HD Filmlerin Boyutu

Enes Buldur

Hectopat
Yer
Gebze, Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi günler :)

Sizlere bir sorum olacaktı. Benim HD filmler için kullandığım bir site var. Bu siteden film indiriyorum fakat kafama takılan bir soru var, aynı filmin 1080p çözünürlüğünde 2 farklı torrenti bulunuyor. Bunlardan birinin boyutu 10 GB'den fazlayken diğerinin boyutu 2'yi geçmiyor. Ben 2 GB olanı tercih ediyorum genelde. Ama geçen gün arkadaşımla konuşurken indirdiği bir filmin 30 GB olduğunu söyledi, aynı filmi bu siteden baktığımda 3 GB civarında bir şey olduğunu gördüm. Ve ona "Sazan gibi 27 GB boşa indirmişsin." diyip bu siteyi gösterdiğimde oda bana "Çakma 1080p'ler diyoruz." deyince kafam karıştı. Pek açıklama yapmadı bende üstelemedim, en iyisi burada bir konu açmak diye düşündüm. ;)

Sizce neden aynı tür filmin birinin boyutu devasa olurken, diğerin ki 3'ü geçmiyor ? Farkı ne ? Kalitesindeki değişiklik ? :confused:

Şunuda ekleyebilirim; Benim indirdiğim filmler .mp4 uzantısında, fakat arkadaşım ki .mkv uzantılı. Ben şöyle yapıyorum internetten indirdiğim filme uygun bir Türkçe ses dosyası buluyorum, eğer ses ileriden/geriden geliyorsa Sony Vegas programı ile bu sorunu çözüp MKV Tool-Nix programı ile Dual yapıp .mkv'ye dönüştürüyorum. Dediğin gibi kodek türüne göre değişir ama bu iki kodek arasında kalite farkı nedir ? .mkv uzantılı dosya elbette daha cazip geliyor kulağa ama boyutu görünce bi höh çekiyor insan :rolleyes:

Öncelikle Türkiye'de 1080 P film satışı denilen şey yok, çünkü emeğe saygı yok.
Türkiye'de Dijital İçerik Dağıtımı | Technopat
Millet mecburen indirmek zorunda kalıyor ancak AKK denilen canavar 4 yanımızı sarmış durumda.

Bu durumun içerisinde 30 GB nasıl indirilebilir ? Ayda 1 kere belki.

Kalite farkı kesinlikle belirgin bir biçimde var. Çok daha ayrıntılı, net olur gerçek 1080P.
Ancak insanlara çakma dediğiniz 1080 Piksel fazlasıyla yetiyor şu anda.

Eğer gerçek 1080P izlediysen çakmasından duyduğun zevk azalabilir ancak izlemediysen çakma 1080P hiçbir rahatsızlık uyandırmaz.
Daha iyisini elde edemedikçe, elinde bulunan en iyisidir.

Ve ona "Sazan gibi 27 GB boşa indirmişsin." diyip bu siteyi gösterdiğimde oda bana "Çakma 1080p'ler diyoruz." deyince kafam karıştı.

Arkadaşınız doğru demiş. 3 GB boyutta 1080p olmaz :)

720p bile genelde 7 GB, en az 5 GB boyutunda oluyor. Kaliteli bir 1080p film için ise ideal boyut 12-13 GB civarında. Çok daha kaliteli derseniz 20 GB'a kadar gider. Tek başına 30 GB olan 1080p filmler de mevcut.

Mesela bu film 28 GB:

TLOTR.The.Return.of.the.King.2003.Extended.BluRay.1080p.DTSES6.1.x264-CHD

Yoksa 3 GB boyutta 1080p falan, bunlar tırt. Böyle bir sıkıştırma teknolojisi yok.

Bak biz ne diyoruz sen ne diyorsun. 1080p film 2 GB olmaz. Orjinal 1080p değil yani çakma. 1080p olacak olan film en az 10 GB olur...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı