HDD'deki bad sector nasıl düzeltilebilir?

Okanesma

Kilopat
Yer
Ankara ve Edirne
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Rog Strix B550-A Gaming Anakart

Ryzen 5 5600 İşlemci

Kingston Fury Beast RGB 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 (KF432C16BB1A/16) 2x16 Ram Bellek

Kingston KC3000 M.2 SSD

Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu

Sharkoon Ss-Cool Zero 650W 80+ Gold Atx Güç Kaynağı

ThermalTake Core V71 Kasa
Meslek
Öğrenci + Elektronik Teknikeri
Arkadaşlar açık konulara baktım ancak pek bir şey anlayamadım. Şimdi benim bad sector taramam bu şekilde gerçekleşti. Firmanın sitesinde Firmware yapılabilecek hiçbir yer yok. Çünkü HDD ürün listesinde bile görünmüyor. Eski bir model. Şubattan beri tekliyordu zaten. Fırsatını bulunca şimdi hemen test yapayım dedim ve sonuç bu şekilde;

1672061673179.png

Şimdi benim bu bad sector olan kırmızı yerleri düzeltmek için ne yapmam gerekiyor? Bu damaged olan bölümleri silme şansım var mı?
Ek olarak bu fotoğrafı da göstereyim.

1672062475777.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallaha hocam şöyle bir şey söyleyeyim benim de başıma geldi zamanında ben de günlerce uğraştım aaraştırma yaptım çözüm aradım ama elde var sıfır. Bilenler de bence devlet ajanı kesiliyor bu konu hakkında. Her yerde diski test etmekten bahsediyorlar ama konu çözüme gelince o ağızlar susuyor. Test etmenin ne yararı var ki sonuçta bir sorun olduğunu biliyoruz bize çözüm lazım... Diskteki verilerden umudu kestiyseniz low level format deneyin belki işe yarar.

Hocam bad sectör silici programlar vardı HDD regeneartör diye bu programla bayağı HDD kurtardım tavsiye ederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam eğer cihazın garantisi var ise hala garantiye verin, yoksa benim bildiğim kadarıyla bu "bad sector" konusunda kullanıcının elinden pek bir şey gelmez.

Hocam eğer cihazın garantisi var ise hala garantiye verin, yoksa benim bildiğim kadarıyla bu "bad sector" konusunda kullanıcının elinden pek bir şey gelmez.

Disk 2012 senesinin sonunda alınma bir disk. Ne garantisi usta. :D Windows açılmayıp mavi ekran verince ben direkt olarak diski söktüm. İçinde zaten şubat ayından beridir olan tüm yedeklerimi aldım tekrar yedek atıp öyle film falan tutmak için kullanmayı planlıyordum ama maalesef emekli olmayı tercih etti. Şansıma ki M.2 SSD almıştım 1TB boyutunda giden diskim de 1TB boyutunda. Üzüldüm ya. LLF yapmayı düşünmüştüm ama yemedi direkt olarak bilgisayar donuyor. Açıkçası diske 0 yazdırmaya da çalıştım ama donduğu için söküp çıkarttım. Daha erken fark etsem belki bir işlemler yapılabilirdi. Zaten hatırlamama vesile olan şey işlemci sıcaklık değerlerime vs. bakmak için HWiNFO kullanıyordum. Bir baktım ünlemler, sarı işaretler, uyarılar geliyor üst üste. Her neyse yeni HDD yolları gözüktü. Çıkarttım koydum köşeye zaten HD Tune ile yaptığım testte 51000 MB civarlarında birden fazla bad sector vardı. 259000 MB civarlarında sadece bir tane vardı LLF ile çözülürdü tek o olsaydı. Ama 820000 MB'den sonra hep kıpkırmızı testi devam ettirememiş yani program 820GB'den sonra o kadar çok bad sector varmış ki program 2-3 diş kırmızı işaretleyip bırakmış testi orada. Söktüm attım ya. Teşekkür ederim bilgiler için.
Bana oyunları depolayacağım, yedeklerim, film, dizi vb. depolama yapabileceğim 1TB veya 2TB boyutlarında (belki 3-4TB de olabilir) HDD tavsiye edebilir misiniz? Kaliteli bir şey olması tercihimdir tabi ki fiyatına göre. Güncel fiyatları pek bilmiyorum ancak şimdilik 2500 TL üzerine çıkamam diye tahmin ediyorum.

Disk 2012 senesinin sonunda alınma bir disk. Ne garantisi usta. :D Windows açılmayıp mavi ekran verince ben direkt olarak diski söktüm. İçinde zaten şubat ayından beridir olan tüm yedeklerimi aldım tekrar yedek atıp öyle film falan tutmak için kullanmayı planlıyordum ama maalesef emekli olmayı tercih etti. Şansıma ki M.2 SSD almıştım 1TB boyutunda giden diskim de 1TB boyutunda. Üzüldüm ya. LLF yapmayı düşünmüştüm ama yemedi direkt olarak bilgisayar donuyor. Açıkçası diske 0 yazdırmaya da çalıştım ama donduğu için söküp çıkarttım. Daha erken fark etsem belki bir işlemler yapılabilirdi. Zaten hatırlamama vesile olan şey işlemci sıcaklık değerlerime vs. bakmak için HWiNFO kullanıyordum. Bir baktım ünlemler, sarı işaretler, uyarılar geliyor üst üste. Her neyse yeni HDD yolları gözüktü. Çıkarttım koydum köşeye zaten HD Tune ile yaptığım testte 51000 MB civarlarında birden fazla bad sector vardı. 259000 MB civarlarında sadece bir tane vardı LLF ile çözülürdü tek o olsaydı. Ama 820000 MB'den sonra hep kıpkırmızı testi devam ettirememiş yani program 820GB'den sonra o kadar çok bad sector varmış ki program 2-3 diş kırmızı işaretleyip bırakmış testi orada. Söktüm attım ya. Teşekkür ederim bilgiler için.
Bana oyunları depolayacağım, yedeklerim, film, dizi vb. depolama yapabileceğim 1TB veya 2TB boyutlarında (belki 3-4TB de olabilir) HDD tavsiye edebilir misiniz? Kaliteli bir şey olması tercihimdir tabii ki fiyatına göre. Güncel fiyatları pek bilmiyorum ancak şimdilik 2500 TL üzerine çıkamam diye tahmin ediyorum.

2012 dense onun vakti gelmiş zaten hocam :D

HDD için bunu önerebilirim. Youtube da incelemesi varsa almadan önce bi izlemenizi tavsiye ederim.

HDD Regenerator adlı programı kurup boot edilebilir bir flash bellek oluşturun(program bunu yapıyor). PC'yi bu flash bellekle başlatın ve HDD'yi Scan and Repair seçerek taratın. Otomatik onarım yapıyor.
Not: 500 GB HDD için tarama ve onarım süresi yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

HDD Regenerator adlı programı kurup boot edilebilir bir flash bellek oluşturun(program bunu yapıyor). PC'yi bu flash bellekle başlatın ve HDD'yi Scan and Repair seçerek taratın. Otomatik onarım yapıyor.
Not: 500 GB HDD için tarama ve onarım süresi yaklaşık 1.5 saat sürüyor.
Bunu başka bir laptop tarzı veya eski bir pc kasasında yapma imkanım var. Yaptığımda eğer düzelme olursa en azından oyun videolarımı falan koyabileceğim, oyun dosyalarımı koyabileceğim yerler olur. Teşekkür ederim deneyip yazacağım. Ama muhtemelen deneme tarihim 12 şubatı bulacak.

Geri
Yukarı