HDD önerisi

Whister

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir bilgisayar aldım ve 120 SSD taktım. SSD fiyatları çok yüksek olduğu için oyunlarımı hızlı bir HDD üzerine kurmak istiyorum. Şu anda elimde 2 adet HDD var birisi 320, diğeri 500 GB ama ikisi de eski ve sesli çalıştıklarını düşünüyorum. Çoğunlukla WD Black öneriliyor ama çok sesli çalıştığı söyleniyor. Bana sessiz çalışacak ve üzmeyecek bir HDD önerebilir misiniz? Eğer fiyatlar çok yüksek olursa 300 GB'da yeterli olacaktır. Önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca yeni kasam normal kasalara göre biraz daha küçük. O yüzden laptop HDD'si olarak geçen 2.5'lik HDD önerileri yaparsanız daha rahat olur benim için.

Yeni bir bilgisayar aldım ve 120 SSD taktım. SSD fiyatları çok yüksek olduğu için oyunlarımı hızlı bir HDD üzerine kurmak istiyorum. Şu anda elimde 2 adet HDD var birisi 320, diğeri 500 GB ama ikisi de eski ve sesli çalıştıklarını düşünüyorum. Çoğunlukla WD Black öneriliyor ama çok sesli çalıştığı söyleniyor. Bana sessiz çalışacak ve üzmeyecek bir HDD önerebilir misiniz? Eğer fiyatlar çok yüksek olursa 300 GB'da yeterli olacaktır. Önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca yeni kasam normal kasalara göre biraz daha küçük. O yüzden laptop HDD'si olarak geçen 2.5'lik HDD önerileri yaparsanız daha rahat olur benim için.

500'lük WD Blue kullanıyorum bence sessiz. Bazen koyduğunuz yerde kasada iyi sabitlemek de etkilyor. Bende demir sürtme sesi gibi bir şey vardı. Koyduğum yerin vidasını iyice sıkıştırdım düzeldi.

HDD'ler mekanik yapıya sahip oldukları için genel olarak sesli çalışabilirler. WD (green hariç) ve Seagate ürünlerine bakabilirsin. Laptoplar için üretilen 2.5 inch HDD'ler 5400 RPM hızda çalışırlar. 3.5 inch HDD 7200 RPM hız değerinde, 5400 RPM HDD'ye göre daha hızlı/performanslıdır.

Düzeltme: 2.5 inch boyutunda 7200 RPM diskler de bulunabilir.

HDD'ler mekanik yapıya sahip oldukları için genel olarak sesli çalışabilirler. WD (green hariç) ve Seagate ürünlerine bakabilirsin. Laptoplar için üretilen 2.5 inch HDD'ler 5400 RPM hızda çalışırlar. 3.5 inch HDD 7200 RPM hız değerinde, 2.5 inch HDD'ye göre daha hızlı/performanslıdır.

Düzeltme: 2.5 inch boyutunda 7200 RPM diskler de bulunabilir.
O zaman normal boylarda HDD'lere yöneleyim hocam. Teşekkürler bilgilendirme için. Söylediğiniz markalara bakacağım.

WD Blue bu ürün nasıl?

Buradan seçim yapabilir misiniz?

Son düzenleme:
O zaman normal boylarda HDD'lere yöneleyim hocam. Teşekkürler bilgilendirme için. Söylediğiniz markalara bakacağım.

WD Blue bu ürün nasıl?
Bütçeniz ne kadar? Ayrıca tavsiyem 1 TB Disk almak daha mantıklı olacaktır. Örnek verecek olursam Forza Horizon 5 oyunu 99,99 GB'lık bir yer kaplıyor. Yeni ve güncel oyunların boyutları artık 100 GB sınırını aşıyor. Ben kendi masaüstü bilgisayarımda Windows için 240 GB, yedek ve oyunlar için 1 TB HDD kullanıyorum.

Hız beklemeniz yanlış bence hocam. Hepsi yavaş HDD'lerin. Mekanik yapıdan dolayı da ses çıkarması normal.

Bütçeniz ne kadar? Ayrıca tavsiyem 1 TB Disk almak daha mantıklı olacaktır. Örnek verecek olursam Forza Horizon 5 oyunu 99,99 GB'lık bir yer kaplıyor. Yeni ve güncel oyunların boyutları artık 100 GB sınırını aşıyor. Ben kendi masaüstü bilgisayarımda Windows için 240 GB, yedek ve oyunlar için 1 TB HDD kullanıyorum.
Hocam 1TB diskler için daha yüksek bir bütçe gerek. Çok fazla oyun oynamıyorum. Belli başlı oynadığım birkaç oyun var toplamı 200GB'ı geçmez. 500 GB benim için yeterli olacaktır.

Hız beklemeniz yanlış bence hocam. Hepsi yavaş HDD'lerin. Mekanik yapıdan dolayı da ses çıkarması normal.
SSD'ye göre yavaş olacağı kesin fakat günümüz şartlarında 500GB SSD almamın imkanı yok. :)

Hocam sesiz çalışan HDD yoktur HDD sonuçta mekanik parçalar barınıyor içinde nasıl ses yapmasın mantık olarak benden tavsite Toshiba HDD'lerine bir bakmanı tavsiye ederim Japon'larda yanlış iş olmaz zaten.

Hala tam karar veremedim. Ortalama bütçem 250-300TL civarı olacak. Bana önerebileceğiniz en iyi 500GB HDD modelini atarsanız sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı