HDD - 2.5 SSD - M.2 SSD farkı oyunlara ne denli etki eder?

Büyük oranda etki etmez. Ama deneyimlerime dayanarak genelde GTA gibi açık dünya oyunlarında HDD yavaş yüklediği için anlık FPS düşmeleri yaşattığı için biraz etki ediyor diyebiliriz.

Benim bildiğim HDD ile SSD arasında loading süreleri farkı var. Peki oyunlarda FPS'i etkiler mi? Mesela bir oyunda HDD'de 60 FPS alıyorsak, 2.5 SSD'de 70 FPS, M.2 SSD'de 80 FPS mi alırız?
HDD ve SSD, FPS'i azaltmaz veya çoğaltmaz.
Yalnızca SSD, HDD'ye oranla daha hızlı olduğundan dolayı daha az FPS Drop yaşarsınız.

FPS farkı olmaz. 2.5 inç SSD ile M.2 SSD'nin farkını oyunda, günlük kullanımda göremezsiniz.
Yüksek hızlı M.2 SSD'ler genelde render programlarında fark yaratıyor.

Daha fazla hız için M.2 almanıza gerek yok eğer sadece oyun oynuyorsanız.

Yükleme ekranları, Windows'un açılış hızı olarak SSD HDD'ye göre çok daha hızlı. Yükleme ekranları ve Windows'un açılış hızı M.2 SSD ile 2.5 inç SSD aynı sayılır. Ancak HDD çok daha uzun sürer. Üçü arasındaki farkı aşağıya bıraktığım video ile görebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

FPS farkı olmaz. 2.5 inç SSD ile M.2 SSD'nin farkını oyunda, günlük kullanımda göremezsiniz.
Yüksek hızlı M.2 SSD'ler genelde render programlarında fark yaratıyor.

Daha fazla hız için M.2 almanıza gerek yok eğer sadece oyun oynuyorsanız.

Yükleme ekranları, Windows'un açılış hızı olarak SSD HDD'ye göre çok daha hızlı. Yükleme ekranları ve Windows'un açılış hızı M.2 SSD ile 2.5 inç SSD aynı sayılır. Ancak HDD çok daha uzun sürer. Üçü arasındaki farkı aşağıya bıraktığım video ile görebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Paylaştığınız video için teşekkür ederim. 2.5 SSD ile M.2 SSD arasında kalmıştım. Oyun amaçlı kullanılacak. Anladığım kadarıyla 2.5 SSD oyunlar için yeterince hızlı. Bu durumda 480 GB SSD + 1 TB HDD almayı düşünüyorum. HDD film, müzik vb. depolama amaçlı olacak. Oyun fazla yüklemem.

Teşekkürler, ben de 2.5 SSD ile M.2 SSD arasında kalmıştım. Oyun amaçlı kullanılacak. Anladığım kadarıyla 2.5 SSD oyunlar için yeterince hızlı. Bu durumda 480 GB SSD + 1 TB HDD almayı düşünüyorum. HDD film, müzik vb. depolama amaçlı olacak. Oyun fazla yüklemem.
O zaman 480 GB SSD ve 1 TB HDD size biçilmiş kaftan.

Hayırlı olsun.

Geri
Yukarı