HDD ömrü biterse ne olur?

Nuri talum

Centipat
Daha fazla  
Merhaba benim bilgisayarım 4 yıllık içinde 1 TB HDD var eğer HDD ömrü biterse bilgilerim ne olacak? Yani kısacası HDD ölürse bilgisayar açılımı 😊 şimdiden teşekkürler 👍

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD ömrü biterse kullanılmaz hale gelir. Disk kafası bozulabilir veya plaka zarar gorebilir. Plak üzerinde bad sector olabilir cizilme olabilir vesaire. Böyle durumda da verileriniz neredeyse kurtarılamaz duruma gelir.

Hiçbir zaman önemli verileri 1 HDD de tutmayın. Tamam kurtarilabilir belki ama büyük oranda veri kaybı oluyor. Biraz şans işi ve nasıl kullandığına bagli olarak 2 senede de gidebilir HDD 15 senede de.

10 yıllık HDD kullanıyorum. 12 yıllık da var.

Git gide Bad Sector sayısı artar, hata sayısı artar. Saçma sapan okuma hatası, mavi ekran hatası, donmalar. Programın geç açılması. Silme kopyalama işinin saçma derece uzaması. Verilerin bozulması.

1998 den kalma ilk pentium 2 bilgisayarımın içinde Western digital marka hdd var. Kapasitesi 3gb. Hala ilk günkü gibi çalışır. Bu bilgisayarı çok uzun yıllar kullandım (2010'a kadar) win xp ile. İçine Seagate 20gb ve Quantum 15gb hdd eklemiştim sonradan. Okuma yazma hatası mavi ekran vs de görmedim hiç. Hd tune pro ile bakıyorum temiz sayılırlar. Belki sarı uyarı vardır. Hepsi canavar gibiler sesleri bile ilk günkü gibi. Ssd ler çıktı satışları patlasın diye hdd leri öldürüyorlar. Ssd ler tamam hızlı ve uzun ömürlü ama elimdeki hdd ler bana hiç sorun çıkartmadı saat gibi çalışıyorlar. Hdd lerin de az değil ömrü. Ayrıca yeni bilgisayarımda 2 ve 1 tb lık iki tane Seagate hdd var. 2011 den beri hala ilk günkü gibi onlar da. Mekanik bir mühendislik harikası. Dışarıdan bir darbe yemese uzun yıllar gideri var. Arkadaşım ucuz marka bir ssd aldı aliexpress ten 300gb küsur. Sorunsuzdu. 2 yıl olmadı. Geçenlerde bad sector çıkardı ve sayısı da artmakta kanser gibi yayılıyor. Sürpriz oldu. Ama ondaki daha eski hdd leri o da sorunsuz kullanıyor. Ssd ler pahalı ama yüksek kapasite için hdd almayı düşünüyorum hala. Oyunlar için 3tb dan aşağı hdd almayacağım.

Son düzenleme:
Ekran Görüntüsü 2020-07-03 18-18-16.png

Ekran Görüntüsü 2020-07-03 18-18-44.png

Linux Mint'de diskler Windows'ta HD Tune var...
.

Samsung 160gb 7200rpm 8mb kullanıyorum 14 senelik hala yavaşlama yok birde yeni PC topladım para yetmediği için mecbur buna Windows kurdum 94gb kalıyor onada oyun baktım yetmeyecek 64gb cruzer gulide vardı USB 3.0 onu taktım 54gb daha oldu küçük oyunlar bunda büyük HDD de

Yeni konular

Geri
Yukarı