HDD S.M.A.R.T Test Nedir?

Whovian28

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, HDD SMART test nedir ve ne işe yarar? Bilen birileri varsa yazabilirler mi lütfen. Benim duyduğuma göre harddiskin kaç saat kullanıldığını kaç kere açılıp kapandığını falan gösteriyormuş (emin değilim). Ben yakın zamanda 2. el laptop alacağım satacak kişi bana bilgisayarın sadece bi test amaçlı açıldığını söyledi. Ben SMART test ile bunu öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune adlı disk yazılımından S.M.A.R.T. bilgisine erişebilirsin. Kırmızı şerit yoksa sağlam HDD'dir.
Peki HDD'nin kaç saat çalıştığını kaç kere açılıp kapandığını söyleyebilir mi? Ben CrystalDiskInfo diye bir program yazılım buldum ordan da yapılabiliyor mu yoksa HD Tune daha mı iyi?

İstediğiniz her şeyi gösteriyor.
Capture.PNG

"Power On Hours Count" kaç saat çalıştığını gösteriyor. 212 saat çalışmış yedek diskim. Data yazan yere bakacaksınız.

Özellikle "Unsafe Shutdown Count'a bakın. Diskin stop etmeden pilin kaç kere söküldüğünü söyler. Ne kadar hor kullanılmış bakarsınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı