz olan bellek hızını da 1000MHz yaptım. Biraz ek voltaj vermem gerekti fakat kartın normal kapasitesine göre 5-6FPS'lik fark aldım, sistemden sisteme değişebilir fakat eğer ekran kartını riske etmeyi göze alırsanız MSI Afterburner üzerinden benim yaptığım gibi değerleri yavaş yavaş yükselterek, stabilite testleri yaparak overclock etme "şansınız var". Kesin edebilirsiniz demiyorum belki de kartınız müsaade etmeyebilir fakat yine de ihtimaller dahilinde.
Peki işlemcimi (2.el internetten bulduğum işlemciler bunlar) İ7 2600 , İ3 4370 , İ5 4460 vb. işlemciler 300 tl seviyesinde bunları alırsam ve yanında 750 Tİ ile güzel bir OC yapılabilir mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı