HD 6870 görüntü ve ses sorunu

jestere1231231

Hectopat
Merhaba 4 gün önce 2. el HD 6870 aldım. Ekran kartını PC'ye taktım. Bilgisayara görüntü gelmedi ve ekran kartından fan sesi çok fazla geliyor. Ses Şahin arabaların çalışma sesi gibi yüksek. Her bağlantısını yaptım klavye ve mousemin LED ışığı falan yandı ama görüntü gelmedi. Adamı aradım görüntü gelmedi ve çok ses çıkıyor diye bana önce onboarddan masaüstüne gel Driver kur sonra ekran kartına kabloyu tak dedi. Dediğini yaptım onboard Driver yükledi. Bilgisayarcıya götürdüm 2 saat sonra arıyıp fazla bakamadım ama büyük ihtimalle PSU'dan dedi (300 Watt PSU'm var). Yarın 500 Watt PSU ile deniyecek. Sizce sorun PSU'dan mıdır? Biliyorum PSU'm yetersiz ama en azından görüntü gelir diye bekliyordum. Bir de dönüştürücü ile bağlantı yaptık internetten izlediğim kadarıyla dönüştürücüler her moniyöre uymuyormuş sanırım.

Hocam ekran kartı güç bağlantısını takılı olarak mı denediniz? Bazı eski sistemlerde BIOS güncel olmadan görüntü gelmeyebilir.

Daha bugün elime HD 6870 geçti, aynen dediğin gibi FurMark testini başlattıktan kısa süre sonra uçak kalkıyormuşcasına ses çıkıyordu, doğal olarak bunun sebebi kartın çok ısınmasıydı ki kısa sürede 80 üstüne çıkınca programı kapattım, kartı çıkardım yumuşak fırçayla tozlarını aldım, fanını temizleyip Xigmatek Powerful termal macunu güzelce sürdüm, taktım bilgisayara MSI Afterburner ile fan ayarı çektim, tekrar testi denediğimde kısa sürede 80 üstüne rahatlıkla çıkan kart (belki 5 dakika bekletsem 90'a vuracak ki muhtemel), artık yavaş yavaş çıkarak 72-73 derecelerde duruyor ve o uçak kalkıyormuşcasına çıkan ses sorunu da çözülmüş oldu, o yüzden sizde de aynı durum var macununu değişin kartın ama önce güç kaynağınızı da değişin, benim elimde olan kart 6+6 pin güç istiyor, 151W TDP değeri var bu ciddi bir değerdir.

Daha bugün elime HD 6870 geçti, aynen dediğin gibi FurMark testini başlattıktan kısa süre sonra uçak kalkıyormuşcasına ses çıkıyordu, doğal olarak bunun sebebi kartın çok ısınmasıydı ki kısa sürede 80 üstüne çıkınca programı kapattım, kartı çıkardım yumuşak fırçayla tozlarını aldım, fanını temizleyip Xigmatek Powerful termal macunu güzelce sürdüm, taktım bilgisayara MSI Afterburner ile fan ayarı çektim, tekrar testi denediğimde kısa sürede 80 üstüne rahatlıkla çıkan kart (belki 5 dakika bekletsem 90'a vuracak ki muhtemel), artık yavaş yavaş çıkarak 72-73 derecelerde duruyor ve o uçak kalkıyormuşcasına çıkan ses sorunu da çözülmüş oldu, o yüzden sizde de aynı durum var macununu değişin kartın ama önce güç kaynağınızı da değişin, benim elimde olan kart 6+6 pin güç istiyor, 151W TDP değeri var bu ciddi bir değerdir.
Bende de 6+6 pinlik kart var 500 watt yeterli olur mu?

Sen hangi PSU modelini kullanıyorsun?

Kendi kullandığım kasada Xigmatek 550W modelini kullanıyorum, HD 6870'li kasada ise DELTA GPS-400BBA model 400W güç kaynağı takılı, Çift kanal 12 voltun ilk kanalından 16A yani maximum 192W, ikinci kanalından ise 204W verebiliyor, 400W olmasına rağmen besleyebiliyor çünkü 12V kanalından her ne kadar çift kanal olsa da verimli.

Geri
Yukarı