Çözüldü HDD'de "current pending sector" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 8 yıllık emektar 320 GB harddiskimde "current pending sector" hatası var. Sizce emekliye ayırmanın vakti geldi mi? Veya çözümü falan var mıdır bu sorunun. Son sorum da bu hatanın yakın gelecekte bana geri dönüşleri ne olur? Mesela sistemimi yavaşlatması gibi vs.

Dosya Ekleri

• hdd health.png
    hdd health.png
    40,8 KB · Görüntüleme: 462
  • hdd scan.png
    hdd scan.png
    33,2 KB · Görüntüleme: 445
Bozuk olma ihtimali olan 1 adet sektör olabilir diye HDD'de. Kesin emin değil ancak temkinli olmanızda fayda var.

Bir diğer seçenek olarak diski tek bölüm haline getirip biçimlendirmeyi deneyip tekrar test yapabilirsiniz. ( Hızlı biçimlendir seçeneğini işaretlemeden yaptırın. Diskte ki tüm veriler silinir ayrıca unutmayın. )

Bozuk olma ihtimali olan 1 adet sektör olabilir diye HDD'de. Kesin emin değil ancak temkinli olmanızda fayda var.

Bir diğer seçenek olarak diski tek bölüm haline getirip biçimlendirmeyi deneyip tekrar test yapabilirsiniz. ( Hızlı biçimlendir seçeneğini işaretlemeden yaptırın. Diskte ki tüm veriler silinir ayrıca unutmayın. )
Yeni format attım.

HDD ölmeye başlamış, o gittikçe artacak ve tamamen bitmeye başlayacak. Kasmalar, donmalar olması kaçınılmaz. SSD geçme vaktiniz gelmiş.
Yeni format attım.
Format hiçbir şeye yaramaz. Yedeklerinizi alın bir zaman sonra durumu daha da kötüleşecek.

Artı -1 Eksi
Çözüm
Evet bende duymuştum. Katlanarak artıyormuş sorun. Ama işte bir umut yazayım dedim. Dediğiniz çözümü uygulayacağım.
İnternette öyle okuduğum birkaç yazıda o değer 1 ise yazılımsal olma ihtimali varmış. Hatta low level format ile geçmiş birisinde. Ama değer 2 ise donanımsal olma ihtimali daha ağırmış. Bence denemekten zarar gelmez. Ancak her ne kadar düzelse bile fazla güvenmemek gerekli şahsi düşüncem.

Bad sector var lakin low level format ile düzeltmeyi deneyebilirsin. Düzelmezse çöpe at çünkü o bad sector sayısı artacaktır.
Bad Sector hatasını düzeltmek için Low Level Format etkili bir yöntem ancak 8 yıllık HDD nereye kadar format ile gidecek. Dostum 8 yıldır kullandığın HDD'de bu hatayı yeni alman gerçekten şaşırtıcı, en iyisi yeni bir HDD alıp içindekileri bilgileri kurtar. İleride artık kullanılmayacak hale gelebilir.

Geri
Yukarı