Çözüldü HDD bad sector

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Elber1

Zeptopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar,
1 hafta önce HDD'me Windows 10 kurup HD Tune programı aracılıyla bir test yaptım ve 1 tane bad sectör sanırım yani kırmızı vardı ve altta görüleceği üzere 5 tane error yazan hatalı GB var sanırım. Bugün aynı yeri yeniden teste soktum ve kırmızının yanında bir tane daha kırmızı olduğunu gördüm ama hatalı yani error yazan GB'lar aynıydı ve 5 taneydi kafama takılanlar şunlar;
1-HDD mi HD regeneretor isimli bir uygulama varmış onunla düzeltebilir miyim?
2-Düzeltmezsem ne olur? (yani böyle kullanmaya devam edersem)
3-HD sentinel programıyla baktığımda %97 sağlık yazıyor ve 5 tane zayıf sektör var diyor bu 5 tane errorlu GB'lar bunlar mı?
4-HD Tune programında bir de hasarlı kablo gibisinden bir şeyler yazıyor bu nedir?
5-Bilgisayarcıya götürsem ne yapar?

Dosya Ekleri

• 5f944227-8337-4f72-80bb-df972be430be.jpg
    5f944227-8337-4f72-80bb-df972be430be.jpg
    106,3 KB · Görüntüleme: 144
  • bdff4fa8-6d3f-4985-a6c6-fc57c63e18f4.jpg
    bdff4fa8-6d3f-4985-a6c6-fc57c63e18f4.jpg
    227,3 KB · Görüntüleme: 137
  • eb502224-4ce6-4849-8ed7-f9f31630885e.jpg
    eb502224-4ce6-4849-8ed7-f9f31630885e.jpg
    236 KB · Görüntüleme: 117
  • 0526a84e-20f7-4ce5-81d5-2fe193a46802.jpg
    0526a84e-20f7-4ce5-81d5-2fe193a46802.jpg
    90,3 KB · Görüntüleme: 111
  • 27-Mayýs-2021_22-08.png
    27-Mayýs-2021_22-08.png
    49,6 KB · Görüntüleme: 135
  • resim_2021-05-27_223347.png
    resim_2021-05-27_223347.png
    97,2 KB · Görüntüleme: 131
  • dasdasfaf.png
    dasdasfaf.png
    58,3 KB · Görüntüleme: 128
Çözüm
HDD mi HD regeneretor isimli bir uygulama varmış onunla düzeltebilir miyim?
Düzeltebilirsiniz.
Düzeltmezsem ne olur? (yani böyle kullanmaya devam edersem)
Windows'un kurulu olduğu yerden uzak olduğu için bir şey olacağını düşünmüyorum.
İkinci bölümde gibi gözüküyor sektörler yani yedek adlı birimde. O bölüme uzun biçimlendirme yaparsanız düzelebilir. İçindeki verileri de C'ye atarsınız.

HD sentinel programıyla baktığımda %97 sağlık yazıyor ve 5 tane zayıf sektör var diyor bu 5 tane errorlu GB'lar bunlar mı?
Evet onlar.

HD Tune programında bir de hasarlı kablo gibisinden bir şeyler yazıyor bu nedir?
Veri aktarım sırasında 10 kere sorun oluştuğunu söylüyor. Artmaya devam ederse diskin SATA ve güç kablosunu kontrol edip değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
Bilgisayarcıya götürsem ne yapar?
Bad sektör var çöp diyebilir.
HDD mi HD regeneretor isimli bir uygulama varmış onunla düzeltebilir miyim?
Düzeltebilirsiniz.
Düzeltmezsem ne olur? (yani böyle kullanmaya devam edersem)
Windows'un kurulu olduğu yerden uzak olduğu için bir şey olacağını düşünmüyorum.
İkinci bölümde gibi gözüküyor sektörler yani yedek adlı birimde. O bölüme uzun biçimlendirme yaparsanız düzelebilir. İçindeki verileri de C'ye atarsınız.

HD sentinel programıyla baktığımda %97 sağlık yazıyor ve 5 tane zayıf sektör var diyor bu 5 tane errorlu GB'lar bunlar mı?
Evet onlar.

HD Tune programında bir de hasarlı kablo gibisinden bir şeyler yazıyor bu nedir?
Veri aktarım sırasında 10 kere sorun oluştuğunu söylüyor. Artmaya devam ederse diskin SATA ve güç kablosunu kontrol edip değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
Bilgisayarcıya götürsem ne yapar?

Çözüm
Düzeltebilirsiniz.

Evet onlar.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Şimdi benim diskim çöp değil değil mi?
+ Olarak kırmızı şey sanırım bad sektör deniliyor 2 tane olmuş yarın yeniden test yapmam gerek var mıdır? Çünkü kafama takıldı artık bu iş ve canımı sıktı bayağı

Şimdi benim diskim çöp değil değil mi
Çöp değil.

+ Olarak kırmızı şey sanırım bad sektör deniliyor 2 tane olmuş yarın yeniden test yapmam gerek var mıdır?
Onlar bad sektör değil sadece kararsız sektörler. 2 tane gözükmelerinin sebebi testi belirli bir yerden başlatmanızdan. Sayılarında bir değişiklik ve yanındaki sektörde bir sorun yok.
Yeni bir teste gerek yok.

Öncelikle merhabalar,
1 hafta önce HDD'me Windows 10 kurup HD Tune programı aracılıyla bir test yaptım ve 1 tane bad sectör sanırım yani kırmızı vardı ve altta görüleceği üzere 5 tane error yazan hatalı GB var sanırım. Bugün aynı yeri yeniden teste soktum ve kırmızının yanında bir tane daha kırmızı olduğunu gördüm ama hatalı yani error yazan GB'lar aynıydı ve 5 taneydi kafama takılanlar şunlar;
1-HDD mi HD regeneretor isimli bir uygulama varmış onunla düzeltebilir miyim?
2-Düzeltmezsem ne olur? (yani böyle kullanmaya devam edersem)
3-HD sentinel programıyla baktığımda %97 sağlık yazıyor ve 5 tane zayıf sektör var diyor bu 5 tane errorlu GB'lar bunlar mı?
4-HD Tune programında bir de hasarlı kablo gibisinden bir şeyler yazıyor bu nedir?
5-Bilgisayarcıya götürsem ne yapar?
HDD'nin sağlığı gayet iyi
Bad Sector'u düzeltemezsin çünkü bad sector kalıcı bir şeydir, sadece gizleyebilirsin ve böylece sistem bad sector'e veri yazmaz.

Artı -1 Eksi
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Akşam akşam moralim düzeldi açıkçası. Şu an serviste olan 120 GB'lık bir SSD'im var, o geldiğinde Windows'u ona yükleteceğim bilgisayarcıya, HDD'yi ise sadece yedek için kullanacağım. Fazla bir dosyam olmadığı için Max 200 GB doldururum HDD'yi. Bu sayede bir sorun yok sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı