HDD'de problem var mı?

ismail34

Kilopat
Merhabalar, uzun süredir kenarda duran eski bilgisayarı kullanmak için tekrar kurdum fakat bir türlü format atamadım, Windows'u kuramadım. Siyah ekranda kalıyordu. Daha sonra HDD'yi çıkarıp devre kartını söküp (yeşil olan) silgiyle temizledim ve tekrar taktım (eski bilgisayara). Yine bir sonuç alamadım, siyah ekrandan sonra ilerlemiyordu. Yeniden kurulum USB'si hazırladım tekrar denedim yine siyah ekranda kaldı.

Bugün ise eski bilgisayarımdan bu HDD'yi söküp anabilgisayarıma taktım ve aşağıda resimde de gördüğünüz gibi disk gözüktü. Sorun neydedir acaba, diskte bir problem var mıdır? Aşağıya birkaç cristalinfo ve HD Tune verileri paylaşacağım.

@Berkay4154

Dosya Ekleri

• 20220425_222649.jpg
    20220425_222649.jpg
    33,8 KB · Görüntüleme: 36
  • x.JPG
    x.JPG
    19,4 KB · Görüntüleme: 41
  • hd.JPG
    hd.JPG
    125,3 KB · Görüntüleme: 38
  • hd2.JPG
    hd2.JPG
    84,9 KB · Görüntüleme: 42
  • hd3.JPG
    hd3.JPG
    60,2 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Ramleride değiştirdim, eski PC de 2+2 olmak üzere 4 GB RAM vardı. İkisini de çıkarıp, tekli tekli takıp çalıştırmayı denedim, olmadı. 1 GB'lık tekli bir RAM vardı, onu da denedim, olmadı.
Siz HDD'ye işletim sistemini kurup. O HDD'deki işletim sistemini "yeni" veya "ana" diye belirttiğiniz bilgisayarda açtığınızda. İlgili HDD'nin işletim sistemi üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz değil mi? Eğer evet ise RAM'leri de başka yerde deneyebiliyorsanız. Anakartı kontrol etmek gerekebilir. Zira işletim sistemini tekrar yazdırdınız. HDD diğer bilgisayarda aynı işletim sistemini açıyor. RAM'leri de başka bilgisayarda çalıştırabilirseniz sorun ya başka bir donanımda (geriye yüksek ihtimal işlemci kalır genellikle RAM elenirse) ya anakartın tamamında olabilir. Tabi bunlardan önce sistemin açılmasını yeteri kadar beklediğinizden emin olun.

Fakat anlamadığım; siz işletim sistemini kurarken (format atarken) "eski" bilgisayarınızda önce dosya formatından kaynaklı sorun yaşadınız. Ondan sonra sürücüyü biçimlendirip tekrar işletim sistemini USB'ye yazdırdınız. Daha sonra işletim sistemini yüklemek için ilgili ekran geldi, alan oluşturduğunuz veya doğrudan üzerine yazdığınız işletim sistemini kurmaya çalıştınız sonrasında kurulum sağlanıp, ekran açılırken Windows logosunda ekran kaldı. Diskte sorun olması ihtimaline karşı diski "yeni" bilgisayarınıza takıp orada işletim sistemi kurulumunu gerçekleştirdiniz ve diske erişim sağlayabildiniz. Sonrasında tekrar diski eski sisteme (bilgisayara) takınca yine Windows logosunda kaldığını belirtiyorsunuz. Anlamadığım kısım işletim sistemini kurarken takılı kaldığı yerde, şimdi de işletim sistemi kurulu ama masaüstü geleceği sırada mı takılıyor?

Not: Sistem eski olduğu için pek sanmıyorum ama BIOS'u güncelleyebilirseniz (Anakart modelini paylaşırsanız bakabiliriz) onu da deneyebilirsiniz ya da boot menüsünü kontrol edip, sata modunu devre dışı (disabled) yapmayı deneyin. İsterseniz bir de BIOS üzerinden LBA modunu kapatıp deneyin. Hata gönderimi kapandığı için sistem açılırsa en azından neyin hata verdiğini daha rahat bulabilirsiniz. Hiçbiri olmazsa işlemci veya anakart için teknik destek alsanız iyi olabilir.

Siz HDD'ye işletim sistemini kurup. O HDD'deki işletim sistemini "yeni" veya "ana" diye belirttiğiniz bilgisayarda açtığınızda. İlgili HDD'nin işletim sistemi üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz değil mi? Eğer evet ise RAM'leri de başka yerde deneyebiliyorsanız. Anakartı kontrol etmek gerekebilir. Zira işletim sistemini tekrar yazdırdınız. HDD diğer bilgisayarda aynı işletim sistemini açıyor. RAM'leri de başka bilgisayarda çalıştırabilirseniz sorun ya başka bir donanımda (geriye yüksek ihtimal işlemci kalır genellikle RAM elenirse) ya anakartın tamamında olabilir. Tabii bunlardan önce sistemin açılmasını yeteri kadar beklediğinizden emin olun.

