HDD montajı nasıl yapılır?

lurtchs

Decapat
Daha fazla  
Kıymetli arkadaşlar merhabalar. Son zamanlarda yeni bir bilgisayar aldım ve ekstradan da şöyle bir hdd aldım. Ancak bir hayli tecrübesiz ve bilgisiz olduğumdan dolayı bu hdd'yi nasıl takacağımı bilmiyorum. kasada şöyle yuvası var ancak bende bir kızak yok. Normalde hdd yuvasında kabloları saklıyorum. Kızağın gerekli olup olmadığını da bilmiyorum aslında. İnternetten sipariş vermem gerekiyor sanırım ancak hangisi uyar emin değilim. Kasa modeli aşağıda linkte. Kızak konusunda ve nasıl takmam gerektiği konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• seagate-3-5-1-tb-barracuda-st1000dm010-sata-3-0-7200-rpm-hard-disk-z.jpg
    seagate-3-5-1-tb-barracuda-st1000dm010-sata-3-0-7200-rpm-hard-disk-z.jpg
    35,7 KB · Görüntüleme: 75
  • IMG_3512.jpg
    IMG_3512.jpg
    93,6 KB · Görüntüleme: 89
  • IMG_3513.jpg
    IMG_3513.jpg
    128,1 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
Harddisklerin oynanaması gerekli. Düşen veya darbe alan harddisklerde bozulma olabiliyor onun için harddiski sabitlemen daha iyi. Elinde kızak yoksa benim sana önerim oraya bir kağıt sıkıştır hafif sıkı olsun harddisk içinde oynamasın. Harddiski takarken 2 tane soket var onlarda öne gelcek şekilde harddiski kağıt vb ile oraya sok. Ondan sonrasında 1 tane sata kablosu lazım. Ucuz bişey. (Sata kablosu bir ucu harddiske bağlanır diğer ucu anakarta). O kablonun bir ucunu harddiske diğer ucunu anakarta bağla. Harddiskin güç alması için power supplydan gelen harddiske uygun sokette kablo var. Onu da harddiske bağla ki güç alsın. İşlem bu kadar. Yapamazsan yardımcı olurum yine.

Artı -1 Eksi
Kızak gerekseydi kasayla birlikte gelirdi muhtemelen
Aslında gelip gelmediğini bilmiyorum. Kasa içini ben düzenlemedim. Sadece parasını ödedim desem fazla kaçmaz maalesef. 😄
Harddisklerin oynanaması gerekli. Düşen veya darbe alan harddisklerde bozulma olabiliyor onun için harddiski sabitlemen daha iyi. Elinde kızak yoksa benim sana önerim oraya bir kağıt sıkıştır hafif sıkı olsun harddisk içinde oynamasın. Harddiski takarken 2 tane soket var onlarda öne gelcek şekilde harddiski kağıt vb ile oraya sok. Ondan sonrasında 1 tane sata kablosu lazım. Ucuz bişey. (Sata kablosu bir ucu harddiske bağlanır diğer ucu anakarta). O kablonun bir ucunu harddiske diğer ucunu anakarta bağla. Harddiskin güç alması için power supplydan gelen harddiske uygun sokette kablo var. Onu da harddiske bağla ki güç alsın. İşlem bu kadar. Yapamazsan yardımcı olurum yine.
Teşekkür ederim çok güzel açıklamışsınız. Son bir soru olarak şunu sorayım; HDD elime geldiğinde vidasız gelmişti doğal olarak. İnternette de baktığımda ayrı olarak kızak alınca sabitleme vidaları beraberinde geldiğini gördüm. Kağıt yerine direkt kızakla sabitlesem acaba daha mı doğru olur? Bir de şu an HDD’yi yuvasına sokmaya çalıştığımda tam olarak uyuyor, kızak alsam fazlalık kısım olur mu, belirtmek istedim. Tekrardan teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Şöyle bir örnek vereyim. Evlerde annelerimiz televizyonun üstüne örtü örtüyorlarya ya da eski ev telefonlarının üstüne dantel seriyolarya aynı oranda HDD'ye kızak almak gerekli. 😀 kızakları genelde laptopta DVD yerine SSD takarken şart oluyor. Laptopta düzgün durması lazım. Sizin konunuzda da kızak çok önemli değildir. HDD'ye kızak alıp masraf edeceğinize bir şeklide o parayı artırıp SSD alın. SSD de düşmeden, titreşimden veya darbeden bozulma oranı HDD'ye göre çok azdır. Çünkü SSD de dönen bir şey yok. HDD de disk sürekli döner. Ve SSD HDD'ye göre çok daha hızlıdır. PC çok kısa sürede açılır. İntten bakın.
Özet olarak;
Dostum HDD'ye kızak almana gerek yok. Bir şeyle sıkıştır oynamasın yeterli. Kızağa vereceğin parayı biriktirip SSD al. SSD daha hızlı.

Artı -1 Eksi
Bu kasanın dizaynı böyle.
Merhabalar tekrardan kasanın içini açtım yuva kısmını dışarı çıkardığımda böyle bir görüntü oluştu. Bu kısımdan sonra ne yapmamı tavsiye edersiniz acaba montaj için? Kızağa ihtiyaç duyuyor gibi geldi bana ama.

Dosya Ekleri

• C311A8D4-5BCF-4AAD-B3EE-D32A9A09EB08.jpeg
    C311A8D4-5BCF-4AAD-B3EE-D32A9A09EB08.jpeg
    229,6 KB · Görüntüleme: 44
  • C999D26E-1A85-4B9A-AED6-67EA84EBDDC9.jpeg
    C999D26E-1A85-4B9A-AED6-67EA84EBDDC9.jpeg
    218,7 KB · Görüntüleme: 41
  • A27C4736-75E4-4A6D-8D7C-62614EEE4615.jpeg
    A27C4736-75E4-4A6D-8D7C-62614EEE4615.jpeg
    217,2 KB · Görüntüleme: 59
Yuva kısmını çıkarmışsın. İçinde HDD var zaten. Geri tak çıkardığın gibi. İçindeki hard disk'i değiştireceksen değiştir. Kızak çok istiyorsan al ama gerek yok. Dediğim gibi oraya bir şey sıkıştırabilirsin. Bu kadar önemli bir konu değil, kızak oynamasın yeter.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı