HD 7970, GTX 670, GTX680 Karşılaştırması

Sebastian

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Öncelikler herkese hayırlı günler dilerim.

Benim aklıma takılan birkaç soru var. Çoğu kişi HD 7970 in GTX 670 e göre daha performanslı olduğunu söylüyor ama bellek hızlarına bakıldığında HD 7970 5600 GTX 670 6008 yani demem odur ki HD 7970 in bu kartlar arasındaki yeri nedir ? Birde GTX 670-GTX 680 arasında 79 Mhz çekirdek hızı farkı var bu fark için 200 TL
civarı fark ödemek değer mi ?

m5f6p.png

HD 7870'in de hızları GTX 660 Ti'a göre daha çok ama daha kötü performans veriyor.

HD 7970 GTX 680'in gerisinde GTX 670'in önünde yer alır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Karşılaştırmayı Vatan sitesi üzerinden mi yapıyorsunuz? ...

Evet Vatan Bilgisayardan yapıyorum karşılaştırmayı zira kafamı karıştıran da Vatan bilgisayardır. Bir de top modelleriyle ilgili sorum olacaktı diğer asus modeline göre top modelinin bir dezavantajı var mıdır ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikler herkese hayırlı günler dilerim.

Benim aklıma takılan birkaç soru var. Çoğu kişi HD 7970 in GTX 670 e göre daha performanslı olduğunu söylüyor ama bellek hızlarına bakıldığında HD 7970 5600 GTX 670 6008 yani demem odur ki HD 7970 in bu kartlar arasındaki yeri nedir ? Birde GTX 670-GTX 680 arasında 79 Mhz çekirdek hızı farkı var bu fark için 200 TL
civarı fark ödemek değer mi ?

m5f6p.png

Sen onlara inanma.
Gerçek testler burada.
http://www.hwcompare.com/12351/geforce-gtx-680-vs-radeon-hd-7970/
Buradaki texel ve pixel fillrate oranlarının ne olduğunu bilirsen hangi kart olursa olsun ne kadar performans verebileceğini hesaplayabilirsin.
Bir oyun, işlemci (CPU) gücü hariç, ekrana yansıttıkları texture ve pixel değerleriyle hesaplanır. Her oyunda texture quality ve FSAA ayarları mevcuttur. Bu değerler işte yukardaki texture ve pixel değerleri ile direk ilgilidir.

Benim anlamadığım CHİP dergisinde GTX 690>7990>1. 7970>GTX 590> 2. 7970> GTX 680. Ancak bu forumda farklı şeyler söyleniyor. Benim kafa bayağı bir karıştı. :D

Benim anlamadığım CHİP dergisinde GTX 690>7990>1. 7970>GTX 590> 2. 7970> GTX 680. Ancak bu forumda farklı şeyler söyleniyor. Benim kafa bayağı bir karıştı. :D
Tekniği bilmeyince kafanın karışması doğaldır.
Eğer ilk adımı atmak istiyorsan, önce GPU-Z ile ekran kartının değerlerini oku. Sonra bu değerleri daha önce vermiş olduğum sitedeki değerlerle karşılaştır. Bu değerlerde en fazla dikkat etmen gerekenler daha önce de belirttiğim gibi texel ve pixel fillrate değerleridir. Bu değerlerin ne anlama geldiğini tam olarak kavradığında hangi ekran kartının ne tür üstünlüğü olduğunu zaten kendin anlayacaksın.
Herhangi bir sitede görülen oyun testleri RELATIVE'dir. Yani görecelidir. Çünki bu değerler birçok unsurlara bağlıdır ve bu unsurları kullanıcı mutlaka değiştirebilmektedir.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı