HDD'de yüksek boyutlu oyun oynanır mı?

İşletim sistemi
Windows 10

TheMeliodas

Decapat
Yer
İstanbul'da küçük bir yer
Daha fazla  
Meslek
Mimar
RAM
16GB (8x2) 3200mhz
Ekran kartı
Evga RTX3060
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX
İşlemci
AMD Ryzen 3600
Merhaba Technopat kullanıcıları. Geçen gün görmüş olduğunuz bu 7 adet oyunu aldım fakat SSD imde yer olmadığından 4TB'lık HDD'ime yüklemek zorunda olduğum için az çok bir düşündüm ve bu yüksek performans oyunları HDD de sıkıntısız oynayabilir miyim? Şu ana kadar Tomb Rider, Metro serisi gibi oyunları HDD'den oynadım ve azıcık geç açılması sorunu haricinde pek bir sorunlar karşılaşmadım. Bu oyunlarda kasma donma sorunu yaşar mıyım?
HDD Markam: Western Digital 3.5" 4 TB Blue WD40EZAZ SATA 3.0 5400 RPM hard disk
SSD Markam: WD 500GB Blue SN550 NVMe M.2 SSD (2400 MB Okuma / 1750 MB Yazma)

Dosya Ekleri

• 1704705232861.png
    1704705232861.png
    37 KB · Görüntüleme: 54
Oynayacağın oyunlara bağlı, internetten bakarak karar verebilirsin örneğin Alan Wake 2 kesinlikle HDD'de oynanamaz çünkü ses kayması, texture yüklenmemesi gibi sıkıntılara sebebiyet veriyor o oyunu SSD'de oynamanız farz. RDR 2 ise aksine HDD'de oynanabilir sadece ilk yükleme ekranı vakit alır o kadar. 5400 RPM HDD olduğundan RDR 2'de sıkıntı çıkabilir denemek lazım ben 7200 için konuştum.

Ne yapabilirim çok sorun yaratır mı?

Artık kendin deneyimleyeceksin. Witcher 3'ü bizzat 5400 RPM HDD ile oynarken ömrümden ömür gidiyordu, droplar oluyordu. Hayatımda ilk SSD'yi ondan sebep almıştım.

RDR2 desen yükleme ekran bitene kadar bir Dünya Kupası bitip yenisi başlıyor.

Alan Wake 2'yi şu anda NVMe ile oynuyorum oyun bayağı "büyük". HDD ile pek hayal edemiyorum nasıl olacağını.

Artık kendin deneyimleyeceksin. Witcher 3'ü bizzat 5400 RPM HDD ile oynarken ömrümden ömür gidiyordu, droplar oluyordu. Hayatımda ilk SSD'yi ondan sebep almıştım.

RDR2 desen yükleme ekran bitene kadar bir Dünya Kupası bitip yenisi başlıyor.

Alan Wake 2'yi şu anda NVMe ile oynuyorum oyun bayağı "büyük". HDD ile pek hayal edemiyorum nasıl olacağını.
Witcher 3 ü yaklaşık 60 saat HDD de oynadım ve her hangi bi sorun yaşamadım. Steamda 20 dolarlık DLC almak yerine Epic Gamesten tekrar Witcher 3 full şekilde aldım ve Witcher 3 te bir sorun yaşamadım açıkçası hadi bakalım çok sorun yaşarsam sistemi güncelleyeceğim

• Alan Wake 2: SSD lazım. Yükleme ekranı dışında sorunlarla karşılaşılır.
  • Hogwarts Legacy: Alan Wake 2 ile aynı. Yükleme ekranı dışında da sorunlar var.
  • Marvel's Spider-Man Miles Morales: Normal Spider-Man'i HDD ile oynamıştım. Yükleme ekranı dışında sorun yoktu. Bunu bilmiyorum.
Diğer tüm oyunlar HDD ile oynanır. Yükleme ekranı dışında bir problem olmaz.

Geri
Yukarı