HD7790'ın ayak sesleri..?

tenorissimo

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Amatör Öğrenci
Yabancı forumlarda bir süredir dolaşan söylentiler artık Türk forumlarına da ulaşınca mevzuya dair ufak çapta bir hareket yaratmanın zamanı geldi diye düşündüm. Dileyen arkadaşlar verdiğim kaynaktan, dileyenler konuyu Google'dan search edip güvendikleri kaynaklardan takipte bulunabilirler.

radeon-malta.jpg

Ben yine de özet geçmek istiyorum;

Habere göre ( kesinlikle resmi ağızlardan doğrulanmamıştır, kurumsal kimliği daha bir göz önünde olan sitelerde hâlâ "GPU >> rumored" ibareleri yer almaktadır, sonra ihale bana kalmasın :) ) Nvidia'nın Titan atağına AMD'nin HD7990 ile yanıt vermesi gündemde imiş. Ne de güzel bir ayrıntıdır ki; HD7990'ın yanında "bonus proje" olarak orta segment için HD7790 düşünülüyormuş. HD*850'nin kaymağını yeterince yedikten sonra bir HD*790 operasyonuna girişmek AMD'nin adetidir, buraya kadar yeni bir şey yok. İşin yeni ve benim açımdan iştah kabartıcı kısmına geliyoruz; HD7990'da; Titan'ın verdiği aşağılık kompleksi etkisiyle olsa gerek, HD8xxx serisinde kullanılacak GPU'lara gözünü diken AMD, 7790'ı da aynı şekilde aradan çıkarmayı planlıyor haberlere göre. -Bonaire XT- kod adlı grafik işlemci muhtemelen 8xxx serisinde, orta sınıf kartlarda kendine yer bulacakken yolunu şaşırıp bizim muhtemel ve müstakbel HD7790'a kadar gelmiş. GPU'nun siklet olarak kendisine bir hayli hafif gelen 7xxx serisine getireceği adaletsizlik ile ilgili de AMD'nin planı referans modellerde overclock vb. yazılımsal müdahalelere yasak getirmek. Zira söylentiler dahilinde bu GPU'nun "hakkıyla" kullanılması durumunda kullanıldığı kartı HD7870 ayarına çekmesi işten bile değil.

Kart piyasaya çıktıktan sonra gerek firma eliyle, gerekse son kullanıcı eliyle bu "hakkıyla" kullanma hadisesi (HD7970 & HD7970Ghz Edition meselesini hatırlayacaktır konuya ilgili arkadaşlar) gerçekleştirilir mi? AMD bu durumla baş edebilir mi? HD7850 sahiplerinin haklı isyanlarına kulak verir? Yanıtları merakla bekliyorum.

AMD Working on Radeon HD 7790 and New HD 7990 "Malta" | VideoCardz.com

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı