HDD değişince Windows gider mi?

yigithankoroglu

Decapat
Önceden de sormuştum soruma tam cevap alamadım şu an HDD siparişi verdim kargoda kendisi ve ona göre hazırlık yapacağım Windows'u USB'den falan kurmayı öğreneceğim. Cihazım yıllardır boştaydı HDD sinin çıkarmıştım sonrasında da kaybolmuştu şimdi yeniden kullanmaya karar verdim HDD siparişi verdim. Şimdi benim Windows kaybolur mu? Yeniden lisans alıp Windows kurmam mı gerekir? 2013 yılında laptobu satın alırken içinde lisanslı Windows 8.1 Pro vardı. Windows'u da tekrark kurmam gerekirse Windows kaç kurmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.(Ek olarak cihazın video chipseti değişti boştayken zaten bu yüzden boş duruyordu şimdi yaptırdım.)

Toshiba Satellite L850-1LH modeli.
8 GB RAM.
2 GB AMD Radeon 7670M ekran kartı.
i5 3.nesil 2.50GHz Turbo ile 3.10GHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceden de sormuştum soruma tam cevap alamadım şu an HDD siparişi verdim kargoda kendisi ve ona göre hazırlık yapacağım Windows'u USB'den falan kurmayı öğreneceğim. Cihazım yıllardır boştaydı HDD sinin çıkarmıştım sonrasında da kaybolmuştu şimdi yeniden kullanmaya karar verdim HDD siparişi verdim. Şimdi benim Windows kaybolur mu? Yeniden lisans alıp Windows kurmam mı gerekir? 2013 yılında laptobu satın alırken içinde lisanslı Windows 8.1 Pro vardı. Windows'u da tekrark kurmam gerekirse Windows kaç kurmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.(Ek olarak cihazın video chipseti değişti boştayken zaten bu yüzden boş duruyordu şimdi yaptırdım.)

Toshiba Satellite L850-1LH modeli.
8 GB RAM.
2 GB AMD Radeon 7670M ekran kartı.
i5 3.nesil 2.50GHz Turbo ile 3.10GHz.
Zaten içinde yüklü bir lisans varsa anakart değişmedikçe o silinmez. İşletim sistemi ve tüm veriler silinecektir. USB ile Windows kurarken lisansı otomatik algılar ve size lisans anahtarı sormaz. Win 8.1 lisansın varsa onu kur. Zamanında ücretsiz yükseltme ile Win 10 yaptıysan da Win 10 kur.

Yeni harddisk takıp eskisini sökünce tabii Windows'u yeniden kurmanız gerekecek, eğer eski harddiskdeki bilgilerinizi yenisine geçirmek istiyorsanız ufak bir araştırmayla disk klonlama yapabilirsiniz.
Disk Klonlama

Zaten içinde yüklü bir lisans varsa anakart değişmedikçe o silinmez. İşletim sistemi ve tüm veriler silinecektir. USB ile Windows kurarken lisansı otomatik algılar ve size lisans anahtarı sormaz. Win 8.1 lisansın varsa onu kur. Zamanında ücretsiz yükseltme ile Win 10 yaptıysan da Win 10 kur.

Teşekkürler. Yok yükseltme yapmadım hocam 8.1Pro daydı en son ben performans açısından sordum lisansı en kötü CMD'yi kodlayarak düzeltirim Windows10 daha performanslı olur derseniz. Hangisini kurmam daha performanslı olur? Laptop özelliklerini yukarıda belirttim.
E.

Yeni harddisk takıp eskisini sökünce tabii Windows'u yeniden kurmanız gerekecek, eğer eski harddiskdeki bilgilerinizi yenisine geçirmek istiyorsanız ufak bir araştırmayla disk klonlama yapabilirsiniz.
Disk Klonlama

Eskisi kayıp kayıp hocam yedeklemekte istemiyorum. Teşekkürler o zaman ben bir USB hazırlamaya başlayayım Rufus yardımıyla. Peki cihazımda UEFI desteği var mıdır sizce BIOS'a girince Boost mode ayarını normalden Fast ayarına getirme varsa UEFI destekliyor diyenler olmuştu doğru mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı