HDD doldurmak performans düşürür mü?

HDD'nin FPS ile alakası yok. Şöyle bir durum oluşur:
HDD içinde dönen bir mekanizma olduğu için HDD dolu olduğunda ve içindeki sektörler fazla bölünmüş olduğunda HDD içindeki okuyucu başlık verileri biraz geç bulur. Yani dosya açtığınızda biraz geç açılabilir veya işletim sistemini HDD'ye kurduysan bilgisayar biraz daha geç açılır.

Eskiden bir laf vardı "bilgisayarda ne kadar oyun varsa o kadar FPS düşer" diye. Bende 1TB HDD var bende olabildiğince boş tutmaya çalışıyorum. Acaba fazla oyun yüklemek bilgisayar performansı düşürür mü?

Hocam arkadaşın 2 GB boş alanı var HDD de sistem ayakta zor duruyor. Bu arada FPS etkilemez bir yüzde 90'ı aşma yeter.

Eskiden bir laf vardı "bilgisayarda ne kadar oyun varsa o kadar FPS düşer" diye. Bende 1TB HDD var bende olabildiğince boş tutmaya çalışıyorum. Acaba fazla oyun yüklemek bilgisayar performansı düşürür mü?
Evet performansınızı düşürür fakat bunun bir çözümü var eğer sisteminize çok büyük dosyalar atıyorsanız attığınız büyük dosyadan sonra hard diskinize defrag yapmanız gerekiyor.

Hard diskinize büyük dosya attığınız zaman performans kaybetmesinin sebebi ntfs dosya sistemin'de parçalanmalar olmasıdır ve bu parçalamaları düzelterek tekrar eski performansınızı kazanabilirsiniz.

Benim önerdiğim defrag yazılımı bu dur.

Sisteminiz büyük dosyadan sonra yavaşlatığın'da bir güzel defrag yapın hızınız tekrar kendine gelecektir.

Evet performansınızı düşürür fakat bunun bir çözümü var eğer sisteminize çok büyük dosyalar atıyorsanız attığınız büyük dosyadan sonra hard diskinize defrag yapmanız gerekiyor.

Hard diskinize büyük dosya attığınız zaman performans kaybetmesinin sebebi NTFS dosya Sistemin'de parçalanmalar olmasıdır ve bu parçalamaları düzelterek tekrar eski performansınızı kazanabilirsiniz.

Benim önerdiğim defrag yazılımı bu dur.

Sisteminiz büyük dosyadan sonra yavaşlatığın'da bir güzel defrag yapın hızınız tekrar kendine gelecektir.

Hocam bu dediğiniz defrag işlemi oyunların açılma hızınada etki eder mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı