HDD darboğaz yapar mı?

EyupTRHd

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen gün GT 1030 aldım iyi hoş geldi taktım sisteme driverları kurdum DDU ile silip buraya kadar her şey tamam. GTA V Online ekran kartı kullanımı %60'ı geçmiyor ayarlar çok yüksekte olmasına rağmen ve 40 FPS civarı alıyorum. MSAA 4X yapınca ekran kartı kullanımı 80'e çıkıyor fakat FPS hala 40 bir şey değiştirmiyor. İşlemcim Xeon X3440 3.2 GHz overclocklu işlemci kullanımı alt çekirdeklerde bile 60'ı geçmiyor sıcaklıklar normal. Tek sorun HDD biraz fazla eski ve GTA'nın kurulu olduğu HDD'ye Windows kurduğum zaman sistem çöküyordu yani hard disk sorunlu büyük ihtimalle. Bilgisayarcı Windows kurmadan depolama olarak kullanabilirsin demişti. Sizce hard disk bu kadar darboğaz yapar mı? Story modda fazla sorun olmuyor %90 üstü geziniyor ve FPS 60 ile 80 arası çözünürlük 1366X768. (hard disk sürekli %100'de kullanımda gözüküyor)

Tam sistem:
Xeon X3440 3.2GHz
GT 1030.
6 GB 1333MHz RAM. (RAM kullanımı normal 80'i geçmiyor).
PSU 500W High Power.

FPS'de etkisi olmaz da, oyun, yüklemeleri, ara sahne yüklemelerinde etkili olur. Bunun dışında yavaş HD FPS droplarına da neden olabilmekte.

Windwos 10 üzerinde çalıştırıyorsan sistemini mekanik disk kullanmamanı öneririm. SSD, Wİndows 10 için şart.

HDD'den ben yıllardır çektim. Halen daha çekiyorum. SSD'ye geçer geçmez FPS artışı bile oldu. Kaplamalar geç yükleniyor droplar giriyor fps düşüyor neler oluyor neler. Yani sonuç olarak yapıyor. Hele ağır oyun oynuyorsan.

GTA 5'in kurulu olduğu diskte Windows da kurulu ise HDD ağır yük altına giriyor ve kaplama sorunları, takılmalar gibi sorunlara yol açıyor. Ayrıca senin işlemcin GTA 5 için yeterli değil, daha yüksek bir işlemciye ihtiyacın var.

HDD'den ben yıllardır çektim. Halen daha çekiyorum. SSD'ye geçer geçmez FPS artışı bile oldu. Kaplamalar geç yükleniyor droplar giriyor FPS düşüyor neler oluyor neler. Yani sonuç olarak yapıyor. Hele ağır oyun oynuyorsan.

GTA Online hocam.

FPS'de etkisi olmaz da, oyun, yüklemeleri, ara sahne yüklemelerinde etkili olur. Bunun dışında yavaş HD FPS droplarına da neden olabilmekte.

Windows 10 üzerinde çalıştırıyorsan sistemini mekanik disk kullanmamanı öneririm. SSD, Windows 10 için şart.

FPS'e etkisi olmadığını biliyorum zaten ekran kartı kullanımı düşük o yüzden sordum.
GTA 5'in kurulu olduğu diskte Windows da kurulu ise HDD ağır yük altına giriyor ve kaplama sorunları, takılmalar gibi sorunlara yol açıyor. Ayrıca senin işlemcin GTA 5 için yeterli değil, daha yüksek bir işlemciye ihtiyacın var.

Hocam işlemci yeterli bundan eminim kullanımlar normal işlemcide ve Windows'un kurulu olduğu HDD de yüklü değil.

RAM'i de 8 GB'ye yükseltebilirsiniz. İşlemciden de o kadar emin olmayın. 1366x768 çözünürlükte o işlemciyle %98 %99 kullanım görüyorsunuzdur tahminimce.

%65 kullanımı geçmiyor RAM'i de yükseltmeyi düşünüyorum.

%65 kullanımı geçmiyor mu? Bu mümkün değil. %40 ekran kartı kullanımı olduğu halde işlemci kullanımı nasıl %65'i geçmiyor?

%65 kullanımı geçmiyor mu? Bu mümkün değil. %40 ekran kartı kullanımı olduğu halde işlemci kullanımı nasıl %65'i geçmiyor?

Hocam kusura bakmayın geç gördüm 1366 çözünürlükte %80 civarında geziniyor.
1080p de bu şekilde:

WhatsApp Image 2021-10-25 at 14.57.57.jpeg

Geri
Yukarı