HDD error scan tamamen kırmızı ve health sekmesi boş

Adnan Mert

Femtopat
Daha fazla  
Daha dün aldığım HDD diskleri okumayı bırakıp geri okumaya başlıyor basit bir dilden bu bilgisayar üzerinden D ve E diskleri kayboluyor 2 3 saniye sonra geri geliyor. Korkuyorum yeni aldım bu devirde ve işsizlik vs varken paramın boşa gitmesini istemiyorum ne yapmam gerekiyor? Önceki HDD de böyle oldu ama daha fazlaydı, her 2 dakikada bir aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Daha fazla bozulmasın diye kablosunu çıkardım 3 ay kullandım sadece.

Windows'u yanlış mı kurdum yoksa hard diske bağlı kablolarda sıkıntı mı var bilmiyorum.

• Samsung SSD 860 EVO 250GB.
  • WD Blue HDD 2TB aynı sorunu veren eski hard disk.
  • Seagate Barracuda 2TB yeni hard disk.
  • NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti.
  • AMD Ryzen 5 1600 six-Core Processor.
  • MSI B450M-A PRO Max.

Dosya Ekleri

• hdd.png
    hdd.png
    25,4 KB · Görüntüleme: 64
  • hdd1.png
    hdd1.png
    11,8 KB · Görüntüleme: 80
  • hdd2.png
    hdd2.png
    14 KB · Görüntüleme: 66
  • hdd3.png
    hdd3.png
    7,4 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Diskte sorun var sanki.
Daha dün aldığım HDD diskleri okumayı bırakıp geri okumaya başlıyor basit bir dilden bu bilgisayar üzerinden D ve E diskleri kayboluyor 2 3 saniye sonra geri geliyor. Korkuyorum yeni aldım bu devirde ve işsizlik vs varken paramın boşa gitmesini istemiyorum ne yapmam gerekiyor? Önceki HDD de böyle oldu ama daha fazlaydı, her 2 dakikada bir aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Daha fazla bozulmasın diye kablosunu çıkardım 3 ay kullandım sadece.

Windows'u yanlış mı kurdum yoksa hard diske bağlı kablolarda sıkıntı mı var bilmiyorum.

• MSI B450M-A PRO Max.
Disk hasar almış

Kullandığınız SATA kablosunu değişmeyi denediniz mi? Ek olarak testi yarıda mı kestiniz? Çünkü sektörler okunamayınca direkt geçe geçe hepsi kırmızı olmuş.

Diskte sorun var sanki.

Bu mesaja tepkim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullandığınız SATA kablosunu değişmeyi denediniz mi? Ek olarak testi yarıda mı kestiniz? Çünkü sektörler okunamayınca direkt geçe geçe hepsi kırmızı olmuş.

Bu mesaja tepkim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
😎

Ben kullanılan SATA kablosundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Önce onu değiştirmeyi deneyin. Darbe falan almış olsa diskin tamamı bad sector dolmaz. İlk kez böyle pancar gibi kızarmış HDD görüyorum. Belki okuma/yazma kafası da arızalanmış olabilir. SMART verilerine göre epey fazla RAW error vermiş.

Ben kullanılan SATA kablosundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Önce onu değiştirmeyi deneyin. Darbe falan almış olsa diskin tamamı bad sector dolmaz. İlk kez böyle pancar gibi kızarmış HDD görüyorum. Belki okuma/yazma kafası da arızalanmış olabilir. Smart verilerine göre epey fazla RAW error vermiş.

Küçük bir bölgeye darbe aldıysa bir kısmı tamamen okunmaz olur burada da öyle olmuş ayrıca diskin verileri okunamıyor SATA kablosuyla alakalı olduğunu hiç zannetmiyorum öyle olsa hiç çalışmaz zaten.

HDD görünmeyi bıraktığı için error scan kırmızı ve health sekmesi boş olmuş. SMART verilerine göre diskte bir sorun yok. HDD'in SATA ve güç kablosunda bir sorun olabilir. Kontrol ediniz.

• MSI B450M-A PRO Max.
Kablolarını ve takılı oldukları soketleri değiştirerek dene.

şuan güç kaynağındaki güç kablosunun yedeğini taktım şuan bir sorun görünmüyor hdd ile yeni gelecek olan sata kablosunu da taktığımda haber vereceğim bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar belki sıkıntıyı çözebilirler önceki güç kablosu neredeyse yalama olmuş denilecek kadar fazla ben kabloyu elime alırken hdd giriyor öyle olmaması gerekiyor diye biliyorum diğer kabloyu taktığımda azda olsa zorlama oldu şuan bir sıkıntı göremiyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı