Çözüldü HDD formatlamadan SSD takılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, şu an sistemimde Windows 10 kurulu bir HDD var orijinal ürün anahtarıyla beraber. Aldığım SSD'nin içine Windows 10'u temiz bir kurulum ile kurmak istiyorum. HDD'yi formatlamadan kurabilir miyim? Bir de HDD'yi sökmem gerekiyor mu? Boot ayarlarından SSD'yi 1. sıraya alırsam çözülür diye düşünüyorum. Bir de ürün anahtarını SSD deki Windows'a nasıl geçirebilirim?

Son düzenleme:
Çözüm
Sorun olmaz hocam format ekranında SSD'yi seçip SSD'nin içerisine kuracaksınız Windows'u.

HDD'yi depo olarak kullanacaksanız formattan sonra bilgileri alır biçimlendirirsiniz.

Bilgisayarın açılışında veya kullanımda sorun yaratmaz aynı işlemi yaptım.
Merhaba, şu an sistemimde Windows 10 kurulu bir HDD var orijinal ürün anahtarıyla beraber. Aldığım SSD'nin içine Windows 10'u temiz bir kurulum ile kurmak istiyorum. HDD'yi formatlamadan kurabilir miyim? Bir de HDD'yi sökmem gerekiyor mu? Boot ayarlarından SSD'yi 1. sıraya alırsam çözülür diye düşünüyorum. Bir de ürün anahtarını SSD'deki Windows'a nasıl geçirebilirim?

Formatlarken SSD'ye kurabilirsiniz Windows'u, HDD'i biçimlendirmeden ama iki işletim sistemi olur öyle, HDD'i biçimlendirmeniz gerek.

Sorun olmaz hocam format ekranında SSD'yi seçip SSD'nin içerisine kuracaksınız Windows'u.

HDD'yi depo olarak kullanacaksanız formattan sonra bilgileri alır biçimlendirirsiniz.

Bilgisayarın açılışında veya kullanımda sorun yaratmaz aynı işlemi yaptım.

Çözüm
Windows'u kuracağın CD veya USB'den başlat bilgisayarı. Kurulum ekranında SSD'yi seç. Ürün anahtarı OEM değilse etkinleştirme kısmından etkinleştirebiliyorsun ama kurduğun Windows ile HDD'deki Windows'un aynı mod olması gerekiyor sanırım.

Windows'u kuracağın CD veya USB'den başlat bilgisayarı. Kurulum ekranında SSD'yi seç. Ürün anahtarı OEM değilse etkinleştirme kısmından etkinleştirebiliyorsun ama kurduğun Windows ile HDD'deki Windows'un aynı mod olması gerekiyor sanırım.
Home yükleyeceğim hocam, şu anki HDD'de Home sürümü bulunuyor.

Format sırasında lisans anahtarı gitmeyecektir anakarta gömülüyor hocam. Lisans anahtarınız format sonrası sisteme eklenecek.
Hocam SSD'ye Windows'u kurduktan sonra HDD'den Windows'u silmemde bir sakınca olur mu?

Hocam SSD'ye Windows'u kurduktan sonra HDD'den Windows'u silmemde bir sakınca olur mu?

Olmaz hocam zaten silin kullanmayacağınız için hem bilgisayara etkisi olmaz hem de boşuna yer kaplamaz. Belki faydası olur diye söylüyorum HDD de C ve D olarak iki yer varsa oyunları D ye atın. Disk yönetiminden sadece C'yi biçimlendirin. Hem Windows gitmiş olur hem size gereken depodaki dosyaları saklamış olursunuz. Bir de oyunları kesinlikle SSD'ye atın performans farkını göreceksiniz.

Olmaz hocam zaten silin kullanmayacağınız için hem bilgisayara etkisi olmaz hem de boşuna yer kaplamaz. Belki faydası olur diye söylüyorum HDD de C ve D olarak iki yer varsa oyunları D ye atın. Disk yönetiminden sadece C'yi biçimlendirin. Hem Windows gitmiş olur hem size gereken depodaki dosyaları saklamış olursunuz. Bir de oyunları kesinlikle SSD'ye atın performans farkını göreceksiniz.
Hayır hocam C ve D olarak ayrık değil. Birkaç oyunu SSD'ye geçireceğim onun dışındaki oyunlar kalacak. Lakin aklıma bir soru takıldı, SSD'ye Windows 10'u kurduktan sonrasında HDD gözükmüyormuş ve bu nedenle diski biçimlendirmek gerekiyormuş. HDD'nin sata kablosunu söküp SSD'ye Windows kurduktan sonra geri taksam böyle bir işlemi yapmama gerek kalır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı