HDD'deki ayrılmış bölümler nedir?

Alex Casey

Decapat
Bugün SSD takıp Windows'u oraya temiz kurulum şeklinde yükledim. Ancak ekte görebileceğiniz üzere HDD üzerinde eskiden kalma bölümler var.

"System_drv"
"Wınre_drv"

Bir de bunlar haricinde 16 MB'lik rezerve bir bölüm var ancak ondan SSD'de de olduğu için onu es geçebiliriz.

Yukarıda belirttiğim bu 2 ayrılmış bölümlerin ne olduklarını ve silip silmemem gerektiğini söyler misiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20220101_182806.jpg
    IMG_20220101_182806.jpg
    193,3 KB · Görüntüleme: 40
Burada EFI dosyaları var. Bu bölümü silerseniz Windows'u başlatamazsınız.
HDD'yi çıkarırsanız da sistem başlamayacak. Format atarken HDD'deki sistemi silseydiniz ya da çıkartsaydınız keşke.

Bu kurtarma bölümü. Bir işe yaramıyor, silebilirsiniz.
Hocam SSD'yi takmadan önce C ve D diski vardı yani HDD'yi bölmüştüm. Windows ise C'de kuruluydu. Daha sonra C'yi biçimlendirip D ile birleştirdim. Sonuç bu yani.

Son düzenleme:
Hocam SSD'yi takmadan önce C ve D diski vardı yani HDD'yi bölmüştüm. Windows ise C'de kuruluydu. Daha sonra C'yi biçimlendirip D ile birleştirdim. Sonuç bu yani.
Anladım. HDD'de EFI bölümü olduğu için SSD'ye Windows kurarken yeni bölüm oluşturmak yerine HDD'deki EFI bölümünü kullanıyor. Bunu silip yeni bir EFI oluşturabiliriz SSD'de ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. @Enes3078 biliyordur belki.
HDD çıkarılmayacaksa böyle de kullanabilirsiniz ama EFI bölümünü silmemeye dikkat edin.

Anladım. HDD'de EFI bölümü olduğu için SSD'ye Windows kurarken yeni bölüm oluşturmak yerine HDD'deki EFI bölümünü kullanıyor. Bunu silip yeni bir EFI oluşturabiliriz SSD'de ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. @Enes3078 biliyordur belki.
HDD çıkarılmayacaksa böyle de kullanabilirsiniz ama EFI bölümünü silmemeye dikkat edin.
Hocam şimdi yeniden 5dk'da temiz format atabilirim. Eğer böyle yaparsam D'deki EFI'yi silebilir miyim? Orayı sildikten sonra Windows kendiliğinden oluşturur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı