Çözüldü HDD'de "current pending sector" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 8 yıllık emektar 320 GB harddiskimde "current pending sector" hatası var. Sizce emekliye ayırmanın vakti geldi mi? Veya çözümü falan var mıdır bu sorunun. Son sorum da bu hatanın yakın gelecekte bana geri dönüşleri ne olur? Mesela sistemimi yavaşlatması gibi vs.

Dosya Ekleri

• hdd health.png
    hdd health.png
    40,8 KB · Görüntüleme: 465
  • hdd scan.png
    hdd scan.png
    33,2 KB · Görüntüleme: 448
Format hiçbir işe yaramaz demişsiniz genelde yarar ama yaramazsa low level gerekir. Bozulacak olabileceğini nerden biliyorsunuz belki değil? Size öğretmiyorum araştırmanız gerektiğini söyledim kavga yaratmaya çalışmıyorum.

10 gün sonra bu değer arttıysa normal olarak düzelmemiştir. Tekrar atmayı deneyebilirsiniz formatı ya da bu değerin düşmesini bekleyebilirsiniz.

HDD ölmeye başlamış, o gittikçe artacak ve tamamen bitmeye başlayacak. Kasmalar, donmalar olması kaçınılmaz. SSD geçme vaktiniz gelmiş.

Format hiçbir şeye yaramaz. Yedeklerinizi alın bir zaman sonra durumu daha da kötüleşecek.

Yanlış. Nasıl çözüm olabilir bu aklım almıyor.

HD Tune ile önce bad sector taraması yaparsın. Sonrasında Duruma göre low level format atarsın ki bu HDD'nin bad sectorleri yeniden tanımlamasına yarar. HDD'lerin içinde yedek yeterli sayıda veri sectorü bulunur zaten.

11 senedir kullandığım ve hala sapasağlam çalışan HDD'lerim var.

Yanlış. Nasıl çözüm olabilir bu aklım almıyor.

HD Tune ile önce bad sector taraması yaparsın. Sonrasında Duruma göre low level format atarsın ki bu HDD'nin bad sectorleri yeniden tanımlamasına yarar. HDD'lerin içinde yedek yeterli sayıda veri sectorü bulunur zaten.

11 senedir kullandığım ve hala sapasağlam çalışan HDD'lerim var.
Haklı olabilirsiniz hocam ama lakin bad sector hatası verdiği zaman format atıldığında berki tekrardan düzeltebilirsin ama yine de o bad sector zamanla tekrardan çıkar. Kendim kaç defa böyle arızalarla uğraştım değiştirdim HDD ve ayrıca 6-7 yıldan sonra HDD'lerin ömürleri tamamlanıyor bizzat Recep Baltaş hocam söylemisti.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Haklı olabilirsiniz hocam ama lakin bad sector hatası verdiği zaman format atıldığında berki tekrardan düzeltebilirsin ama yine de o bad sector zamanla tekrardan çıkar. Kendim kaç defa böyle arızalarla uğraştım değiştirdim HDD ve ayrıca 6-7 yıldan sonra HDD'lerin ömürleri tamamlanıyor bizzat Recep Baltaş hocam söylemisti.
Bence HDD Regenerator ile birkaç yıl daha kullanılabilir.

Vakti haliyle dolmuş bir HDD, pek fazla götüreceğini zannetmiyorum bir hata, warning verdiği zaman devamı geliyor genellikle. Olursa denesin elbet.
Hocam bende de aynı şekilde 320 GB 2.5" HDD var, senelerdir farklı farklı bilgisayarda kullandım daha yavaşladığını veya Sector hatası aldığımı görmedim. :D

Hocam bende de aynı şekilde 320 GB 2.5" HDD var, senelerdir farklı farklı bilgisayarda kullandım daha yavaşladığını veya Sector hatası aldığımı görmedim. :D
Güzel kullanırsanız elbet kolay kolay hata, bozulma almazsınız ama genellikle HDD süreleri 6-7 sene oluyor ondan sonra biraz daha sıkıntılı duruma düşüyor zira 6-7 sene az değil, 2021'de artık Windows için SSD daha mantıklı. He ben oyun, depolama ihtiyacım var denirse Windows'u SSD, yüksek boyutlu dosyalar için HDD kullanabilir. Kasaya mesela bir darbe aldığı zaman HDD bad sector veya HDD oynaması gibi şeyler HDD'yi bozabilir, sector hatası verebilir bu gibi durumları önlemek ve para kolay kazanılmıyor HDD yerine SSD daha mantıklı geliyor. SSD'nin içinde mekanik bir şey olmadığı için daha avantajlı bir konumda.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı