HDD Yavaş Çalışma Sorunu

Kadirwasthere

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Student
Merhabalar herkese, kısaca sorunumu anlatmak istiyorum. Yaklaşık 1 sene önce Acer markasının E5-575G kodlu bilgisayarını aldım. Garip bir şekilde harddisk aşırı yavaş çalışıyor, her türlü yazılımsal yolu denedim fakat sonuç aynı. HD Tune sonuçları da vasat bir durumda... Servise vermeyi düşünüyorum fakat yazılımsal bir sorun olduğu benim şahsi düşüncem. Bilgisayarı ilk satın aldığım zaman gayet normal bir şekilde çalışıyordu, fakat bilgisayarı bir defa masa yüksekliğinden yumuşak zemine düşürdüm. Düşürmemin okuma/yazma hızına bir etkisi olurmu pek bir bilgim yok sonuçta mekanik bir disk. Bütün driverlar eksiksiz kurulu, 2 defa temiz kurulum yapıldı, DMA modu aktifleştirildi. Bu işlemlere rağmen herhangi bir gelişme yok.
Sistem Özellikleri:
Intel i5-7200U
6GB RAM
1TB Toshiba HDD
Nvidia GT940MX 2GB

İnternetten çeşitli forumlara baktım kimsenin HDD sorunu yaşadığına rastlamadım. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

HD Tune Sonuçları:
Ekran Görüntüsü (564).png
Ekran Görüntüsü (565).png
Ekran Görüntüsü (566).png

Benzer bir durumla karşılaşmıştım. Sabit disk'inde hata çok garantisi var diyorsan değiştirilip geri gönderilecektir. Gelince sabit disk ini çeşitli programla tara. Refurbished ifadesi görürsen tekrar yolla tamir gören sabit disk göndermeye kalkabilirler Vatan bana böyle sabit disk yollamıştı.

Garantisi var, ürünü Media Markt'dan almıştım garanti konusunda sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. Benim kafamı asıl kurcalayan taraf ise sadece Windows'un yavaş çalışması, diğer işletim sistemlerinde gayet hızlı çalışııyor harddisk. 4 farklı Linux dağıtımını denedim...

Windows hızlı çalışmasını ve açılmasını istiyorsanız SSD almanızı tavsiye ederim. HDD oyun ve program yedekleyerek kullanın. Ben 6 senelik PC taktım arkadaş yeni aldığı PC den çok hızlı açılıyor ve dosyaları kuruyor. Tabi onda HDD olduğu için bilgisayarı yavaş gibi görünüyor.

SMART sonuçları ve hız testi sorunlu. SMART sonuçları doğru ise bozuk sektörler var ve aniden HDD bozulabilir. Verilerinizi yedekleyip HDD'yi garantiye verin.

Arkadaşlar tekrardan merhaba, cihazı 13.04.2018 tarihinde Media Markt müşteri hizmetlerine HDD değişimi için teslim ettim, 19.04.2018 tarihinde yani bugün cihazı teslim aldım. Garanti kapsamında HDD değişimi yapıldı, gözle görülür bir hız farkı var gerek programların açılış hızında gerek bilgisayarın açılış hızında. Onarım sürecinde Acer servisi ve Media Markt hiçbir sıkıntı çıkarmadı. İyi forumlar dilerim.

Arkadaşlar tekrardan merhaba, cihazı 13.04.2018 tarihinde Media Markt müşteri hizmetlerine HDD değişimi için teslim ettim, 19.04.2018 tarihinde yani bugün cihazı teslim aldım. Garanti kapsamında HDD değişimi yapıldı, gözle görülür bir hız farkı var gerek programların açılış hızında gerek bilgisayarın açılış hızında. Onarım sürecinde Acer servisi ve Media Markt hiçbir sıkıntı çıkarmadı. İyi forumlar dilerim.
Güle güle kullan

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı