HDD bad sector

AirLife

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Eski bir hard diskim var. 36 tane bad sector çıktı. Depolamak için iş görür mü? Oyunlar, programlar dursa yeterli olur. Onların tekrar indirmesi olur en azından. Bozulsa da üzülmem. Diğer dosyalarımı koymam. Ve ya bu bad sectorleri temizleyebilir miyim?
Low Level format yapıyorum şu an yüzde 80'lerde.

bad.png

Sonradan kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz verileri depolayın. Ama onu bir rafa kaldırmanın vakti gelmiş. LowLevelFormat bazılarını temizleyebilir. Ama ömrünün de bittiğini göstermiş zaten HDD.

Sonradan kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz verileri depolayın. Ama onu bir rafa kaldırmanın vakti gelmiş. LowLevelFormat bazılarını temizleyebilir. Ama ömrünün de bittiğini göstermiş zaten HDD.

En azından depolama için kullanılsa da yeterli olur benim için.

Önemli olmayan verilerinizi depolamak için kullanabilirsiniz. Low Level format bittikten sonra HD Tune'den health sekmesini paylaşınız.

bad2.png

HDD'de bad sector yokmuş. Current Pending sector sorunu varmış. Oda LLF ile düzelmiş. HDD'in sorunu okuma hatasının fazla olması. Low Level Formattan sonra artmış olmalı. Artmadığı sürece bir sıkıntı yoktur.

Son düzenleme:
Yine de HD Tune'de kırmızı ve mavi ile işaretlenmiş olan parametrelerin Data yerlerini izleyiniz. Mavi olanda artış olursa diskin SATA ve güç kablosunu kontrol ediniz. Kırmızı olan çok artmadığı sürece bir sıkıntı olmaz ama çok artarsa disk bozulmaya yaklaşıyordur.

Yine de HD Tune'de kırmızı ve mavi ile işaretlenmiş olan parametrelerin Data yerlerini izleyiniz. Mavi olanda artış olursa diskin SATA ve güç kablosunu kontrol ediniz. Kırmızı olan çok artmadığı sürece bir sıkıntı olmaz ama çok artarsa disk bozulmaya yaklaşıyordur.

Low level formattan sonra şimdi tekrar Error Scan yapıyorum. İlkinde şu ana kadar taradığı yerde 10-20 tane bad sector bulmuştu. Şu an tertemiz gözüküyor. Disk okuma yazma hızına da baktım 50MB artmış. 80 çıkıyordu, 133'e çıktı.

Geri
Yukarı