HDD sorunu (calibration retry count)

dds

Hectopat
Z500 bilgisayarımda Seagate 1TB HDD var, ilk başta diğer Z500'ler de olmayan HDD sesleri nedeniyle garantiye yolladım HDD değişti ama PC'yi aldığımda yine HDD'den aynı sesler geliyordu, tekrar yolladım, sesler devam ediyor dedim, bu sefer hiçbir şey yapmadan geri yolladılar, o ses normal çalışma sesiymiş.

Bir önceki sefer aynı sebepten HD değişiyor, bu sefer sorun yok (!) O da ayrı bir muamma, neyse bende HD Tune yükledim, anlamak için vaziyeti, HD Tune programının Free versiyonunda calibration retry count bölümü ok görünüyor, ama Pro versiyonunda data değeri aynı olmasına rağmen (10) warning diyor.

Sizce ne yapayım garantiye tekrar yollasam, yollama sebebimi de hem ses hem de bu calibration retry count hatasına bağlasam bir sonuç elde eder miyim? Teşekkür ederim.
Not: Error scan da bir sorun yok Benchmark test sonuçları normal.

HD Tune Pro değerleri.

v7n0q.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonucu aldığınız resim 2.55 sürümü 5.50 sürümü ile kontrol edin. Aida64 yükleyip smart bölümünde de aynı yerde hata veriyorsa garantiye gönderin ve Anakart sata port'unda sorun olduğunu ve bu yüzden hdd'ye zarar verdiğini söyleyin.

Sonucu aldığınız resim 2.55 sürümü 5.50 sürümü ile kontrol edin. Aida64 yükleyip smart bölümünde de aynı yerde hata veriyorsa garantiye gönderin ve Anakart sata port'unda sorun olduğunu ve bu yüzden hdd'ye zarar verdiğini söyleyin.

Dostum sağol öncelikle bilgilendirdiğin için, testi yaptığım sürüm zaten 5.50 pro sürümü. Onun dışında aida64 ile smart testi yapınca oda kabul ediyor calibration'un 10 olduğunu ama bir sorun yok diyor. Bu durumda ne yapayım sizce ?

Aida64'de ünlem yok gözüküyorsa sorun yoktur. Ayrıca kullandığın sürüm 5.xx değil 2.xx buradan belli oluyor.

v9h7c.png

Buyur dostum valla ben 5.50 olarak görüyorum belki yanlış indirmişimdir.

Ama şöyle bir sorum olacak. Tamam aida sorun yok diyor ama sağlıklı hdd'ler de calibration retry count değeri 0 olmamalı mı ? Yani aida da bunu gördü ama sorun yok dedi. Bence aida da bir sorun var. Çünkü hdd tune programı, bu değer 1 bile olsa status'u warning yapıyor ? Son olarak bir tavsiyen var mı kardeşim ?

- - - Güncellendi - - -

Aida yeni sürüm çıkarmış, onu indirdim onunla denedim o da sorun yok diyor, data değeri aynı.

İlk başta yazdığım mazereti yazıp gönderin garantiye hdtune resmini de bir şekilde ekleyip bildirin.

Yeni konu açmadan benzer bir sorunumu size sorayım dedim. Pc kullanımında çok gariplik var. Mesela Dolby Home Teather uygulamasına tıklıyorum hiçbir tepki vermiyor, sonra görev yöneticisine tıklıyorum bir süre sonra ikisini aynı anda açıyor. Kendine gelmesi uzun sürüyor. Ve testler şu şekilde:

0ous.png

r2hd.png

Paribus siz error scan yaptınız mı? (Quick olmadan) Eğer sonuç temiz çıktı ise sizde de sorun yok gözüküyor. Ramlerinizi kontrol edin memtest ile onlardan da kaynaklanabilir o arada bir donup birden çalışmalar. Diğer donanım sıcaklıklarınız nedir?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı