HDD'de bad sectorler var

Thosonofodin

Decapat
HD Tune ile HDD taraması yaptım. %4'ünü taradığında 22 adet kırmızı noktadan çıktı. Bunlara bad sector deniyormuş ancak HDD sentinel ile Hard Disk'e baktığımda %100 sağlıkta görünüyor. İnternette biraz araştırma yaptım ve şu ek bilgileri de sizlere söylemenin faydalı olacağını düşündüm; ek olarak 120GB'lık SSD takılı ve Windows oraya kurulu, HDD'yi sadece depolama olarak kullanıyorum ve hard diskim bazı işlemler sırasında ses çıkarıyor. Ne yapmalıyım?

En az 2 ay daha yeni bir hard disk alacak param yok. Kısa süreli bir çözüm önerisi sunabilir misiniz?
Birkaç 3. parti yazılım ile onarılmasa bile o bölgeyi izole ederek olabilecek hataları ve yayılmasını engelleyebiliriz ancak garantisi yok. Low level format belki kurtarabilir ama size tavsiyem Akira hocamın dediği gibi çok fazla kullanmamak depolama dışında.
Maalesef sonradan SSD takılan bilgisayarlarda bu problem yaşanıyor. HDD ve SSD'yi birlikte uyumlu olanları ile değiştirmenizi tavsiye ederim.
Gizli bilgi mi? 🤣 (!)

HD Tune ile HDD taraması yaptım. %4'ünü taradığında 22 adet kırmızı noktadan çıktı. Bunlara bad sector deniyormuş ancak HDD sentinel ile Hard Disk'e baktığımda %100 sağlıkta görünüyor. İnternette biraz araştırma yaptım ve şu ek bilgileri de sizlere söylemenin faydalı olacağını düşündüm; ek olarak 120GB'lık SSD takılı ve Windows oraya kurulu, HDD'yi sadece depolama olarak kullanıyorum ve hard diskim bazı işlemler sırasında ses çıkarıyor. Ne yapmalıyım?
Öncelikle bad sector'leri düzeltemezsiniz çünkü bad sector fiziksel bir şeydir, bad sector'ü yazılım ile düzeltmeye çalışmak internetten RAM indirme ile aynı şeydir. Ancak siz bad sectorlere veri yazılmasını önleyebilirsiniz, böylece bilgisayar bozuk yerlere veri yazmaz.

Artı -2 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı