HDD veya SSD ömrü ne kadardır?

Hocam SSD daha performanlı bir ürün olduğu için, daha narindir. Yani anlayacağınız ömrü kısadır. Ama HDD SSD'ye göre daha uzun ömürlüdür. Önceki bilgisayarda 1TB HDD'yi yaklaşık her hafta 20-25GB indirme yaparak, 2-3 yıl kullanmıştım. Format ata ata tabii.

Performansa göre narinlik biraz ters ilişki olmuş. SSD'ler kalite kalite ayrılır. Eğer Şöyle 1TB 860 Pro gibi bir SSD niz varsa 1200 Terabyte veri yazarsanız eğer Ancak Üreticinin vermiş olduğu Garantiyi dolduruyorsunuz. Gerçek dünya testlerinde Bu değerin 10 Katı gibi Seviyelerde SSD'nin bozulduğu görülmüştür. Hangi HDD bu kadar uzun dayanabilir bir de öyle düşünün derim.

Sizin dediğiniz SSD'lerin daha narin olma olayı 10 yıl önceydi. İnsanları yanlış bilgilendiriyorsunuz. Technopat'ın petabyt veri yazdığı SSD'ler var ve HDD buna kesinlikle dayanamaz.

"Narin" tabirini ömrü daha kısa anlamında kullandım. Aynı anda iki bilgisayara bir HDD bir SSD bırakalım bakalım. İkisine de her 3-4 günde bir 100GB'lık indirme yapalım. Hangisi daha fazla ömrü gidecek acaba?
Performansa göre narinlik biraz ters ilişki olmuş. SSD'ler kalite kalite ayrılır. Eğer şöyle 1TB 860 Pro gibi bir SSD niz varsa 1200 Terabyte veri yazarsanız eğer ancak üreticinin vermiş olduğu garantiyi dolduruyorsunuz. Gerçek dünya testlerinde bu değerin 10 katı gibi seviyelerde SSD'nin bozulduğu görülmüştür. Hangi HDD bu kadar uzun dayanabilir bir de öyle düşünün derim.

Hocam "narini" ömrü kısa olarak kullandım. Abartmıyalım lütfen.

"Narin" tabirini ömrü daha kısa anlamında kullandım. Aynı anda iki bilgisayara bir HDD bir SSD bırakalım bakalım. İkisine de her 3-4 günde bir 100GB'lık indirme yapalım. Hangisi daha fazla ömrü gidecek acaba?

Hocam "narini" ömrü kısa olarak kullandım. Abartmıyalım lütfen.
Şu değişik isimli arkadaşın attığı yorumlara takılma.Cahile okusun site atıyoruz boş boş yorumlara devam ediyor.

Bana 2,7 petabyte'ın üzerinde veri yazılan bir HDD gösterebilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bana 2,7 petabyte'ın üzerinde veri yazılan bir HDD gösterebilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi şöyle bir durum var 2.7 Petabyte veriyi SSD 1 yılda yazıyorsa HDD 10 yılda yazar :) O sebepten aynı ölçüde bir test gerçekleştiremeyiz Onu şu şekilde test ederiz. SSD daha dayanıklı olduğu için Kullanım durumuna göre HDD'den daha uzun ömürlüdür diyebiliriz. Mekanik disklerde çok fazla Parça olduğundan Daha narindir. Testi şöyle yapabiliriz. 2 tane harici diski alın Biri SSD biri HDD olsun 2'sini de kopyalama yaparken 1 metre yüksekten yere bırakın. SSD bozulma riski %1 SE HDD %90'dır. Bu sebepten SSD daha uzun ömürlüdür diyebilirim.

HDD ömrü daha uzundur, SSD ömrü kısadır. Yeni aldığım SSD daha 3 ay olmadan SSD sağlığı %15'e indi. Ama HDD henüz %100'de.
Hangi HDD bu kadar uzun dayanabilir bir de öyle düşünün derim.

Babamın hitachi HDD'si var 16 yıl dayandı sağlığı %71.
6 ay önce 2.yere SSD aldı (Samsung 860 EVO 500 GB) kulladı 6 ayda sağlığı %15'e düştü.

HDD daha uzun ömürlü.

HDD ömrü daha uzundur, SSD ömrü kısadır. Yeni aldığım SSD daha 3 ay olmadan SSD sağlığı %15'e indi. Ama HDD henüz %100'de.

Babamın hitachi HDD'si var 16 yıl dayandı sağlığı %71.
6 ay önce 2.yere SSD aldı (Samsung 860 EVO 500 GB) kulladı 6 ayda sağlığı %15'e düştü.

HDD daha uzun ömürlü.

Buradan şunu anlayabiliriz. Baban kadar nazik değilsin :)

Yeni konular

Geri
Yukarı