HDD "Tık Tık" Sesi

Yasin Üna1

Hectopat
Arkadaşlar HDD'den Tık Tık sesler geliyor ve rahatsız edici düzeyde. Eskiden oyun indirdiğimde veyahut HDD'nin kullanım oranı arttığında bu tık tık sesi gelirdi fakat dün geceden beri bu sesler artık bilgisayar boşta olsa dahi gelmekte. Bilgisayar üzerinden ders çalışıyorum bu yüzden bu ses beni rahatsız ediyor. Bilgisayara format dahi attım belki HDD rahatlar diye fakat formattan 5 saat falan sonra tekrar bilgisayar boşta iken tık tık sesi geliyor. İşin garip tarafı HD Tune adlı uygulamada HDD'yi taratınca yani HDD kullanımı %100 olunca ses kesiliyor fakat tekrar %0 civarı sesler başlıyor. HDD 29 derece ve fotoğraflarda görmüş olduğunuz değerleri aldım. Ne yapmam lazım? HDD ölüyor mu? Yoksa tamir edebilme şansım var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    19,2 KB · Görüntüleme: 57
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    29 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleyen: Moderatör:
Diskte 31 sektör bozulmuş ve kullanıma kapatılmış. Tık tık sesini videoya alıp burada paylaşır mısınız? Seek Error Rate parametresi eşiğe ulaşmış. Diskin kafasında bir sorun olmalı.
Error Scan sekmesinden Quick scan kapalı olarak yüzey taraması yapınız.
Yoksa tamir edebilme şansım var mı?
Diski tamir edemezsiniz. İçini açmaya çalışırsanız bozulur.
Seek Error Rate arama hatalarının oranını gösterir. Diskin kafası ile ilgili sorunları gösterir.

Diskte 31 sektör bozulmuş ve kullanıma kapatılmış. Tık tık sesini videoya alıp burada paylaşır mısınız? Seek Error Rate parametresi eşiğe ulaşmış. Diskin kafasında bir sorun olmalı.
Error Scan sekmesinden Quick scan kapalı olarak yüzey taraması yapınız.

Diski tamir edemezsiniz. İçini açmaya çalışırsanız bozulur.
Seek Error Rate arama hatalarının oranını gösterir. Diskin kafası ile ilgili sorunları gösterir.
Hocam Error Scan kısmından tarama yaparken sarı işaretler yarısına kadar geldi fakat bir anda kırmızı nokta çıktı ve okuma hızı 2.mb'di. Bundan dolayı stop demek zorunda kaldım. Bilgisayar kilitlenmiş haldeydi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Seek Error Rate değeri sıfırlanmış.
HDD kafa atma sorunu çözülemez. Kafanın değişmesi gerekir.

Peki hocam yardımlarınız için Teşekkür ederim. Bana uygun fiyatlı SSD önerir misiniz? İçerisinde sadece Windows ve bazı ek programlar olacak. Herhangi bir şekilde oyun yüklemeyeceğim. James Donkey'in 120GB'lık SSD'si nasıldır?

James Donkey SSD'ler kronik sorunludur. Almanızı tavsiye etmem. SSD tavsiyesi için yeni bir konu açarsanız daha iyi tavsiyeler tavsiyeler gelebilir. Marka olarak Apacher, Samsung ve WD disklere bakabilirsiniz.
Kırmızı nokta çıktığında okuma hızının düşmesi normal.

Geri
Yukarı