HDD değişimi ve sonrasında performans düşmesi

alpkaan

Hectopat
Benim laptopumda değişen parça yoktu ama bir gün sinirle HDD kısmına vurdum ve disk kafası kaydı. Araştırdım tamiri yokmuş, yenisini almak gerekiyormuş. Daha önceden sahip olduğum bir laptoptan HDD'sini söküp swapladım daha sonrasında ise çok aşırı performans düşüşleri oldu.
League of Legends,CS GO, Knight Online,gibi oyunları sıkıntısız FPS kaybı FPS düşmesi olmazken şimdi ise çok fazla FPS düşmesi oluyor ve oynatmıyor.
Sistem bileşenleri;
I5-4210M
8 GB RAM
GeForce GT 940M

Laptopun modeli: Casper Nirvana NB 15, 6
Model: CSD
Spec: GT940

HDD yerine SSD takınca FPS'lerin değişmediği gibi 5400 RPM hard disk takınca da FPS'ler etkilenmez diye düşünüyorum. Oyun yüklenme/açılma süreleri uzayabilir. Yeni taktığınız hard diskin sağlığını kontrol edin.

Benim laptopumda değişen parça yoktu ama bir gün sinirle HDD kısmına vurdum ve disk kafası kaydı. Araştırdım tamiri yokmuş, yenisini almak gerekiyormuş. Daha önceden sahip olduğum bir laptoptan HDD'sini söküp swapladım daha sonrasında ise çok aşırı performans düşüşleri oldu.
League of Legends,CS GO, Knight Online,gibi oyunları sıkıntısız FPS kaybı FPS düşmesi olmazken şimdi ise çok fazla FPS düşmesi oluyor ve oynatmıyor.
Sistem bileşenleri;
I5-4210M
8 GB RAM
GeForce GT 940M

Laptopun modeli: Casper Nirvana NB 15, 6
Model: CSD
Spec: GT940
Taktiğiniz harddisk sorunludur ani fps düşmeleri var ise veya kopyalama vs işini yanliş eksik yapmiştır temiz kurulum gerekir.

HDD'nin normalde FPS'ye bir katkısı olmaz sadece takılma yada geç yükleme sorunu yapar. Bence siz HDD'den ziyade başka bir donanıma zarar vermiş gibisiniz. Bu arada HDD'nin kayan disk kafası çok kolay şekilde tamir oluyor 5 dakika sürmüyor 5200rpm laptop HDD'sini alttaki vereceğim video sayesinde yaptım hala kullanıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

FPS ile HDD arasında bir ilişki olduğunu sanmıyorum. Evet oyun yükleme süreleri ile doğrudan alakalı ama oyundaki grafik performansınız ile alakasız bence. Benim asıl korktuğum cihaza vurunca sadece HDD bozmamış olmanız.

Bellkeleri tekrar kontrol edin bence. Içlerinden biri gevşemiş olabilir.

7200 rpm HDD ile 5400 rpm'nin hemen hemen farkı yok gibi. Sadece 7200 rpm birkaç saniye daha hızlı sistemi açıyor o kadar. FPS düşmesi HDD'nin yarattığı sıkıntı değil. HD sentiel adlı programdan HDD'nin sağlık durumuna bakabilirsin. Sorun başka yerden kaynaklıdır. Virüs de olabilir hardiske kapsamlı bir virüs taraması yapıp tekrar sistem kur
HDD'nin normalde FPS'ye bir katkısı olmaz sadece takılma yada geç yükleme sorunu yapar. Bence siz HDD'den ziyade başka bir donanıma zarar vermiş gibisiniz. Bu arada HDD'nin kayan disk kafası çok kolay şekilde tamir oluyor 5 dakika sürmüyor 5200rpm laptop HDD'sini alttaki vereceğim video sayesinde yaptım hala kullanıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bazı HDD nin içinde basınçlı hava var, eğer içi açılırsa bir daha kullanılmaz olur diye bir yerden okumuştum. HDD tamiri riskli bir iş.

Basınçlı hava değilde steril bir ortam var. Şöyle söyleyim HDD diskini okuyan baş kısım 90 nanometre civarında havada duruyor. Saç teli 90.000 civarında. Oraya bir toz zerresi dahi düşse geçmil olsun. Riskli bir iş anlayacağınız

7200 rpm HDD ile 5400 rpm'nin hemen hemen farkı yok gibi. Sadece 7200 rpm birkaç saniye daha hızlı sistemi açıyor o kadar. FPS düşmesi HDD'nin yarattığı sıkıntı değil. HD sentiel adlı programdan HDD'nin sağlık durumuna bakabilirsin. Sorun başka yerden kaynaklıdır. Virüs de olabilir hardiske kapsamlı bir virüs taraması yapıp tekrar sistem kur

Bazı HDD nin içinde basınçlı hava var, eğer içi açılırsa bir daha kullanılmaz olur diye bir yerden okumuştum. HDD tamiri riskli bir iş.

Valla hocam ben kendi odamda açtım harddiski aynı videodaki işlemi yaptım o diski hala kullanıyorum hiç bir sorun da yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı