Çözüldü HD 8730M Sürücüsü Kurulmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

furkansarigul

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Yaklaşık 1 buçuk aydır bilgisayarımda oluşan bir soruna bir türlü çözüm bulamadım. Kısaca sorunu açıklayayım: Bilgisayarımda normal bir şekilde sürücüler kuruluydu ve hiçbir sorun yoktu. Bir gece AMD tarafından bildirim geldi ve yeni güncellemenin yayınlandığını gördüm. Normal bir şekilde sürücüyü güncellemeye çalıştım, ancak %95 civarında bilgisayarım kitlendi ve hiçbir işlem yapamadım. Birkaç araştırmanın ardından güvenli moda geçip, sürücüyü devre dışı bıraktığımda bilgisayar kendine geliyor. Fakat ne zaman sürücüyü tekrar kurmaya çalışsam hep aynı problem baş gösterdi.

Bugüne kadar denediğim bütün yolları aşağıya bırakıyorum, bunların hepsini denedim ve hiçbir şekilde bir çözüme ulaşamadım.
  1. BIOS'u güncelledim.
  2. Intel HD Graphics 4000 sürücülerini güncelleyip denedim.
  3. DDU ve AMD Uninstall programları ile sürücüleri kaldırdım.
  4. Kayıt defterindeki kayıtları elle sildim.
  5. C/ klasörü içerisindeki AMD dosyalarını elle sildim.
  6. Sürücü dosyasını masaüstüne atıp, sürücüyü Aygıt Yöneticisi üzerinden elle kurmaya çalıştım.
  7. Eski Catalsty sürümünü kurmaya çalıştım.
  8. Başlangıç ayarlarından Sürücü İmza Uygulamasını devre dışı bıraktım.
  9. Bilgisayarımın yeterli güç alamadığını düşünerek yeni bir şarj kablosu ile denedim, ek olarak bataryayı çıkardım.
  10. Hard disk üzerinde tarama yaptım, herhangi bir bad sector'e rastlanmadı.
  11. Bilgisayara temiz kurulum uyguladım ve sıfırladım.
Bütün bunları teker teker denedim, ancak hiçbir şekilde bir çözüme ulaşamadım. Her birinde kurulum %90 ile %99 arasında duruyor ve bilgisayar kitleniyor.
Ek olarak Dell sitesi üzerindeki chipset kurulumlarında da aynı sorun baş gösteriyor.

Sistem özelliklerim:
Dell Inspiron 15R 5521
AMD HD 8730M
Intel Core i5-3337U
8 GB RAM
Windows 10x64 (Son sürüm)

Donanım kimliklerim:
PCI\VEN_1002&DEV_6601&SUBSYS_05B81028&REV_00.
PCI\VEN_1002&DEV_6601&SUBSYS_05B81028.
PCI\VEN_1002&DEV_6601&CC_030000.
PCI\VEN_1002&DEV_6601&CC_0300.

Dosya Ekleri

• tec.png
    tec.png
    41,6 KB · Görüntüleme: 55
  • WhatsApp Image 2020-12-26 at 23.58.44.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-26 at 23.58.44.jpeg
    223,1 KB · Görüntüleme: 49
Çözüm
BIOS'u güncelledim derken anakartı mı kastettiniz? Ekran kartı BIOS'unuzu güncelleyin. Sanırım corruptlanmış ancak internette sizin kartın BIOS'unu bulamadım.

