HDD mi SATA SSD mi M.2 mi?

Bütçe
1000tl - 3000tl

Hulko77

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
MLD 500GB M300 NVMe Okuma 3300MB-Yazma 3100MB M.2
Anakart
Asus Prime B550M-K 4600mhz(OC) M.2 AM4 mATX Anakar
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, ben 1 ay önce PC aldım 5600X Zotac 3060 Ti'lı sistem içinde mld M.2 SSD var 500GB bir kısmı Windows 10'a gidiyor bana kalan 465GB ve ben PS, pr, AE kullanan birisiyim ayrıca oyunlarım da çok şimdi bakıyorum HDD'ler M.2 fiyatına yakın. SATA'lara bakıyorum HDD ve M.2'lerden de pahalı iki derede bir arada kaldım. Ne yapmalıyım? Yani bir depolamaya da 5 6K veremem. Max 2 zorlasam 3K yani o da taksitle ama depolama çok önemli benim için. 1 tane M.2 alanım var boşta SATA ve HDD için yer var zaten ama bu durumda ne yapmalıyım ne almalıyım tavsiyesi önerisi olan var mıdır? İndirimli fırsat ürünü vs. ayrıca bu başka soru olacak bilmediğim için ve cevabını bulamadığım için buraya sizlere soracağım şimdi benim ilk M.2 yerinde mld500GB takılı örnek veriyorum ben şimdi 2tbm2 aldım diyelim onu ilk slota mld500GB olanı da alt M.2 slotuna takarsam ne olur belgeler oyunlar projeler onlara ne olur silinir mi ya da Windows 10 kurmayı bilmiyorum USB flash da yok bu konuda da aydınlatacak arkadaşlar varsa cevaplayıp yardımcı olabilirler mi biliyorum çok soru sorup kafa açtım ama gerçekten bilmiyorum teşekkürler iyi günler.

1TB M.2 SSD alın. İndirimle 1500-2000TL seviyelerinde oluyordu sanırım. İkinci slota takacağınız için 500GB M.2'ye kurulu olan Windows kalacak yani formata gerek yok.(ama yine de Windows 500GB SSD'den boot edecek.) Disk yöneticisinden SSD'yi yeni birim olarak kurmanız yeterli olacaktır.

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, ben 1 ay önce PC aldım 5600X Zotac 3060 Ti'lı sistem içinde mld M.2 SSD var 500GB bir kısmı Windows 10'a gidiyor bana kalan 465GB ve ben PS, pr, AE kullanan birisiyim ayrıca oyunlarım da çok şimdi bakıyorum HDD'ler M.2 fiyatına yakın. SATA'lara bakıyorum HDD ve M.2'lerden de pahalı iki derede bir arada kaldım. Ne yapmalıyım? Yani bir depolamaya da 5 6K veremem. Max 2 zorlasam 3K yani o da taksitle ama depolama çok önemli benim için. 1 tane M.2 alanım var boşta SATA ve HDD için yer var zaten ama bu durumda ne yapmalıyım ne almalıyım tavsiyesi önerisi olan var mıdır? İndirimli fırsat ürünü vs. ayrıca bu başka soru olacak bilmediğim için ve cevabını bulamadığım için buraya sizlere soracağım şimdi benim ilk M.2 yerinde mld500GB takılı örnek veriyorum ben şimdi 2tbm2 aldım diyelim onu ilk slota mld500GB olanı da alt M.2 slotuna takarsam ne olur belgeler oyunlar projeler onlara ne olur silinir mi ya da Windows 10 kurmayı bilmiyorum USB flash da yok bu konuda da aydınlatacak arkadaşlar varsa cevaplayıp yardımcı olabilirler mi biliyorum çok soru sorup kafa açtım ama gerçekten bilmiyorum teşekkürler iyi günler.

Size ne kadar boyutta bir depolama alanı lazım?

Size ne kadar boyutta bir depolama alanı lazım?

