Realtek HD Audio sürücüsü kurulmuyor

Bora Bal

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Laptopum kulaklığımın mikrofonunu algılamıyor. Ben de Realtek HD Audio sürücüsü yüklemek istiyorum. Setupu açıp kurulumu tamamladığımda ve bilgisayarı yeniden başlattığım zaman ses simgesinin üstünde High Definition Audio yazıyor. Ancak bir süre sonra setup tekrar çalışıyor ve sürücüyü kaldırıp tekrar indiriyor ve tekrar yeniden başlatmam gerekiyor. Bu böyle sonsuz bir döngüye girdi kuramıyorum driveri. Ne yapabilirim?

Laptop marka model öğrenebilir miyim?

1. Başlat
  2. Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle
  3. Donanım
  4. Aygıt yükleme ayarları
  5. Hayır
  6. Değişiklikleri kaydet
  7. Bilgisayarı yeniden başlat
  8. Sürücüyü tekrar kur

Realtek sürücü kurulumu 2 adımlı gerçekleşiyor çünkü.

1. adımda sistemdeki mevcut sürücü kaldırılıyor ve bilgisayar yeniden başlatılıyor. 2. adımda bilgisayar açılınca ekrana setup geliyor, yeni sürücü kuruluyor ve bilgisayar yine yeniden başlatılıyor. Yani durduk yere ekrana setup gelmiyor, bir sebebi var.

2 kere setup ile uğraşma diye ve işi sağlama almak için DDU kullanmanı önereceğim. DDU ile ses kartını seçip Realtek'i kaldır. Aşağıdaki rehberde ekran kartı kaldırılıyor fakat sen ses kartını seçip Realtek'i kaldıracaksın. Rehberi örnek olsun diye koydum. Ayrıca DDU ayarlarında en aşağıdaki "Windows bir aygıt için bir sürücü aradığında..." seçeneği işaretli olsun.

DDU işleminden sonra aşağıdaki linkten ses sürücüsünü indir. Kurulumu spoiler içerisinde anlattım.
ZIP'in içerisindeki V18 klasörünü masaüstüne at. Daha sonra klasöre girip Setup.exe dosyası ile kurulumu gerçekleştir. Kurulum bittikten sonra senden bilgisayarı yeniden başlatmanı isteyecek, başlat.

DDU işlemi yaptığımızdan ötürü bilgisayarında herhangi bir Realtek ses sürücüsü olmamış olacak. Bundan ötürü de direkt ses sürücüsünü kurup bilgisayarını 1 kere yeniden başlatmış olacaksın.

Realtek sürücü kurulumu 2 adımlı gerçekleşiyor çünkü.

1. adımda sistemdeki mevcut sürücü kaldırılıyor ve bilgisayar yeniden başlatılıyor. 2. adımda bilgisayar açılınca ekrana setup geliyor, yeni sürücü kuruluyor ve bilgisayar yine yeniden başlatılıyor. Yani durduk yere ekrana setup gelmiyor, bir sebebi var.

2 kere setup ile uğraşma diye ve işi sağlama almak için DDU kullanmanı önereceğim. DDU ile ses kartını seçip Realtek'i kaldır. Aşağıdaki rehberde ekran kartı kaldırılıyor fakat sen ses kartını seçip Realtek'i kaldıracaksın. Rehberi örnek olsun diye koydum. Ayrıca DDU ayarlarında en aşağıdaki "Windows bir aygıt için bir sürücü aradığında..." seçeneği işaretli olsun.

DDU işleminden sonra aşağıdaki linkten ses sürücüsünü indir. Kurulumu spoiler içerisinde anlattım.
ZIP'in içerisindeki V18 klasörünü masaüstüne at. Daha sonra klasöre girip Setup.exe dosyası ile kurulumu gerçekleştir. Kurulum bittikten sonra senden bilgisayarı yeniden başlatmanı isteyecek, başlat.

DDU işlemi yaptığımızdan ötürü bilgisayarında herhangi bir Realtek ses sürücüsü olmamış olacak. Bundan ötürü de direkt ses sürücüsünü kurup bilgisayarını 1 kere yeniden başlatmış olacaksın.

Ne yaparsam yapayım kaldıramıyorum sürücüyü. Kaldırma işlemi tamamlanıyor. Alt tarafta ses ikonunda çarpı işaretini görüyorum sonra sürücü tekrardan geri geliyor. Normal modda da güvenli modda da denedim sürücü bilgisayardan gitmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı