Çözüldü HD Graphics 4000 OC yapma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Affansen

Hectopat
Makaleler
1
Dün termal macun değiştirdim ve sıcaklık 86 dereceyi geçmiyor. Ben de HD Graphichs 4000 kartıma OC yapmak istiyorum. ETS 2'de 5-10 FPS daha alsam kardır.
Şöyle bir görsel buldum:

1614327473464.png

Overclock edebilir miyim?

Çözüm
Tamam o zaman, başka yöntemlere bakayım.

Evet dizüstü.

İşlemci 2 gün önce sabit 103 dereceydi, 105 derecede kapanıyordu. Sorun olmadı kapanma açısından. 1-2 defa kapandı. :D

Yanma ihtimali derken?

Isınma olacaktır muhtemelen ama yanar mı bilmem.

Yani riskli mi?

Bu arada işlemcim 3.1 GHZ çalışıyor, o zaman %100 yük altında çalışırken 86 derece.
Hocam araştırmadan yaparsanız yanabilir, laptop ise ısı artacak ve 5FPS için değmez.
Evet, baya riskli.
Dün termal macun değiştirdim ve sıcaklık 86 dereceyi geçmiyor. Ben de HD graphichs 4000 kartıma OC yapmak istiyorum. ETS 2'de 5-10 FPS daha alsam kardır.
Şöyle bir görsel buldum:

Eki Görüntüle 896759

Overclock edebilir miyim?

O ekran karti işlemcinin içinde işlemciye gereksiz ısınır ve yüksek ihtimalle yanar.

Artı -1 Eksi
90nm Celeron M353 işlemciyi 0.630MHz'den 1.1GHz'e hız aşırtma yapmıştım. Gözle görülür bir artış olmamasına karşın Return To Castle Wolfenstein gibi eski oyunlarda FPS farkını hissetmiştim. 5 Watt'lık bir işlemciydi zaten kendi frekanslarında da 50 derecelerde geziyordu, OC yaptıktan sonra da 55 - 65 arası geziyordu. Kaç defa mavi ekran yedim, bir ara ekran bozuldu korktum :D yani PC'ye zarar gelmesi olası bir durum.

Hocam yakarsınız ekran kartını, işlemcinizle senkronize olduğundan dolayı ve işlemciniz u serisi düşük güç tüketimi amacıyla üretildiğinden dolayı 5 10 FPS de çıkmaz yapsanız.
Hocam dizüstü kullanıyorsunuz galiba, zaten ekran kartınız daha dahili bir kart olduğu için denemenize gerek yok.
Evet dizüstü.
Zaten 86 dereceymiş. 90-100 derece olunca kapanır. Ne OC'u?
İşlemci 2 gün önce sabit 103 dereceydi, 105 derecede kapanıyordu. Sorun olmadı kapanma açısından. 1-2 defa kapandı. :D
Evet, edebilirsiniz.
Ama yanma ihtimali yüksektir ve ne kadar performans alabilirsiniz bilemem.
Yanma ihtimali derken?
O ekran karti işlemcinin içinde işlemciye gereksiz ısınır ve yüksek ihtimalle yanar.
90nm Celeron M353 işlemciyi 0.630MHz'den 1.1GHz'e hız aşırtma yapmıştım. Gözle görülür bir artış olmamasına karşın Return To Castle Wolfenstein gibi eski oyunlarda FPS farkını hissetmiştim. 5 Watt'lık bir işlemciydi zaten kendi frekanslarında da 50 derecelerde geziyordu, OC yaptıktan sonra da 55 - 65 arası geziyordu. Kaç defa mavi ekran yedim, bir ara ekran bozuldu korktum :D yani PC'ye zarar gelmesi olası bir durum.
Yani riskli mi?

Bu arada işlemcim 3.1 GHZ çalışıyor, o zaman %100 yük altında çalışırken 86 derece.

Evet dizüstü.

Yanma ihtimali derken?

Yani riskli mi?

Hocam araştırmadan yaparsanız yanabilir, laptop ise ısı artacak ve 5FPS için değmez.
Evet, baya riskli.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Çözüm

Geri
Yukarı