Kankacım ben Adobe Photoshop, Premiere Pro, After Effects kullanıyorum fotoğraf montajı video edit bu arada YT kanalım da var AE'den de animasyon edit fragmovie tarzı takılıyorum yani bana 1TB yetmez biliyorum neden biliyorum her şey tek M.2 500GB'a yüklü geçen AE kullanırken PC kafayı yedi yavaşladı baktım diskte 3GB boş alan kalmış GTA4, Fortnite, aimlabs de dahil 3 4 oyun sildim anca yani render aldım temizlik yaptım 110GB boş alan açıldı yani bu tarz edit video kurgularda bana bayağı alan lazım Adobe AE açılırken uyarı vermişti rahat çalışmak için diskinizde yeterli alan yok diye o uyarıyı verdiğinde de diskte 50GB boş alan vardı siz düşünün yani ben PC alırken kafamda böyle kurmadım ama böyle sorun çıkardı işte şimdi takılıyorum bu arada Steam kütüphanemde dolu mesela RDR2 indireceğim yer yok Cyberpunk indireceğim yer yok her şeyden kıstım yani işlerim için durum bu tüm derdimi döktüm tavsiyesi olan varsa ve fiyatta uygunsa neden olmasın sağ olun.

1TB M.2 SSD alın. İndirimle 1500-2000TL seviyelerinde oluyordu sanırım. İkinci slota takacağınız için 500GB M.2'ye kurulu olan Windows kalacak yani formata gerek yok.(ama yine de Windows 500GB SSD'den boot edecek.) Disk yöneticisinden SSD'yi yeni birim olarak kurmanız yeterli olacaktır.

Ya bende diyorum ki hani 2TB olanı ilk slota taksam Windows daha iyi çalışır hızlanır 500GB'a göre ama işte şuankini 2.slota takarsam ilk slota da 2TB örnek veriyorum aldım taktım onda Windows 10 yok ama 2. de var ne olur hiç fikrim yok.

2TB M.2 düşünüyorsanız bütçenize uygun olarak şunu alabilirsiniz: Kingston NV2 2TB 3500MB/2800MBs NVMe PCIe M2 SSD (SNV2S/2000G) | Teknobiyotik

Windows kısmına gelelim; yeni ssd'yi takarsınız ve format atarsınız, zaten format sırasında size hangi disklere ne yapmak istediğinizle ilgili bir kısım gelecek, yeni ssd'yi seçip windows'u kuracaksınız. Kurduktan sonra iki ayrı sdd'de iki ayrı windows'unuz olacağı için bios ayarlarından kullanmak istediğiniz windows'un olduğu ssd'yi ilk sıraya alacaksınız. Bu şekilde yeni kurduğunuz windows'a girebileceksiniz, daha sonra 500 gb olan ssd'nizden kişisel belgelerinizi yeni ssd'ye taşırsınız ve o ssd'yi biçimlendirirsiniz.

UEFI Windows 10 USB Hazırlama Rehberine bakarsanız kolaylıkla halledersiniz.

2TB M.2 düşünüyorsanız bütçenize uygun olarak şunu alabilirsiniz: Kingston NV2 2TB 3500MB/2800MBs NVMe PCIe M2 SSD (SNV2S/2000G) | Teknobiyotik

Windows kısmına gelelim; yeni SSD'yi takarsınız ve format atarsınız, zaten format sırasında size hangi disklere ne yapmak istediğinizle ilgili bir kısım gelecek, yeni SSD'yi seçip Windows'u kuracaksınız. Kurduktan sonra iki ayrı SSD'de iki ayrı Windows'unuz olacağı için BIOS ayarlarından kullanmak istediğiniz Windows'un olduğu SSD'yi ilk sıraya alacaksınız. Bu şekilde yeni kurduğunuz Windows'a girebileceksiniz, daha sonra 500 GB olan SSD'nizden kişisel belgelerinizi yeni SSD'ye taşırsınız ve o SSD'yi biçimlendirirsiniz.

UEFI Windows 10 USB Hazırlama Rehberine bakarsanız kolaylıkla halledersiniz.

Çok teşekkür ederim dostum yalnız o biçimlendirme nedir tam olarak yani ne oluyor 2 tane Windows 10 yerine 1 mi oluyor ya da dediniz ya 2 Windows 10 olacak diye o bir sıkıntı yapar mı işte birden bilinmedik şekilde PC'nin sapıtması oyunlarda save almalarda vsvs? Bu arada 2800TL'ye 2TB Kingston iyi duruyor onu alırasam bir süre işimi görür zaten başka M.2 yerim olmadığı için ya SATA alırım ya da 4TB HDD çarçuru oraya atmak için.

Geri
Yukarı