Çözüldü HDD Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zifrxdia

Kilopat
Yer
Charming, San Joaquin County, California
Daha fazla  
Meslek
Legal Owner of Teller&Morrow Automotive
SSD veya HDD modeli
ST31000524AS
Herkese selam. Bir süredir HDD'ye indirdiğim oyunların tam ortasında HDD'den ufak bir ses gelmesi sonrası donma, hata verme, kapanma sorunuyla muzdaribim. 1TB'lık HDD'mde D ve E olmak üzere iki adet disk bölümü bulunuyor. Bahsettiğim ufak ses sonrası oyun kapanır, hata verir, donmaya başlarsa sağ altta D ve E diskleri için "çıkarılabilir sürücüler öğesine ne olacağını seçin." tarzı bir bildirim de alıyorum. Bu durumu nasıl çözebilirim?

hdd.PNG

Çözüm
Herkese selam. Bir süredir HDD'ye indirdiğim oyunların tam ortasında HDD'den ufak bir ses gelmesi sonrası donma, hata verme, kapanma sorunuyla muzdaribim. 1TB'lık HDD'mde D ve E olmak üzere iki adet disk bölümü bulunuyor. Bahsettiğim ufak ses sonrası oyun kapanır, hata verir, donmaya başlarsa sağ altta D ve E diskleri için "çıkarılabilir sürücüler öğesine ne olacağını seçin." tarzı bir bildirim de alıyorum. Bu durumu nasıl çözebilirim?

Eki Görüntüle 1940340
Bad sector, kafa atması gibi durumlar yaşamaktasınız. HDD ömürünü yitirmiş durumda görünüyor. Tarama ile ne kadar bad sector olup olmadığını öğreniniz. Eğer kafa vurması ve bad sector varsa o HDD artık kullanılmamalı çünkü her gün bad sector sayısı dahada artar en sonunda kullanılmaz hale gelir. Disk sağlığında "DİKKAT" ibaresi var zaten.
Bozuk sektör olmakla olmamak arasında arafta kalmış diskin.
Bad sector taraması yapın. Çözümü yok, ama kısmi önlemi var.

Eki Görüntüle 1940340
Bad sector, kafa atması gibi durumlar yaşamaktasınız. HDD ömürünü yitirmiş durumda görünüyor. Tarama ile ne kadar bad sector olup olmadığını öğreniniz. Eğer kafa vurması ve bad sector varsa o HDD artık kullanılmamalı çünkü her gün bad sector sayısı dahada artar en sonunda kullanılmaz hale gelir. Disk sağlığında "DİKKAT" ibaresi var zaten.

Çözüm

Eki Görüntüle 1940340
hocam bence en iyisi direkt önemli dosyalarınızı yedekleyin.

Bu kadar basit bir şey gibi görünmemekte. Bad sector diskin tamamına 0 yazmakla kolaylıkla düzelmez. Şans eseri düzelebilir ama arkadaşın diski zaten zor nefes alıyor gibi görünüyor.

Bu kadar basit bir şey gibi görünmemekte. Bad sector diskin tamamına 0 yazmakla kolaylıkla düzelmez. Şans eseri düzelebilir ama arkadaşın diski zaten zor nefes alıyor gibi görünüyor.
Rehber o şekilde düzeltmiyor. Bozulmuş sektörleri bölümlendirmeye eklemiyor.

'dıd' diye bir ses mi geliyor? Bad sector olabilir. Dosyaları yedekleyip yedi HDD'ye geçin. Her an elinizde kalması muhtemel.
Bilgisayarı ilk açtığımda HDD'den gelen ses ile aynı.
Bahsettiğiniz rehberde anlatılanları yaparken yine oldu hocam. En yakın zamanda yeni bir HDD alacağım, iki üç haftalık idare etsin benim için yeterli.

Bilgisayarı ilk açtığımda HDD'den gelen ses ile aynı.

Bahsettiğiniz rehberde anlatılanları yaparken yine oldu hocam. En yakın zamanda yeni bir HDD alacağım, iki üç haftalık idare etsin benim için yeterli.
Eğer bilgisayar açılırken gelen sesin aynısıysa HDD' da güç kesilip geri geliyor. Bunun sebebi BIOS' ta Easy Energy Save gibi seçeneklerin açık olmasıdır sadece bu da değil denetim masasından güç seçeneklerine girerek güç planını özelleştir ve HDD kapanma süresini 0 olarak ayarla. Bu güç tasarrufu sağlayan tüm seçenekleri kapatarak dene ama aynı zamanda bad sector durumunuda kontrol etmelisin.
Ekran görüntüsü 2023-09-11 160045.png

Yeni konular

Geri
Yukarı