Evet, anakart güncellemesinden bahsediyorum. Onu son sürüme güncelledim. Fakat bahsettiğiniz gibi ekran kartımın VBIOS'unu bulamadım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
Problem çözülmüştür.
Çözümleme adımları:
  1. Ilk olarak aygıt yöneticisi kısmından sürücü kaldırıldı.
  2. http://ftp.dell.com/FOLDER01196054M/1/Chipset_Driver_C0M3R_WN_9.3.0.1021_A01.EXE buradaki chipset kuruldu.
  3. Devamında AMD Catalyst 15.11.1 beta sürücüsü kuruldu ve sistem yeniden başlatıldı.
  4. Son olarak ise 20.11.2 sürümü kuruldu. (Kurulum yapılırken fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği kapatıldı)
Konu kapılmıştır.
Öncelikle herkese merhabalar. Yaklaşık 1 buçuk aydır bilgisayarımda oluşan bir soruna bir türlü çözüm bulamadım. Kısaca sorunu açıklayayım: Bilgisayarımda normal bir şekilde sürücüler kuruluydu ve hiçbir sorun yoktu. Bir gece AMD tarafından bildirim geldi ve yeni güncellemenin yayınlandığını gördüm. Normal bir şekilde sürücüyü güncellemeye çalıştım, ancak %95 civarında bilgisayarım kitlendi ve hiçbir işlem yapamadım. Birkaç araştırmanın ardından güvenli moda geçip, sürücüyü devre dışı bıraktığımda bilgisayar kendine geliyor. Fakat ne zaman sürücüyü tekrar kurmaya çalışsam hep aynı problem baş gösterdi.

Bugüne kadar denediğim bütün yolları aşağıya bırakıyorum, bunların hepsini denedim ve hiçbir şekilde bir çözüme ulaşamadım.
  1. BIOS'u güncelledim.
  2. Intel HD Graphics 4000 sürücülerini güncelleyip denedim.
  3. DDU ve AMD uninstall programları ile sürücüleri kaldırdım.
  4. Kayıt defterindeki kayıtları elle sildim.
  5. C/ klasörü içerisindeki AMD dosyalarını elle sildim.
  6. Sürücü dosyasını masaüstüne atıp, sürücüyü aygıt yöneticisi üzerinden elle kurmaya çalıştım.
  7. Eski catalsty sürümünü kurmaya çalıştım.
  8. Başlangıç ayarlarından sürücü imza uygulamasını devre dışı bıraktım.
  9. Bilgisayarımın yeterli güç alamadığını düşünerek yeni bir şarj kablosu ile denedim, ek olarak bataryayı çıkardım.
  10. Hard disk üzerinde tarama yaptım, herhangi bir bad Sector'e rastlanmadı.
  11. Bilgisayara temiz kurulum uyguladım ve sıfırladım.
Bütün bunları teker teker denedim, ancak hiçbir şekilde bir çözüme ulaşamadım. Her birinde kurulum %90 ile %99 arasında duruyor ve bilgisayar kitleniyor.
Ek olarak Dell sitesi üzerindeki chipset kurulumlarında da aynı sorun baş gösteriyor.

Sistem özelliklerim:
Dell Inspiron 15R 5521.
AMD HD 8730M.
Intel Core i5-3337U.
8 GB RAM.
Windows 10x64 (son sürüm)

Donanım kimliklerim:
PCI\VEN_1002&DEV_6601&SUBSYS_05B81028&REV_00.
PCI\VEN_1002&DEV_6601&SUBSYS_05B81028.
PCI\VEN_1002&DEV_6601&CC_030000.
PCI\VEN_1002&DEV_6601&CC_0300.

BIOS'u güncelledim derken anakartı mı kastettiniz? Ekran kartı BIOS'unuzu güncelleyin. Sanırım corruptlanmış ancak internette sizin kartın BIOS'unu bulamadım.

Evet, anakart güncellemesinden bahsediyorum. Onu son sürüme güncelledim. Fakat bahsettiğiniz gibi ekran kartımın VBIOS'unu bulamadım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
Problem çözülmüştür.
Çözümleme adımları:
  1. Ilk olarak aygıt yöneticisi kısmından sürücü kaldırıldı.
  2. http://ftp.dell.com/FOLDER01196054M/1/Chipset_Driver_C0M3R_WN_9.3.0.1021_A01.EXE buradaki chipset kuruldu.
  3. Devamında AMD Catalyst 15.11.1 beta sürücüsü kuruldu ve sistem yeniden başlatıldı.
  4. Son olarak ise 20.11.2 sürümü kuruldu. (Kurulum yapılırken fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği kapatıldı)
Konu kapılmıştır.

Dosya Ekleri

• technopat.png
    technopat.png
    58,3 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı