HDD vs SSD

shaEpeer

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, ben hazırda kurmuş olduğum bir sistemime bir depolama aracı daha satın almak istiyorum fakat kafamda farklı sorular var.
Anakartım: MSI X470GAMIng Plus Max PCI-e 3
Bilgisayarımda bir tane 512 GB M.2 SSD, 1 tane de 960GB SATA SSD mevcuttur fakat malum oyunlar çok GB isteyince yetersiz gelmeye başladı( M.2'ye zaten kurmuyorum oyunlarımı)sonuç olarak bir tane hard disk almaya karar verdim fakat arkadaşım(ona Seagate Barracuda 2TB 7200RPM ürününü gösterdim) HDD alırsan bilgisayarı yavaşlatabilir, çok etki eder Full SSD kurulu sisteme dedi alacaksan daha kaliteli HDD al onlarda 700'den başlıyor dedi. Sizce ne yapmalıyım? Bir adet daha SSD almaya pek niyetli değilim açıkçası bütçemi aşacaktır harddsık tavsıyenız veya başka bir tavsiyeniz varsa yardımcı olursanız sevinirim biraz uzun tuttum kusura bakmayın.

Öncelikle merhaba, ben hazırda kurmuş olduğum bir sistemime bir depolama aracı daha satın almak istiyorum fakat kafamda farklı sorular var.
Anakartım: MSI X470GAMIng Plus Max PCI-e 3
Bilgisayarımda bir tane 512 GB M.2 SSD, 1 tane de 960GB SATA SSD mevcuttur fakat malum oyunlar çok GB isteyince yetersiz gelmeye başladı( M.2'ye zaten kurmuyorum oyunlarımı)sonuç olarak bir tane hard disk almaya karar verdim fakat arkadaşım(ona Seagate Barracuda 2TB 7200RPM ürününü gösterdim) HDD alırsan bilgisayarı yavaşlatabilir, çok etki eder Full SSD kurulu sisteme dedi alacaksan daha kaliteli HDD al onlarda 700'den başlıyor dedi. Sizce ne yapmalıyım? Bir adet daha SSD almaya pek niyetli değilim açıkçası bütçemi aşacaktır harddsık tavsıyenız veya başka bir tavsiyeniz varsa yardımcı olursanız sevinirim biraz uzun tuttum kusura bakmayın.

Düşündüğünüz HDD gayet yeterlidir. HDD, SSD'ye göre hızlı değil tabii. Oyunların yükleme hızında yavaşlama hissedersiniz.

Windows'un SSD'de kurulu olması yeterli. Zaten 2 tane SSD varmış. Bence HDD almalısın. Bilgisayar yavaşlamaz ama HDD'deki yüklü oyunun yükleme süreleri uzar sadece.

Bilgisayarı yavaşlatmaz ama alacaksan yine SSD al. HDD'ye kurduğun oyunlar yine yükleme süreleriyle çok bekletir. Ayrıca NVMe SSD'ye de oyun kurabilirisn neden kurmuyorsun?

HDD alırsan bilgisayarı yavaşlatabilir, çok etki eder Full SSD kurulu sisteme.
Bir kere böyle bir şey yok. İşletim sistemi HDD'ye kurulmayacak ki yavaşlasın.

Güzel bir HDD alıp oyunları buraya kurarsanız, yaşanabilecek en kötü senaryo yükleme ekranlarının biraz daha uzun sürmesi olacak. Oynadığınız oyunların %90'ında 15-20 saniye farktan öteye gitmeyecek. Bu da rastgele okuma yazma hızının SSD'ye oranla düşük olmasından kaynaklı; FPS drop ya da benzeri olaylar yaşanmaz.

Tercih ettiğiniz HDD fazlasıyla işinizi görür. İsterseniz Western Digital modellerine de bakabilirsiniz.

Bütçen ne kadar?
Ne kadar hafıza lazım?

Bütçem maximum 650 TL 2 TB lazim.
Ayrıca bir sorum daha olacak (kusura bakmayın biraz geç gördüm) WD ürünlerinin 2tb versiyonlarının çoğu 5400rpm oluyor 7200 bulamadım sorun olur mu?
Düşündüğünüz HDD gayet yeterlidir. HDD, SSD'ye göre hızlı değil tabii. Oyunların yükleme hızında yavaşlama hissedersiniz.
Arkadaşım uzun süredir HDD kullanıyor , bu ürünlerin çoğu ikinci el oluyor çoğu sıfırlıyorlar dedi , ve iki senede bozuluyormuş.

Bütçem maximum 650 TL 2 TB lazim.
Ayrıca bir sorum daha olacak (kusura bakmayın biraz geç gördüm) WD ürünlerinin 2TB versiyonlarının çoğu 5400RPM oluyor 7200 bulamadım sorun olur mu?

Arkadaşım uzun süredir HDD kullanıyor, bu ürünlerin çoğu ikinci el oluyor çoğu sıfırlıyorlar dedi, ve iki senede bozuluyormuş.

Ben kendi HDDmi 5 yıldır kullanıyorum. Hiçbir sorun olmadı. İkinci el olduğunu fark ederseniz iade edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı