Çözüldü HD 6790 sistemde Minecraft Java 1.18.1'de ani FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

PeluşPenguen

Hectopat
Yer
Артём
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi(1.Sınıf)
RAM
8 GB
Ekran kartı
AMD Radeon HD 6790
Anakart
Asus M5A78LM-USB3
İşlemci
AMD FX 6300
Minecraft Java 1.18.1 sürümünde oyunda hareket etmeye başladığım anda 20-30 FPS alıyorum. Hareket etmeyi durdurunca geri 50-60'a yükseliyor bunun sebebi nedir? Çözümü var mı? Oyun orijinal, VSync kapalı ya da açık olması sorunu çözmüyor.

Çözüm
Kullandığım RAM bu hocam.

Bu video iyi anlatıyor. Sadece benim demiş olduğum ayarlar öyle kalsın. V-Sync kapalı olmalı. Onun için FPS limitini sınırsız yap videodaki gibi. RAM'ine bakıyorum şimdi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Modu kurdum şimdi ne yapmam gerekli?
Video linki atabilirsiniz.

Fazla ayar var. Ben düzgün bir video ararken sen de gördüğün her ayarı en düşüğe almaya çalış. Grafikler ve yumuşak aydınlatma en yüksekte kalabilir. Chunkları 8 yap simülasyon mesafesini ise 5 yap şimdilik. Video bakıyorum 2 dakika.

Fazla ayar var. Ben düzgün bir video ararken sen de gördüğün her ayarı en düşüğe almaya çalış. Grafikler ve yumuşak aydınlatma en yüksekte kalabilir. Chunkları 8 yap simülasyon mesafesini ise 5 yap şimdilik. Video bakıyorum 2 dakika.

Dediklerinizi yaptım şu an 40-30FPS seviyelerinde oyun.

Hocam adamın sistemine bakın 16 GB RAM Ryzen 5 1600 var. Hocamınzın sisteminde.
AMD FX 6300 işlemci.
8 GB RAM var. 80 FPS alması mümkün değil.

i7 3770K.
12 GB RAM.
HD 7470M.
Sistemde bile 50 FPS'in üstüne çıkmıyor oyun.

Selam. İşlemci darboğaz yapmadığı sürece modeli çok önemli değil. İstersen bulunabilecek en güçlü işlemci olsun. Sonuçta GPU görüntüyü veriyor. Arkadaşın işlemcisi de 1050 Ti'ı besleyebiliyor hemen hemen. Bu GPU'yu hayli hayli besler. Tek fark tam kalıyor. 16 GB olunca çok ufak bir FPS farkı olabilir o da en uçuk rakam olarak 9. tabii eğer arkadaşın RAM'i dandik değilse.

Selam. İşlemci darboğaz yapmadığı sürece modeli çok önemli değil. İstersen bulunabilecek en güçlü işlemci olsun. Sonuçta GPU görüntüyü veriyor. Arkadaşın işlemcisi de 1050 Ti'ı besleyebiliyor hemen hemen. Bu GPU'yu hayli hayli besler. Tek fark tam kalıyor. 16 GB olunca çok ufak bir FPS farkı olabilir o da en uçuk rakam olarak 9. tabii eğer arkadaşın RAM'i dandik değilse.

Bu video iyi anlatıyor. Sadece benim demiş olduğum ayarlar öyle kalsın. V-Sync kapalı olmalı. Onun için FPS limitini sınırsız yap videodaki gibi. RAM'ine bakıyorum şimdi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Çözüm
Etraf düzlüklerden oluşursa rahat 50 FPS alıyorum ama hareket ettirince yine bir lag oluyor. İşin tuhaf yanı ne işlemcim ne de ekran kartım tam yükte çalışmıyor.

Bu video iyi anlatıyor. Sadece benim demiş olduğum ayarlar öyle kalsın. V-Sync kapalı olmalı. Onun için FPS limitini sınırsız yap videodaki gibi. Rahmine bakıyorum şimdi.

Şimdi bakıyorum.
@UruxUs Dediklerinizi yaptıktan sonra oyunda şu an 120FPS alıyorum. Ama aniden 60FPS düşüp takılmalar oluyor. Sanırım bu Java sürümünden dolayı olmakta. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Etraf düzlüklerden oluşursa rahat 50 FPS alıyorum ama hareket ettirince yine bir lag oluyor. İşin tuhaf yanı ne işlemcim ne de ekran kartım tam yükte çalışmıyor.

Şimdi bakıyorum.
@UruxUs dediklerinizi yaptıktan sonra oyunda şu an 120FPS alıyorum. Ama aniden 60FPS düşüp takılmalar oluyor. Sanırım bu Java sürümünden dolayı olmakta. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Eğer monitörün 1920x1080 ise çözünürlüğü de biraz kısıp daha da yüksek alabilirsin. İyi oyunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı