HDD takılırken kablodan duman çıkması neye işaret?

falçata

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 5800x
Asus tuf gaming b550m-e
32 gb ram 3200 mhz
GIGABYTE GeForce RTX 4060 AERO OC 8GB
Samsung NVMe 980 500 GB
Cougar bxm 850w
NZXT S340 Siyah ATX
Meslek
Super Staff
SSD veya HDD modeli
WD Purple 2TB 3,5" . WD Blue 3,5"
Anakart
Asus TUF Gaming B550M-E AMD B550
Merhaba, ekran kartı almıştım onu takarken (1050 Ti kullanıyordum ek güç gerekmiyordu) Gigabyte 4060 modeline geçtim haliyle ek güç gerekti yarı moduler bir PSU kullanıyorum. SATA güç kablosu taktım sonra HDD'ın SATA kablosundan duman geldi haliyle çalışmıyor. Bunun tamiri var mi? 1+2 TB HDD.

Şu an güç gelmiyor hard Disk'e.

PSU kaç watt acaba? Ayrıca o başlık işe yaramayacağı için kesip uçları da izole ederseniz kablonun devamındaki diğer Sata başlıklarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Ama PSU yeterli mi acaba 4060'ın yüküne ve arızalı mı onun da kontrole dilmesi gerekir. Sata kolay kolay yanmaz çünkü. Molex olsa daha sık yaşanan bir şey.

Cevap için teşekkür ederim.

Sorun ekran kartında değil HDD'de güç kaynağı 850 wat ekran kartı sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Ters takmışsınızdır 🥳 aşırı zeki mühendisler tam ters takılsın da bozulsun diye tasarlanmışlar o soketleri.

Ters takmadım zaten taksam soket bozulur :) düzgün taktım güç düğmesine baktım kablodan duman çık hepsi 3 saniyede oldu korkup PC'yi kapattım kabloyu çıkarmaya çalıştım kablo erimişti.

Sorunum görseldeki gibiydi internetten buldum güç yeri değil SATA veri yerındeki 3 kısımdaki altın varisi yer kömür gibi oldu bende.
PC kapalıyken takmıştım HDD'yi.

1453052696139-203771284.jpg

@falçata ters takmışsın işte 😅

SATA soketi hariç ne soket varsa engeli ve koruması sözde. Özellikle de Molex. Modüler kısmını ters takmış olabilir.

Molex kullanmıyorum SATA olarak taktım ters taksam denk gelir mi güç kablosu sence?

Yarı moduler PSU'ya neden Molex dönüştürücü takayım yani L tıpındeki bağlantıyı neden ters takmaya çalışayım ki 2010'dan beri bilgisayarımı kendim söker takarım.

ters taksam denk gelir mi güç kablosu sence?
3-4 cihazımı dalgınlıkla ters takarak bozdum. Bana sorarsan işlemciyi yuvasına ters oturtmak hariç her şey mümkün. Soketleri cacık cacık tasarlıyorlar. +-+- yapsa ters takılınca en fazla çalışmayacak. +--+ tasarlamışlar ters takınca mangal yapıyorsun.

Sorunum görseldeki gibiydi internetten buldum güç yeri değil SATA veri yerındeki 3 kısımdaki altın varisi yer kömür gibi oldu bende.
PC kapalıyken takmıştım HDD'yi.
O nasıl oldu ya? Veri soketinde böyle bir şey olmaması lazım. Kartın zaten gideceği vardı da son hamle oldu gibi geldi bana.

Yine de anakartın hangi SATA soketine taktıysanız bence bir daha kullanmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı