HDD indirme hızını etkiler mi?

Skywalker 12

Kilopat
Daha fazla  
Dün TurkNet Fiber'e geçtim. İnterneti kullanırken her şey çok hızlı. Hız testleri de download arada bir düşse de genelde 900Mbps arası dolaşıyor. Fakat Steam veya Epic Games gibi uygulamalarda indirme hızı ilk yüklemeyi başlattığımda yüksekken 1-2 dakika sonra 3MB/s'ye düşüyor. Bu sorunu hard disk yaratıyor olabilir mi?

1637785607023.png

1637785758392.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Steam vs. indirme yaparken kurduğu için hard disk yapıyor olabilir. (Emin değilim.) SSD'niz var ise deneyebilirsiniz. :)

Steam indirirken bir yandan da diske yazıyor. Disk çok yavaş ise bu dediğiniz mümkün olabilir ama ihtimali çok yüksek değil. İnternet bağlantınız stabil olmayabilir belki.

Steam indirirken bir yandan da diske yazıyor. Disk çok yavaş ise bu dediğiniz mümkün olabilir ama ihtimali çok yüksek değil. İnternet bağlantınız stabil olmayabilir belki.
İndirme yaparken de hız testi yaptım. 400mbps'den aşağı düşmedi hiç.
Steam vs. indirme yaparken kurduğu için hard disk yapıyor olabilir. (Emin değilim.) SSD'niz var ise deneyebilirsiniz. :)
Sadece 1Tb eski bir harddisk var. 2009 çıkışlı.

Üstte de yazdım 12 yıllık eski 1tb hard disk kullanıyorum. Ondan olabilir mi acaba?
Olabilir, bende de ikincil disk olarak takılı eski bir HDD var SSD'den kopyalama yaparken yazma işlemini ilk başlarda hızlı yapıp bir süre sonra 30 MB/s'lere düşüyor buna benzer bir durum oluşuyor olabilir. İnternetten indirme yaparken darboğaza uğramasını hiç test etmedim. Disklerin performansı hangi programlarla ölçülür onu bilen birisi varsa yardım edebilir belki bu konuda.

Dün TurkNet Fiber'e geçtim. İnterneti kullanırken her şey çok hızlı. Hız testleri de download arada bir düşse de genelde 900Mbps arası dolaşıyor. Fakat Steam veya Epic Games gibi uygulamalarda indirme hızı ilk yüklemeyi başlattığımda yüksekken 1-2 dakika sonra 3MB/s'ye düşüyor. Bu sorunu hard disk yaratıyor olabilir mi?
Hocam bi hard disk sentinel sonucu alıp atabilirmisiniz.

Geri
Yukarı