HDD kopyalama hızı çok yavaş

Tamamdır hocam, deniyorum.
Ekleme;

Cipher​

Mekanik bir sabit diskteki dosyaları silmek, onları gerçekten silmiyor. Windows'ta bir dosyayı sildiğinizde, Windows bunları erişilemez olarak işaretliyor ve kapladıkları alanı boş gösteriyor. Bu yüzden tamamen sildiğinizi düşündüğünüz dosyalar, üzerlerine yeni bir veri yazılana kadar, geri getirilebiliyorlar.

Cipher komutu işte bu durum için. Bu komut, seçtiğiniz yerdeki boş alana rastgele veriler yazıp siliyor ve daha önce sildiğiniz şeylerin geri getirilme imkanı kalmıyor. Mesela C sürücüsünde bu komutu kullanmak istediğinizde, "cipher /w:c" yazıyorsınız ve bu sürücüdeki boş alanı tamamen temizliyor. Komut sadece boş alanı temizlediği için, olan verilerinize bir zarar gelmesi veya silinmesi söz konusu değil.
Diskiniz birkaç kez dolup boşalacak, endişe etmeyin.

cipher'in çözüm olacağını sanmam, amacı tamamen farklı o komutun. SSD'lerde Windows 7 kullanırken trim desteği çalışmadığında kullanıyordu bazıları. Ama HDD üzerinde böyle bir etkisi olmaz. Çalışan diske sakın Low Level Format falan atmayın. Yanlış tavsiyeler bunlar.

Cipher'in çözüm olacağını sanmam, amacı tamamen farklı o komutun.

O diske tamamen HDD Low level format ile format atmadan,
Windows kurulu diskin, silinen dosyalar ve boş bölüme format atması oluyor.
Ve tavsiye etmiyorum.

1. Hdd Low Level format ile format at
-NTFS
-GPT
-Arama birim boyutu 8192Byte
-Hızlı biçimlendir (Format attığın için, Yavaş biçimlendirmeye gerek yok)

Ondan sonra yapacağın şey;
MyDefrag ile, Data disk monthly birleştirmesi yapınız. (Tamamlandı" dedikten sonra, Bilgisayarınız kapatın (Yeniden başlat demiyorum, Yeniden başlat dersen, Donanımlar açık kalır ama Disk tamamen kapanmaz.) Kapattıktan sonra bir 15saniye bekleyin.
Tamamen fanların durması, Diskin kapanması için.
-Ondan sonra tekrar açın Pcyi ve yeniden deneyin.

Eki Görüntüle 1102718
Verilerim silinir mi? Bu yöntem ile silinir diye biliyorum.
Hocam benim bir aylık M.2 SSD'nin sıralı yazma hızı 3000 MB/s'den 2500'e düştü. Ne yaptıysam düzelmedi. Öyle antin kuntin bir marka da değil, Crucial P5. Crucial ile iletişim kurdum ancak çözüm bulamadılar. cipher komutu aklıma geldi. Komutu çalıştırdım ve bilgisayarı bıraktım. Ardından test gerçekleştirdiğimde tekrar eski hızına ulaştığını gördüm. Bir deneyin derim.
İşe yaramadı.

cipher'in çözüm olacağını sanmam, amacı tamamen farklı o komutun.

500 MB/s düşen yazma hızını geri kazandırdı bana. Crucial yetkilisi de pek işe yaramayacağını söylemişti ancak ne hikmetse işe yarayan tek şey bu oldu. Ayrıca denemesi bir şey kaybettirmeyecek.

Komutu doğru çalışırdınız mı? Çok kısa sürede bitmez çünkü. Hızlı bir SSD'de bile zaman alıyor.
Cipher diskteki silinmis dosyaların artıklarını temizler. Trim çalışmadığında , sorun çıkardığında yavaşlayan SSD'lerde işe yarar ama HDD'lerde işe yaramaz.

Sakın Low level format falan atmayın. O yirmi yıl öncesinin çözümü. İşinize yaramaz.

Napalım acaba?
Ben denedim, bir diske bazı fotoları attım. Sonra sildim.
-Ekstra programlar ile kurtarabildim ama HDD Low level format ile kurtaramadım.
-Şu an sadece HDD Low level ile tamamen format atılabilir.
Verilerim silinir mi? Bu yöntem ile silinir diye biliyorum.
Komple diski yeni almışsınız gibi boş yapar.
-Tabi herşey silincek

Yeni konular

Geri
Yukarı