HDD/SSD diskleri bölmek ne işe yarar?

Mesela ben 2 ye bölüyorum C ve D sürücü olarak.

C: sürücüsüne windows kurulumunu, gerekli program kurulumlarını yapıyorum.

D: sürücüsüne ise müziklerim, dökümanlarım, gereli evraklar, fotoğraflarım, program setup dosyalarım, film arşivim vb kişisel verilerim durur.

D sürücüsü sürekli sabittir sadece ilave ederim, windowsa bir zarar gelip çökse bile inan hiç umursamadan basarım formatı çünkü 1 tane bile C:Windows sürücüsünde önemli bir şeyim yoktur.

Ama şayet bölmezseniz ve tek sürücü kullanıp bu tüm verileri bir arada tutarsanız windows çökerde geri kurtaramazsanız vay halinize.

Saygılar :)

Genel olarak bilgi yedekleme vb. şeyler için gerekli daha çok verisi gitmesin isteyenler için güzel bir yöntem. Diski C ve D şeklinde olmayan yoktur. Ama bu bölümlendirme diskin içindeki plakanın çizlip bozulmayacağı anlamına gelmez. Plaka çizilirse veya bozulursa C de gider D de gider.

Biraz fantastik bir soru olacak, ama yine de bana lazım: Diyelim ki bir tane m2 SSD ye - C sürücüsü bu - programları ve Windowsu kurdum, sonra başka bir Sata SSD yi ikiye bölüp D ve E diye ayırdım. Ben bunlardan D sürücüsüne burada anlatılan gibi filmler, müzikler, dosyalar falan atsam; diğerine de "dual boot " olarak kullanmak için Kali Linux kurabilir miyim ? Ama sadece E sürücüsünde kalacak Kali işletim sistemi, kurulum sırasında Kali de bunları 2 ayrı disk olarak görüp seçmeme izin verir mi ? Yoksa tek disk olarak görüp öbürünü de haklar mı ? Cevaplarsanız sevinirim, bir sorun olacağını sanmıyorum ama bilene de sormak lazım 🙃😉

Biraz fantastik bir soru olacak, ama yine de bana lazım: Diyelim ki bir tane m2 SSD ye - C sürücüsü bu - programları ve Windowsu kurdum, sonra başka bir Sata SSD yi ikiye bölüp D ve E diye ayırdım. Ben bunlardan D sürücüsüne burada anlatılan gibi filmler, müzikler, dosyalar falan atsam; diğerine de "dual boot " olarak kullanmak için Kali Linux kurabilir miyim ? Ama sadece E sürücüsünde kalacak Kali işletim sistemi, kurulum sırasında Kali de bunları 2 ayrı disk olarak görüp seçmeme izin verir mi ? Yoksa tek disk olarak görüp öbürünü de haklar mı ? Cevaplarsanız sevinirim, bir sorun olacağını sanmıyorum ama bilene de sormak lazım 🙃😉
büyük ihtimal yapmışsındır ama buraya yardım almak için gelenler için yapabilirsiniz biosdan hangisinden pc yi açmak istiyorsanız o diski yukarı çekersiniz yada bootu o diskle yaparsınız
büyük ihtimal yapmışsındır ama buraya yardım almak için gelenler için yapabilirsiniz biosdan hangisinden pc yi açmak istiyorsanız o diski yukarı çekersiniz yada bootu o diskle yaparsınız
linuxlu diskten açıcaksanız onu yukarı çekersiniz

Geri
Yukarı