Fakat anlamadığım; siz işletim sistemini kurarken (format atarken) "eski" bilgisayarınızda önce dosya formatından kaynaklı sorun yaşadınız. Ondan sonra sürücüyü biçimlendirip tekrar işletim sistemini USB'ye yazdırdınız. Daha sonra işletim sistemini yüklemek için ilgili ekran geldi, alan oluşturduğunuz veya doğrudan üzerine yazdığınız işletim sistemini kurmaya çalıştınız sonrasında kurulum sağlanıp, ekran açılırken Windows logosunda ekran kaldı. Diskte sorun olması ihtimaline karşı diski "yeni" bilgisayarınıza takıp orada işletim sistemi kurulumunu gerçekleştirdiniz ve diske erişim sağlayabildiniz. Sonrasında tekrar diski eski sisteme (bilgisayara) takınca yine Windows logosunda kaldığını belirtiyorsunuz. Anlamadığım kısım işletim sistemini kurarken takılı kaldığı yerde, şimdi de işletim sistemi kurulu ama masaüstü geleceği sırada mı takılıyor?

Not: Sistem eski olduğu için pek sanmıyorum ama BIOS'u güncelleyebilirseniz (anakart modelini paylaşırsanız bakabiliriz) onu da deneyebilirsiniz ya da boot menüsünü kontrol edip, SATA modunu devre dışı (disabled) yapmayı deneyin. İsterseniz bir de BIOS üzerinden LBA modunu kapatıp deneyin. Hata gönderimi kapandığı için sistem açılırsa en azından neyin hata verdiğini daha rahat bulabilirsiniz. Hiçbiri olmazsa işlemci veya anakart için teknik destek alsanız iyi olabilir.

Durumu toparlayayım... Eski bilgisayarda yaptığım işlemler; eski PC'nin HDD'sine Windows'u kurmayı denedim. Fakat format ekranına hiç ulaşamadım, önce 1 saniyeliğine Windows logosu geldi daha sonra sol üstte tire yanıp sönen siyah ekranda kaldı. Daha sonra aynı HDD'yi alıp ana bilgisayarıma takıp işletip sistemini kurdum. (işletim sistemi kurma ekranı ana bilgisayarda geldi)

Hemen HDD'yi çıkarıp eski bilgisayarıma taktım, bu sefer Windows logosu hiç gelmedi, sol üst tireli siyah ekran da kaldı. Akabinde RAM'leri vs. denedim ancak sonuç alamayınca HDD'yi ana bilgisayarıma takıp tekrar biçimlendirdim ve şu an ana bilgisayarımda depolama olarak kullanıyorum. Oyunları vs. o diske kurdum.

Daha sonra aynı HDD'yi alıp ana bilgisayarıma takıp işletip sistemini kurdum. (işletim sistemi kurma ekranı ana bilgisayarda geldi)
HDD'yi ana bilgisayarıma takıp tekrar biçimlendirdim ve şu an ana bilgisayarımda depolama olarak kullanıyorum. Oyunları vs. o diske kurdum.
İşletim sistemini kurup "ana bilgisayar"da masaüstüne eriştiniz değil mi? Oyun depoladıktan sonra oyun oynamayı denediniz mi? Disk eğer "ana bilgisayar"da oyun çalıştırıyorsa
Not: Sistem eski olduğu için pek sanmıyorum ama BIOS'u güncelleyebilirseniz (Anakart modelini paylaşırsanız bakabiliriz) onu da deneyebilirsiniz ya da boot menüsünü kontrol edip, sata modunu devre dışı (disabled) yapmayı deneyin. İsterseniz bir de BIOS üzerinden LBA modunu kapatıp deneyin. Hata gönderimi kapandığı için sistem açılırsa en azından neyin hata verdiğini daha rahat bulabilirsiniz. Hiçbiri olmazsa işlemci veya anakart için teknik destek alsanız iyi olabilir.
hiçbiri olmazsa kısmına geçmiş olabilirsiniz. RAM'leri de deneme fırsatınız olsa (başka pc'de) güzel olurdu ama disk çalışıyorsa, RAM slotları olumlu sonuç vermiyor ve BIOS'dan gerekli ayarları da denediyseniz maalesef işlemci veya anakart akla geliyor.

İşletim sistemini kurup "ana bilgisayar"da masaüstüne eriştiniz değil mi? Oyun depoladıktan sonra oyun oynamayı denediniz mi? Disk eğer "ana bilgisayar"da oyun çalıştırıyorsa.

Hiçbiri olmazsa kısmına geçmiş olabilirsiniz. RAM'leri de deneme fırsatınız olsa (başka PC'de) güzel olurdu ama disk çalışıyorsa, RAM slotları olumlu sonuç vermiyor ve BIOS'tan gerekli ayarları da denediyseniz maalesef işlemci veya anakart akla geliyor.

"Ana bilgisayar"da masaüstüne eriştiniz değil mi? "

Evet ana bilgisayarda masaüstüne eriştim ve CS:GO oynadım bir 15 dk sorun olmadı. RAM'leri baska PC de deneyemiyorum :( uyumlu bir PC yok çevremde. Kendi bilgisayarıma da olmuyor RAM'ler eski olduğu için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı