HD6570 sisteme 165 Hz monitör alınır mı?

Atmaca531

Hectopat
Yeni güncel bir monitör almayı düşünüyorum. Amaç günlük kullanım flim izlemek ve güzel gösteren bir ekran almak. Yüksek tazeleme hızı olsun güncel olsun akıcı bir şekilde flim izleyebileyim belki ileride iyi bir ekran kartı alabilirim fakat düşük sistemli PC'de 144 165 Hz monitörler tam anlamıyla çalışamıyormş. Bu ne kadar doğrudur?
Sistemim.
ASUS H61 mk anakart.
8 GB RAM 1333MHz.
2 GB 128 bit ASUS VGA HDMI HD6570 DDR3 ekran kartı -DVI Max çözünürlük: 2560X1600.
Qcz zs serisi ZS550W 80 Plus Bronze ATX Power Supply.
Bu ayarlarda bir sistemim var 144 veya 165 Hz bir monitör alırsam kullanabilir miyim ekran kartımda Display Port girişi yok sadece VGA-HDMI-DVI çıkışı var.

Eğer 3-5-6 ay sonra yeni bir sistem alacağım ve bu sistem valorant cs go gibi oynayacağım oyunlarda en az 165 FPS alacak diyorsanız yani bu şartlara göre sistem alacaksanız şimdiden bu monitörü alabilirsiniz.

Ama sisteminiz maalesef yetersiz.
165Hz monitör alsanız bile valorant gibi FPS oyunlarında bu kadar FPS alamayacağınız için hiçbir anlamı olmaz.

Tavsiye etmem boşa para harcamış olursun ama eğer ki yeni bir sistem toplayacaksan ya mevcut sistemi upgrade edeceksen alınabilir ama bu tür şeylere PC aldıktan sonra karar vermeniz daha mantıklı olur. Atıyorum 120-130FPS alıp 165Hz monitör kullanmak saçma olur ama size tavsiyem mümkünse minimum 144Hz almanızdır.

Hocam filmlerde yüksek Hz işe yaramaz genellikle filmler 24 Hz'dir. Ayrıca eğer oyunlarda 165 FPS alamazsanız bir işe yaramaz eğer ileride sistemi yükseltirim diyorsanız ayrı. Amacınız günlük kullanım ve film izlemek ise IPS monitörlere bakmanızı tavsiye ederim.

75 Hz ile 60 Hz arasındaki farkı ayırt edebiliyor musunuz? Konuyu açan arkadaşın merak ettiği husus bence şu: Eğer 144 ya da 165 Hz bir monitör alırsam, acaba bu Hz değerlerinin altındaki FPS değerlerine monitör nasıl tepki verir? Donar mı? Ekranda kırılmalar olur mu? Kullanıma engel olur mu? Bu gibi soruları yanıtlamak daha faydalı olabilir sayın arkadaşlar.

Benim sistemde de GTX 1650 Super var CS:GO 250- 300 FPS arası gidip geliyor Battlefield 1, Forza Horizon 4 gibi oyunlarda 90 ile 120 arası FPS alıyorum 1080p Ultra ayarlarda, bende daha yeni monitör aldım bu hafta ( LG 24GN600-B) ve 60 Hz'den 144Hz'e geçmeme değdiğini hissettim. Sistemi yükseltecekseniz monitör almak mantıklı.

Geri
Yukarı