HDD Crystal Disk Mark Sonuçları

ShiftDelete

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar WD Blue marka 1 TB HDD kullanıyorum. Oyunlarım bunun içinde. Son zamanlar da oyunlarda aşırı performans düşüklüğü yaşıyorum. Sebebi HDD olabilir mi? Hafiften ince bir ses de geliyor HDD den. Sonuçlar bu şekildedir. Windows SSD de kurulu gayet hızlı.

disk.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal görünüyor, siz yine de HD Tune ile tarama yapınız ve sisteminizi tam olarak yazın.

Bende de aynı şekilde HDD'de sorunlar var. Health kısmı anlatıyor bunu, sarı uyarı var. Arada bir oyun oynarken bayağı zorlanma gibi bir ses geliyor. Her oyunda drop yaşamıyorum ama kısmi oyunlarda drop yaşadığım oluyor ve bu oyunlar ultra sistem isteyen oyunlar da değil.

Normal görünüyor, siz yine de HD Tune ile tarama yapınız ve sisteminizi tam olarak yazın.
Tarama quıck scan şeklinde yaptım ama 1 2 ay önce yavaş şekilde de taratmıştım herhangi bir ölü sektör gözükmüyor. Healt kısmı da yeşil. Ama yinede ben oyunlardaki drop ve fps düşüşünü kesinlikle HDD den kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü MSI After Burner ile sürekli takip ediyorum FPS yi ve işlemci yada ekran kartı kaynaklı bir dar boğaz olmadığı halde FPS de düşüşler çok sık yaşanıyor.
Sistem:
Intel İ3 6100 Skylake 3.70 gHz
MSI RX 460 2 GB OC
8 GB Kingston HyperX Fury DDR4 2133 mhz
MSI H110M PRO-VD
120 GB Sandisk SSD 1TB WD 7200 rpm HDD
Aerocool GT Black Edition 500W

Bütçeniz yetiyorsa sisteminizde HDD kullanmayın. Tek bir sistemde SSD kullanmak daha sağlıklı ve stabil.
Oyunlar için mecbur hocam. SSD var zaten 120 gb ama windows yüklü onda da. Ama WD marka HDD hayatta ne Harddisk ne de SSD alırım. Daha 3 sene anca oldu sistemi kuralı. Hiç de memnun değilim performansından.

WD HDD ve SSD'leri çok kalitelidir. RX 460 ve i3 6100 ile hangi performansı yakalamak istiyorsunuz? Hangi oyunları oynuyorsunuz?

WD HDD ve SSD'leri çok kalitelidir. RX 460 ve i3 6100 ile hangi performansı yakalamak istiyorsunuz? Hangi oyunları oynuyorsunuz?
Biliyorum hocam sistem yüksek değil fakat bundan 6 7 ay öncesinde rahatlıkla oynadığım oyunlar son zamanlara doğru HDD den gelen sesin de artmasıyla birlikte performansı düştü. Squad, CS GO, Far Cry 5 gibi oyunlar. Bunları yüksek ayarlarda rahatlıkla oynardım.
Bu arada sorunu buldum. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa diye yazıyorum. Bütün bu oyunlarda kasmalar donmalar bilgisayar disklerinde oluşturulan sanal bellek denen özellik yüzünden. Daha önce kasmayan sürekli oynadığım bir oyunu D: mekanik hard disk den alıp windows'un da yüklü olduğu C: Sandisk SSD ye attım. Buna rağmen oyun oynarken hala mekanik diskin %100 kullanıldığını fark ettim. Sonra harddisk sata ve güç kablolarını söküp bilgisayarı açıp oyuna tekrar girince yağ gibi aktığını fark ettim. Ancak SDD de 10 gb a yakın alan kendiliğinden azalmıştı. Meğer mekanik disk de sanal bellek harddisk artık çalışmadığı için SSD ye geçmiş. Sorunu buradan çözdüm. Ancak şunun belirteyim SSD yoksa bunun performansa katkısı olmayacağını belirteyim. Çözüm;

Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik>Sistem>Gelişmiş Sistem Ayarları dan gelişmiş sekmesine gelin. Performans ayarları kısmından tekrar gelişmiş sekmesine tıklatın. Değiştir kısmından sanal bellek ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı