Harddisk darboğaz oluyor olabilir mi ?

KORayKUSUZ

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bilgisayarım sistem içinde dosya taşınırken veya program yüklerken hantallaşıyor.
Görev yöneticisinden girip baktığımda harddisk bölümünde %100 yazıyor.
Bu sorun darboğaz yaptığından mı yoksa başka bir sebepten mi ? Bu sorundan nasıl kurtulabilirim.

Harddiskim ; Western Digital 1 TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64Mb Cache
1.jpg

Evet sıkıntı yok. Program yüklerken ya da dosya taşırken disk kullanımının %100 olması gayet normal. %100 olması gerekmeseydi zaten programlar ve dosyalar anında taşınmış ya da yüklenmiş olurdu. Yükleme yaparken ya da dosya taşırken beklemenizin sebebi de sabit diskin yavaşlığından kaynaklı.

HDD'nin veriye erişim ve aktarma hızı, çağın gereksinimlerini karşılayamamaya başladı artık.
Yeni teknolojilerin daha erişilebilir olduğu zamanlarda, HDD'ler yalnızca yüksek miktarda veriyi depolamak veya saklamak amaçlı kullanılmaya başlanacak.

4K gibi saniyede yüksek miktarda verilere ihtiyaç duyulan teknolojilerin de yaygınlaşması ile HDD de ölmeye başlar artık.

Cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Peki ben bu sisteme SSD takıp Windows 8.1 kursam harddiskide D: sürücüsünde sadece depolamak için kullansam yine aynı kasılmalar ve takılmalar olur mu ?

SSD kesinlikle farkettirecektir.

Aslında ayrıntılı cevap yazabilmem için %100 de olduğunda aynı resmi sansürsüz görmem (eğer sansürlenmesi gereken birşey varsa da herşeyi sansürleme), HD Tune ile R/W testini görmem, Disk Data haritasını görmem gerekir (çoğu defrag programında yaparken gösterir). Sen sadece health paylaşmışsın ki net cevaplar için yeterli değil.

Aynı HDD'ki bende kullanıyorum böyle sorunlar ile hiç karşılaşmadım. Ayrıca 120 GB'lık SSD var Windows yüklü ve D olarak HDD seçili. Hiç bir kasma yok. SSD'siz bu HDD'ki 2-3 ay kadar kullanmıştım yüne bir soru yoktu.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı