HDD format sonrası virüs bulaşmış olabilir mi?

FalconPaw

Kilopat
Makaleler
8
HDD’ye Low level format attım. Format atmak için kullandığım PC’de bazı virüsler vardı. HDD’ye format attıktan sonra üstünde birkaç işlem yaptım. O sırada HDD’ye virüs bulaşmış olabilir mi?

HDD’ye Low level format attım. Format atmak için kullandığım PC’de bazı virüsler vardı. HDD’ye format attıktan sonra üstünde birkaç işlem yaptım. O sırada HDD’ye virüs bulaşmış olabilir mi?

Virüslü sistemlerde klonlama da yapsan dosyada açıp kapatsan illaki virüs kapıyor. Yani sen formatta virüslü işlem yapmış oldun. Bir de virüsün ne olduğunu bilmiyoruz ama virüs her şekilde temizlemek için attığın PC'de var. Temiz bir bilgisayardan alıp tekrar atmanı tavsiye ederim.

Tüm gizli dosyaları açıp bakarak anlayabilirsiniz eğer disk boş ise.
Virüslü sistemlerde klonlama da yapsan dosyada açıp kapatsan illaki virüs kapıyor. Yani sen formatta virüslü işlem yapmış oldun. Bir de virüsün ne olduğunu bilmiyoruz ama virüs her şekilde temizlemek için attığın PC'de var. Temiz bir bilgisayardan alıp tekrar atmanı tavsiye ederim.
Virüsün bulaşma özelliği yok ise bulaşmaz. :)

Hard diskte virüs varsa başka bir PC’den format atsam o virüs format attığım PC’ye de bulaşacak. Ne yapmam gerek?

Hard diskte virüs varsa başka bir PC’den format atsam o virüs format attığım PC’ye de bulaşacak. Ne yapmam gerek?
Temiz bilgisayardaki otomatik yürüt özelliğini kapatıp takabilirsiniz. Ayrıca avtivirüsü taktığınız gibi tarayacak şekilde taramanız yararlı olur.

Yeni bir temiz bilgisayardan ISO dosyası bul. Daha sonra PC'den gerekli lazım olan dosyaları yedekle. Yedekleme sonrasında da temiz ISO dosyası ile PC'ye format at. Neden dersen eğer virüs bütün PC'ye bulaşmıştır. Bu şekilde bütün virüsten kurtulursun. Anti virüs programın birden fazla ise bunu yap. Fazla antivirüs programı da virüsü görmeyip dosya olarak algılıyor. Bu da senin için formatı gösterir.

Geri
Yukarı