HDD RAW oldu

remanuel

Hectopat
Merhaba,

PC açtığımda kendiliğinden harddisklerden 1 tanesi görünmez oldu.
Daha sonra aygıt yöneticisinde hard diski gördüm, disk oluşturarak biçimlendirmeye çalıştığımda "RAW" olarak gözüktü.
Aygıt oluştur kısmından yeni birim oluşturmak istediğimden disk başlatılamıyor diyor ve sağ tık yaptığımda başlat kısmına basılmıyor.
Çift tıklamak istediğimde var olmayan aygıt belirlendi olarak hata veriyor.

Denediğim yöntemler aşağıdaki gibi, nasıl düzeltebilirim? HDD bozulmuş olabilir mi?
Kullandığım HDD: Seagate Barracuda 1 TB.

-Diski biçimlendirdim.
-Yeni birim atadım NTFS seçtim hata verdi.
-HDD SATA ve güç kablosunu çıkarıp başka güç kablosu taktım.
-Format attım. ( format atarken de disk gözükmedi )
-Minitool Partition kullandım.

Son düzenleyen: Moderatör:
CMD'yi yönetici olarak çalıştırdıktan sonra chkdsk /f D: komutunu girsene ne diyecek bakalım.

D: olan yere kendi disk adın ne ise onu gir.

Diskin S.M.A.R.T durumunu atma şansınız var mı (CrystalDiskInfo gibi bir araçla.)? Atarsanız diskin durumunu ona göre söyleyebiliriz.

Ayrıca diskiniz RAW olmadan önce diskten tuhaf sesler geliyor muydu? Eğer tuhaf sesler geliyorduysa muhtemelen mekanik bir arıza oluşmuş olabilir. Belki disk sıcak çalışıyorduysa da bu durum olmuş olabilir.

Belki ısınmadan dolayı anlık bir hatadan dolayı bu durum olmuşta olabilir. TeknoSeyir'in bu videosuna göz atabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada disk yine gözüküyordu ama disk o kadar ısınmıştı ki disk içeriğine erişilmeye çalışıldığı zaman "Parametre hatalı" hatası çıkıyordu. Denildiğine göre anlık olarak bir hata oluştuğundan bu hataya neden olmuş. Belki sizin durum da bu hatadan dolayı olmuş olabilir.

Son düzenleme:
Diskin S.M.A.R.T durumunu atma şansınız var mı (CrystalDiskInfo gibi bir araçla.)? Atarsanız diskin durumunu ona göre söyleyebiliriz.

Ayrıca diskiniz RAW olmadan önce diskten tuhaf sesler geliyor muydu? Eğer tuhaf sesler geliyorduysa muhtemelen mekanik bir arıza oluşmuş olabilir. Belki disk sıcak çalışıyorduysa da bu durum olmuş olabilir.

Belki ısınmadan dolayı anlık bir hatadan dolayı bu durum olmuşta olabilir. TeknoSeyir'in bu videosuna göz atabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada disk yine gözüküyordu ama disk o kadar ısınmıştı ki disk içeriğine erişilmeye çalışıldığı zaman "Parametre hatalı" hatası çıkıyordu. Denildiğine göre anlık olarak bir hata oluştuğundan bu hataya neden olmuş. Belki sizin durum da bu hatadan dolayı olmuş olabilir.

Tarama testi yaptığımda Bad Disk olarak gözüktü, daha sonrasında hiç gözükmedi.
Dün tamirciye götürdüm farklı bir alete taktı kendi bilgisayarı da kilitlendi :)
3 4 günde bir açıyordum bilgisayarı, power tuşuna bastığımda hard disk kayboldu.

Tarama testi yaptığımda Bad Disk olarak gözüktü, daha sonrasında hiç gözükmedi.
Dün tamirciye götürdüm farklı bir alete taktı kendi bilgisayarı da kilitlendi :)
3 4 günde bir açıyordum bilgisayarı, power tuşuna bastığımda hard disk kayboldu.
O zaman diskte yazılımsal veya donanımsal/mekanik bir problem oluşmuş olabilir 🤔. Disk çalışırken tuhaf sesler çıkarıyor muydu, özellikle de tarama testinde?

Geri
Yukarı